Historia w ożywionych obrazach - Polska Niepodległa

POLSKA NIEPODLEGŁA to druga odsłona cyklu Historia w ożywionych obrazachna którą składa się dziesięć ekranizacji wybranych dzieł malarskich i grafik, przedstawiających wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości. Cykl edukacyjny wyprodukowany został przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

Dzięki pracy wybitnych twórców na ekranie ożywają m.in.: Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie Powstania Styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 roku, a także Józef Piłsudski na czele podległych mu oddziałów strzeleckich, które dały początek Legionom.

Reżyserem i scenarzystą całego cyklu jest Marek Brodzki. Autorami zdjęć są Arek Tomiak i Paweł Flis. Za scenografię odpowiada Marek Warszewski a za kostiumy Katarzyna Lewińska.

W rolach historycznych bohaterów występują znakomici polscy aktorzy, m.in: Marcin Bosak, Mateusz Damięcki, Tomasz Schimscheiner i Marcin Hycnar. Spektakularna scenografia i barwne kostiumy przenoszą widzów do przeszłości, pozwalając niejako wejść do wnętrza obrazu, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy i poznać kontekst historyczny wydarzeń uwiecznionych przez artystę. Każdej historii fabularnej towarzyszy komentarz narratora, wybitnego polskiego aktora Olgierda Łukaszewicza, który opowiada o historycznym tle wydarzeń przedstawionych w filmie. 

W dniach 7-30 listopada 2017 roku w Galerii Kordegarda w Warszawie można było obejrzeć specjalną wystawę o kulisach powstawania cyklu POLSKA NIEPODLEGŁA. Odwiedzający mieli okazję zobaczyć kostiumy filmowych bohaterów, fotosy i werki z planu filmowego, obejrzeć wybrane filmy i poczuć niezwykłą atmosferę pracy na planie filmowym. W czasie trwania ekspozycji, w Galerii Kordegarda odbywały się również projekcje i wykłady. Organizatorami było Narodowe Centrum Kultury, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Biuro Programu „Niepodległa”, a projekt wraz z wydawnictwem DVD był finalistą w kategorii "Wydarzenie historyczne" w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2017, organizowanym przez Muzeum Historii Polski. 

W kwietniu 2018 roku, wystawę można było podziwiać również w Tarnowskim Centrum Kultury, w ramach 32. edycji festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa

Cykl POLSKA NIEPODLEGŁA zdobył ZŁOTEGO KOPERNIKA w kategorii "Historia" w ramach VIII edycji Festiwalu filmów edukacyjnych EDUKINO, a film pt. "Wojciech Kossak. Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie 24 marca 1794r." otrzymał nagrodę Gold Remi na 51. WorldFest w Houston.

Od 1 października 2018 do końca kwietnia 2019 w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych można było oglądać ekspozycję pt. JAK POWSTAJE FILM? O kulisach realizacji cyklu "Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach". Ekspozycja była wzbogacona o specjalne pokazy VR (ang. virtual reality) oraz pokazy filmów z cyklu "Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach".

DLA NAUCZYCIELI i EDUKATORÓW

Do filmów z cyklu "Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach" opracowano materiały edukacyjne, na które składają się scenariusze lekcji, zestawy zadań i testów, prezentacje multimedialne, karty pracy, materiały źródłowe, a także zestawy zagadnień z edukacji filmowej oraz reportaże z planu filmowego. 

Materiały dostępne są w Bazie Materiałów Edukacyjnych WFDiF pod adresem www.edukacja.wfdif.pl.

Dostęp do materiałów jest bezpłatny, po zalogowaniu.