Dama z łasiczką

Sztuka inspirowana jest biografią Simony Kossak, jednak przedstawione w niej wydarzenia nie miały odzwierciedlenia w rzeczywistości i są wytworem wyobraźni autorki. Simona Kossak to postać niezwykła. Ostatnia z malarskiego rodu Kossaków, córka Jerzego, wnuczka Wojciecha, prawnuczka Juliusza – wielkich polskich pejzażystów i batalistów. Nie spełniła pokładanych w niej rodzinnych nadziei, po pierwsze nie była chłopcem, nie została też malarzem, „czwartym Kossakiem”. Wybrała własną, niezwykłą drogę. Wyjechała z Krakowa, by ponad trzydzieści lat żyć w drewnianej leśniczówce pośrodku Puszczy Białowieskiej, bez wody i prądu. Była naukowcem, ekologiem, autorką filmów i pogadanek radiowych.

Dramat Elżbiety Chowaniec nie jest sztuką biograficzną. To raczej poetycka przypowieść o szukaniu własnego miejsca w świecie, o buncie, o prawie do bycia sobą wbrew wszystkim i przeciw wszystkiemu. To przypowieść o kobiecie, która w praktyce wcielała wyznawaną przez siebie prawdę o konieczności współistnienia człowieka i przyrody. Całkowicie oddana swojej pasji, próbująca w świecie zwierząt i roślin odnaleźć swoje miejsce, którego nie umiała odnaleźć wśród ludzi.

Anna Grycewicz (Simona)

Jerzy Schejbal (Ojciec)

Lidia Bogaczówna (Matka)

Sylwia Juszczak (Gloria)

Dominik Łoś (Fotograf)

Anna Korzeniecka​ (Kucharka)

 

AUTORKA TEKSTU: Elżbieta Chowaniec,

REŻYSERIA: Katarzyna Łęcka,

ZDJĘCIA: Witold Płóciennik PSC,

SCENORGRAFIA: Paweł Dobrzycki,

KOSTIUMY: Oliwia Waligóra,

MONTAŻ: Jakub Motylewski PSM,

MUZYKA: Łukasz Pieprzyk,

DŹWIĘK: Michał Robaczewski, Agata Chodyra,

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski,

KONSULTACJA PROGRAMOWA: Zenon Butkiewicz,

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik,

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko,  

PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus.

 

CZAS: 43'22'' / ROK PRODUKCJI: 2018

KATARZYNA ŁĘCKA

REŻYSERIA 

(ur.1982) Reżyserka, scenarzystka. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie (2005) i Studia Prób Szkoły Wajdy (2016). Asystowała wielu wybitnym reżyserom. Opracowała autorski program pracy nad świadomością ciała dla studentów Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej. Finalistka prestiżowego konkursu scenariuszowego Script Pro. W ramach programu Studia Munka „30 minut” zrealizowała, jako scenarzystka i reżyserka, swój debiut fabularny Pars Pro Toto inspirowany życiem Zdzisława Beksińskiego.