ŚWIATOWA PREMIERA FILMU "KOMAR" NA FESTIWALU W WENECJI

WIELKI SUKCES WFDiF ŚWIATOWA PREMIERA FILMU "KOMAR" odbędzie się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w  WENECJI w wrześniu.

 

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych jest producentem filmu „Komar” w reżyserii Filipa Jana Rymszy, który będzie miał swoją światową premierę na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji i zostanie pokazany w sekcji „Out of Competition, Official Selection”. To jeden z trzech najważniejszych festiwali filmowych na świecie i pierwszy, który odbędzie się w trakcie COVID-19. Organizatorzy zadeklarowali specjalne środki ostrożności, a wiele gwiazd potwierdziło swój udział.

 

mosquito_state_venice.jpeg

 

Film w producji WFDiF powstał w tym roku, jest w całości nakręcony po angielsku, a główne role w nim odtwarzają aktorzy zagraniczni, m.in. Olivier Martinez, aktor francuskiego pochodzenia grający w USA, znany m.in. z serialu „Mars” i filmu „Niewierna” oraz Beau Knapp amerykański aktor znany z serialu „Seven Seconds” Netflixa.

Premiera polskiego filmu na weneckim festiwalu jest dowodem na aktywne zaangażowanie Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych nie tylko w produkcję filmowa w Polsce, ale i jej promocję. „Wytwórnia zamierza kontynuować działania na arenie międzynarodowej także w przyszłości, chcemy przybliżać polską sztukę filmową kinomanom i odbiorcom na całym świecie.” Mówi Maciej Stanecki, p.o. Dyrektor WFDiF.

W sierpniu w Wenecji na przeglądzie odrestaurowanych dzieł światowego kina zostanie zaprezentowany film "Kanał" Andrzeja Wajdy z 1957 roku. Pokazy te odbędą się w ramach przeglądu "Klasyka kina poza festiwalem" na terenach Ogrodów Biennale w Wenecji. W tej prestiżowej sekcji pokazanych zostanie zaledwie 12 odrestaurowanych arcydzieł kinowych.

 

Opis filmu KOMAR:

Sierpień 2007. Odosobniony w swoim klasztorowym penthousie  z widokiem na Central Park, obsesyjny analityk danych z Wall Street, Richard Boca, dostrzega złowieszcze wzorce: jego modele komputerowe zachowują się nieregularnie, podobnie jak roje komarów rozmnażające się w jego mieszkaniu; plaga, która towarzyszy jego załamaniu nerwowemu.

ms_01_primary_image.jpg

 

Reżyseria: Filip Jan Rymsza

Scenariusz: Filip Jan Rymsza, Mario Zermeno

Producent: Włodzimierz Niderhaus, Filip Jan Rymsza, Daniel Markowicz, Alyssa Swanzey

Autor zdjęć: Eric Koretz

Scenografia: Marek Warszewski

Muzyka: Cezary Skubiszewski

Montaż: Andrew Hafitz, Bob Murawski, Wojciech Janas

Kostiumy: Katarzyna Lewińska

Kierownik Produkcji: Andrzej Besztak

 

Obsada: Beau Knapp, Charlotte Vega,

Jack Kesy, Olivier Martinez, Audrey Wasilewski

 

Produkcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Koproducenci: Royal Road Entertainment i Lightcraft Advertising

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

 

 

 

Filip Jan Rymsza – reżyser, producent

(29 grudnia 1977, Olecko, Polska)

fjr.jpg

Mieszkający w Los Angeles, urodzony w Polsce, filmowiec. Najbardziej znany z ukończenia ostatniego filmu Orsona Wellesa, THE OTHER SIDE OF THE WIND, który miał swoją światową premierę na 75. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Oprócz MOSQUITO STATE, wyprodukował i będzie przedstawiał w Wenecji także - HOPPER / WELLES; intymna rozmowa z 1970 roku, między gigantami filmowymi, Dennisem Hopperem i Orsonem Wellesem. Filip Jan Rymsza założył i zarządza Royal Road Entertainment, firmą produkcyjną z siedzibą w Los Angeles, Luksemburgu i Warszawie.