Miss HIV

Sztuka Macieja Kowalewskiego Miss HIV ma już swoją, bardzo ciekawą historię. Autor, zainspirowany odnalezioną w internecie informacją o dorocznych wyborach Miss HIV/AIDS Stigma Free odbywających się w stolicy Botswany, napisał tekst na konkurs dramaturgiczny zorganizowany przez Krajowe Centrum do Spraw AIDS. I choć dramat Kowalewskiego nie został zakwalifikowany do finału konkursu ze względów merytorycznych, bo „nie spełniał wymogów profilaktycznych” i nie został zamieszczony w wydanej antologii tekstów konkursowych, to już w następnym roku znalazł się w antologii prezentującej najciekawsze dramaty polskie tego okresu. Prapremiera teatralna sztuki miała miejsce w 2005 roku w warszawskim klubie Le Madame w reżyserii autora i została okrzyknięta wydarzeniem teatru niezależnego w Polsce. Rok później (po likwidacji Le Madame) spektakl trafił na scenę teatru komercyjnego. Znalazł się na stałe w repertuarze Teatru Polonia, od stycznia 2010 przeniesiony na scenę Och-Teatru i grany tam przez kolejne cztery lata do września tego roku.

Akcja sztuki zainspirowana autentycznymi wyborami Miss HIV w Botswanie może rozgrywać się wszędzie. Konkurs opisany w sztuce ma formę rozrywkowego show. Reżyser Krzysztof Czeczot w swej realizacji jeszcze dobitniej akcentuje medialny charakter tego widowiska, z premedytacją obnażając kulisy telewizyjnego programu, w którym kamery widzą wszystko, bo wszystko jest tu na sprzedaż – prywatność, intymność, zagubienie i nieprzewidywalność zachowań bohaterek.

Kandydatki do tytułu Miss HIV poznajemy bezpośrednio przed finałową rozgrywką konkursową, którą transmituje na żywo telewizja. Imprezę prowadzi aktor, konferansjer przebierający się w coraz to dziwniejsze, bezsensowne kostiumy. To on ma zrobić wszystko, żeby maksymalnie zwiększyć oglądalność. Nic więc dziwnego, że w swym występie posunie się do wszystkiego: prowokacji, manipulacji, obnażenia najbardziej skrytych tajemnic uczestniczek konkursu. Jednak i one zdają się rozumieć na czym ta gra polega. Na zdobyciu aplauzu i uznania wielomilionowej publiczności. Każda z kandydatek ma swoją historię i swoje oczekiwania związane z ewentualnym zwycięstwem. Prawdziwe historie czterech kobiet – banalne, przerażające, zwyczajne, czy szokujące poznajemy w pierwszej części sztuki. Część druga to konkursowy występ kandydatek, w którym uciekać się one będą do różnych sposobów osiągnięcia wymarzonego zwycięstwa.

KRZYSZTOF CZECZOT

REŻYSER


 

Urodzony w 1979 polski aktor, dramaturg i reżyser. W 2002 ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi, gdzie obecnie jest asystentem prof. Jana Maciejowskiego. W latach 2002–2009 występował na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie. Współpracuje z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Autor kilku dramatów, m.in. Bajzlu (inscenizacja w Teatrze Ludowym w Krakowie-Nowej Hucie oraz w Teatrze Tv pod tytułem Bezład) i Cyrku 76 (inscenizacja w Teatrze Współczesnym w Szczecinie). Autor libretta operetki Piękna Helena Jacques'a Offenbach'a. Autor utworu pasyjnego pt. Jesteś tym, kim będziesz jutro - Pasja Szczecińska na podstawie poematu Pieśń o moim Chrystusie Romana Brandstaettera z muzyką Stanisława Soyki. Wyreżyserowany przez Czeczota audiobook Gra o Tron otrzymał nagrodę miesięcznika Film Złota Kaczka 2012. W lutym 2013 Program Trzeci Polskiego Radia wyemitował słuchowisko Czeczota pt. Andy, w którym grający tytułową rolę Adam Woronowicz dialoguje m.in. z Romanem Wilhelmim (głos Wilhelmiego pochodzi z archiwów Polskiego Radia). Na festiwalu Prix Europa w Berlinie Czeczot otrzymał prestiżową nagrodę Best European Radio Drama of the Year 2013 za słuchowisko Andy. To pierwsza tak ważna nagroda dla polskiego teatru radia w dziejach rodzimej radiofonii. Wystąpił w kilkudziesięciu filmach i serialach telewizyjnych. Prowadzi dom producencki osorno.pl. Mieszka i pracuje w Warszawie.

 

MACIEJ KOWALEWSKI

AUTOR TEKSTU
 


 
Urodzony w 1969 polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, scenarzysta, pisarz, dramatopisarz i reżyser teatralny, dyrektor naczelny i artystyczny warszawskiego Teatru Na Woli (od lipca 2007 do sierpnia 2010). W 1993 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, wkrótce potem został pisarzem z zamiłowania, a także dramatopisarzem. Występował w teatrach: Centrum Sztuki przy Teatrze Dramatycznym w Legnicy (1992, 1995), Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu (1993-95), Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu (1994-95), Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni (1995), Nowym w Warszawie (1996-2000), Operze Bałtyckiej w Gdańsku (1998), Rampa Na Targówku w Warszawie (2000) i MM Przebudzenie-Kompania Teatralna w Warszawie (2003) oraz z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Współautor Ballady o Zakaczawiu, autor Obywatela M, Poczekalni (2003), Bajki o sercu ze strychu, Przygód mrówki BogoJogo. Wystąpił w wielu filmach fabularnych, m.in. „Pianista”, „Lista Schindlera”, „Mała wielka miłość”, „Inheritance” oraz wielu serialach, m.in. „Lokatorzy”, „Głęboka woda”, „Kasia i Tomek”, „Klan”, „Magda M”. Zagrał też dziesiątki ról teatralnych, m.in. „Złego” w „Złym”, Raya Manzarka w „Jeźdźcu burzy”, „Dziennikarza w „Weselu, Christiana w „Cyranie de Bergerage”, Merkucja w „Romeo i Julii”, Amfitriona w „Amfitrionie” czy Lucencja w „Poskromieniu złośnicy”.
 

Miss HIV to sztuka przewrotna, miejscami bolesna, jednak nie pozbawiona ironii i czarnego humoru. Ukazuje problem HIV w sposób niecodzienny i nowatorski, daleki od dydaktyzmu i stereotypowych wyobrażeń. Autor nie ubolewa nad losem swych bohaterek, traktuje je normalnie, pozwala im mówić i być sobą, nawet wtedy, gdy będą czasem śmieszne, cyniczne, czułe albo okrutne wobec siebie. To nie one staną się przedmiotem szyderstwa i drwiny, bo we wszystkim co zrobią, pozostaną ludźmi. Nieludzka jest gra, w której przyszło im wystąpić. Okrutne są prawa telewizyjnego show biznesu, żerującego na nieszczęściu, które zawsze sprzedaje się najlepiej.

Adam Woronowicz (Rafael),

Dorota Kolak (Urszula),

Katarzyna Warnke (Klara),

Olga Bołądź (Irina),

Anna Próchniak (Julia),

Miłogost Reczek (Głos).

 

AUTOR SZTUKI: Maciej Kowalewski,

REŻYSERIA: Krzysztof Czeczot,

PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus

ZDJĘCIA: Łukasz Gutt P.S.C.

SCENOGRAFIA: Wojciech Stefaniak

KOSTIUMY: Wanda Kowalska

MUZYKA: Adam Walicki

MONTAŻ:  Jakub Motylewski

DŹWIĘK: Michał Robaczewski, Tomasz Wieczorek

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko

 

CZAS: 64 min. / ROK PRODUKCJI: 2015