Wytwórnia filmów dokumentalnych i fabularnych

75 LAT HISTORII POLSKIEGO KINA

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych na Chełmskiej 21 w Warszawie to legendarna instytucja, w której od 75 lat powstają polskie filmy. Została założona w 1949 roku, na początku jako ośrodek produkcji filmów dokumentalnych i Polskiej Kroniki Filmowej, wkrótce stając się ważnym ośrodkiem dla filmu fabularnego.

W Wytwórni powstały słynne polskie dokumenty i setki odcinków PKF. Na Chełmskiej rodziły się i rozkwitały najważniejsze trendy w polskim kinie dokumentalnym - od pierwszych realizacji powojennych, poprzez legendarną „czarną serię” i najsłynniejsze filmy dokumentalne lat 60-tych, 70-tych i 80-tych, aż po dokumenty czasu przełomu. W Wytwórni swoje filmy realizowali tacy twórcy, jak: Andrzej Munk, Krzysztof Kieślowski, Jan Łomnicki, Tadeusz Makarczyński, Ludwik Perski, Maria Kwiatkowska, Władysław Ślesicki, Kazimierz Karabasz, Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski, Marcel Łoziński, Paweł Kędzierski, Andrzej Brzozowski, Andrzej Titkow, Irena Kamieńska i wielu innych. W halach, laboratoriach i w montażowniach Wytwórni powstały słynne dzieła m.in.: Andrzeja Wajdy, Jerzego Antczaka, Krzysztofa Zanussiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Jerzego Hoffmana.

FILMY FABULARNE WYBITNYCH POLSKICH TWÓRCÓW

Obecnie Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie jest największym ośrodkiem produkcji filmowej w Polsce. To tu powstały takie tytuły jak "Czerwone Maki" Krzysztof Łukaszewicz, "Figurant" Robert Gliński, "Liczba Doskonała" Krzysztof Zanussi, "Strzępy" Beata Dzianowicz, "7 uczuć" Marka Koterskiego, "Róża" Wojciecha Smarzowskiego, "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" i "Czarny mercedes" Janusza Majewskiego, "Różyczka" Jana Kidawy-Błońskiego czy "Karbala" Krzysztofa Łukaszewicza. 

Wytwórnia to także miejsce szczególnie przyjazne debiutantom. Wyprodukowane przez WFDiF debiuty zdobywają serca polskich i zagranicznych widzów i obsypywane są nagrodami na całym świecie. Wśród kilkunastu debiutów, jakie powstały w WFDiF w ostatnich latach są: Agnieszki Smoczyńskiej "Córki Dancingu", Bodo Koxa "Dziewczyna z szafy", Katarzyny Rosłaniec "Galerianki", Michała Otłowskiego "Jeziorak", Beaty Dzianowicz "Odnajdę cię" czy Adama Sikory "Autsajder". Ponadto Wytwórnia jako koproducent wspiera dziesiątki produkcji filmowych, także debiutanckich, odnoszących sukcesy frekwencyjne i artystyczne.

NOWOCZESNA INFRASTRUKTURA FILMOWA I DIGITALIZACJA

Wytwórnia stale rozwija swoje zaplecze technologiczne i infrastrukturę filmową. Nowoczesne pracownie postprodukcji obrazu i dźwięku pozwalają realizować filmy na najwyższym światowym poziomie, a nowoczesny sprzęt filmowy, w tym m.in. kamery ARRI Alexa LF, umożliwiają realizację najbardziej zaawansowanych technologicznie produkcji filmowych. Wytwórnia prowadzi szereg działań mających na celu zachowanie dla przyszłych pokoleń dziedzictwa polskiej kinematografii powstałej na Chełmskiej 21. 

Wytwórnia digitalizuje, odnawia i udostępnia klasykę polskiego filmu. Już odrestaurowane filmy fabularne, dokumentalne, animacje oraz Polską Kronikę Filmową można obejrzeć na stronie projektu 35mm.online.

EDUKACJA

Ze względu na pozycję WFDiF i jej znaczenie w polskim przemyśle audiowizualnym, zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wytwórnia została przekształcona w państwową Instytucję Kultury w 2013 r., otwartą na twórców i odbiorców sztuki filmowej. Jako pomysłodawca i producent Wytwórnia realizuje autorskie formaty audiowizualne, wśród których znajdują się:

Cykl ekranizacji współczesnej polskiej dramaturgii TEATROTEKA, pozwalający co roku zaistnieć dziesiątkom młodych twórców, nagradzany na licznych festiwalach w Polsce i za granicą i cieszący się dużą popularnością wśród odbiorców.

Seria unikalnych filmów edukacyjnych HISTORIA W OŻYWIONYCH OBRAZACH, część I JAN MATEJKO, część II POLSKA NIEPODLEGŁA ożywiająca słynne dzieła malarstwa historycznego. Filmy wzbogacone o materiały edukacyjne dla nauczycieli stanowią atrakcyjny materiał dydaktyczny dla szkół i pasjonatów historii.

W ostatnich latach Wytwórnia  stała się rozpoznawalnym ośrodkiem nowoczesnej edukacji filmowej. Przestrzeń autorskich projektów WFDIF wypełniają co roku tysiące młodych uczestników z całej Polski, przybywających do Wytwórni na wyjątkowe zajęcia, oprowadzania i warsztaty filmowe. Dzięki potencjałowi zaplecza filmowego i współpracy z czołowymi twórcami i specjalistami projekty edukacyjne Wytwórni wyróżniają się wyjątkowym charakterem, wysokim poziomem merytorycznym i artystycznym oraz lokalizacją w samym środku tętniącego życiem ośrodka filmowego. Flagowe projekty edukacyjne WFDiF to:

Trzy edycje projektu PLAN FILMOWY będącego pierwszą w Polsce, autentyczną przestrzenią pracy filmowców udostępnioną do celów edukacyjnych. Uczestnicy projektu w nowoczesny i interaktywny sposób poznają najciekawsze procesy produkcji filmowej i mało znane zawody  filmowe. Mogą przymierzyć kostiumy, wejść do środka scenografii, a dzięki technologii VR przenieść się w plener na plan i z bliska obserwować pracę ekipy filmowej.

  • WARSZTATY prezentujące różne dziedziny filmowe, na których każdy uczestnik może na chwilę stać się charakteryzatorem, scenografem, kostiumografem, lub aktorem i poznać twórcze aspekty pracy w danym zawodzie filmowym.
  • PROJEKCJE i spotkania z twórcami podczas których widzowie poznają filmową literaturą polskiej szkoły dokumentu i poszerzają swoją wiedzę o zagadnienia filmoznawcze, lub technologiczne - z zakresu cyfrowej rekonstrukcji obrazu i dźwięku.
  • KONFERENCJE dla nauczycieli i edukatorów filmowych służące wymianie doświadczeń i wiedzy o współczesnych metodach edukacji i rozwoju przyszłych odbiorców sztuki filmowej.

 

W tym roku Wytwórnia świętuje jubileusz 75-lecia. Informacje o pokazach specjalnych, wydarzeniach i imprezach, które przygotowaliśmy z tej okazji znajdują się w zakładce 75 LAT WFDiF. 

Spotkajmy się na Chełmskiej 21!