Plan filmowy "karbala" - zakończony

II edycja projektu PLAN FILMOWY ze scenografią z filmu "Karbala"

Tematem filmowym drugiej edycji projektu była wyprodukowana przez WFDiF "Karbala" w reż. Krzysztofa Łukaszewicza - film przywracający pamięć o najnowszych polskich bohaterach. W czasie realizacji zdjęć filmowcy musieli sprostać wielu wyzwaniom organizacyjnym, technicznym i inscenizacyjnym, które podczas oprowadzania po Wystawie stają się pretekstem do opowieści o niełatwej sztuce produkcji filmów.

Dzięki współpracy z autorem scenografii Markiem Warszewskim w hali zdjęciowej Wytwórni powstała fascynująca przestrzeń, na którą składają się m.in. fragmenty oryginalnej scenografii, rekwizyty i kostiumy z filmu "Karbala" oraz najważniejsze elementy planu filmowego i część edukacyjno - multimedialna.

Oprowadzanie rozpoczynało się na zapleczu hali zdjęciowej wizytą w garderobie i specjalnie przygotowanej pracowni charakteryzacji, gdzie zwiedzający mogli obejrzeć kostiumy i rekwizyty filmowe oraz przyjrzeć się pracy zawodowego charakteryzatora, a wszyscy chętni nieznacznie odmienić swój wizerunek.

Wejście do hali zdjęciowej to wprowadzenie w atmosferę fascynującego świata planu filmowego - przeniesienie o tysiące kilometrów w miejscu i w czasie do Karbali, w której rozgrywa się akcja filmu. W program ścieżki wytyczonej pośród dekoracji filmowej włączone zostały projekcje materiałów making of z planu filmu, efekty dźwiękowe oraz multimedialne zadania edukacyjne. Zwiedzający mogli zobaczyć kolejne etapy powstawania scenografii i m.in. dowiedzieć się: jacy twórcy i specjaliści pracują na planie filmowym i na czym polega ich praca, czym jest "kontynuacja" i "patynowanie", dlaczego na planie filmowym tak ważna jest cisza i do czego potrzebny jest klaps,  jak filmowo wykreować świat, by widz mógł bez trudu przenieść się w sam środek akcji oraz jak stworzyć Irak na warszawskim Żeraniu i w realistyczny sposób opowiedzieć historię, która wydarzyła się ponad dekadę temu.

W 2016 r. II edycja projektu PLAN FILMOWY została nominowana do 9 edycji prestiżowych nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w kategorii edukacja filmowa.

Projekt PLAN FILMOWY został finalistą  Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2015 organizowanego przez Muzeum Historii Polski. Komisja Konkursowa w składzie: Maciej Chmiel (Dyrektor TVP 2), Lena Dąbkowska-Cichocka (przedstawiciel Muzeum Historii Polski), Wojciech Duch (Redaktor naczelny portalu historia.org.pl), prof. UKSW dr hab. Piotr Majewski (Dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów), prof. Andrzej Nowak (Kierownik Zakładu Historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Jagiellońskim), wyłoniła w finale Plebiscytu projekt PLAN FILMOWY jako jeden z 5 projektów w kategorii Wystawa.

Film o projekcie: