Cichociemni. spotkania filmowe - zakończony

CICHOCIEMNI. SPOTKANIA FILMOWE

Niezwykła przestrzeń Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych ponownie otworzyła się dla wszystkich pragnących zgłębiać filmowe tajniki. W specjalnie zaadaptowanej hali Wytwórni, w październiku 2016 r. otwarta została wyjątkowa wystawa edukacyjna „Cichociemni. Spotkania filmowe”, będąca jedynym w Polsce obiektem łączącym plan filmowy i ekspozycję historyczną.

Tematem przewodnim projektu był fabularyzowany film dokumentalny  "MY CICHOCIEMNI. Głosy żyjących" w reżyserii Pawła Kędzierskiego.

Film został wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie w roku 2008 i wtedy też, w dniu ważnym dla Polaków: 1 sierpnia, w 64. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, wszedł na ekrany. Wytwórnia podjęła się realizacji filmu wraz z Fundacją Filmową Armii Krajowej. Pawłowi Kędzierskiemu udało się wspólnie z ekipą zarejestrować kamerą i mikrofonem wypowiedzi dziewięciorga cichociemnych, m.in. jedynej kobiety z tego zasłużonego grona – Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”. Dwóch bohaterów filmu nie doczekało jego premiery. Dziś nie żyje już żaden z nich. Tak więc dokument ten zdążył uwiecznić dla potomnych wspomnienia ostatnich żyjących wówczas cichociemnych, co nadało mu wartość historyczną.

Program wystawy "Cichociemni. Spotkania filmowe" przybliżał zwiedzającym proces powstawania historycznego filmu dokumentalnego oraz pokazywał najważniejsze wątki historii cichociemnych.

Filmy prezentujące wystawę:

otwarcie:

młodzież o wystawie:

jak powstawała wystawa:

Prezentacja projektu na portalu historycznym Polskiego Radia:

POLSKIE RADIO

Filmy o działaniach projektu:

warsztaty aktorskie:

Weller 7:

Wystawę można było zwiedzać w Warszawie na terenie Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, przy ulicy Chełmskiej 21, w budynku nr 30.

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Partnerem wystawy była Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej