„PORWAĆ SIĘ NA ŻYCIE” W TVP KULTURA

We wtorek, 11 stycznia, o godz. 20:00 w TVP Kultura pokazana zostanie sztuka Roberta Urbańskiego pt. „PORWAĆ SIĘ NA ŻYCIE” w reżyserii Michała Szcześniaka, zrealizowana przez WFDiF w ramach projektu TEATROTEKA.

 

Emisję poprzedzi rozmowa Małgorzaty Niecieckiej-Mac z aktorem Andrzejem Mastalerzem.

 

_rad3760.jpg _rad4416a.jpg

 

To liryczna komedia utrzymana w konwencji „czeskiego” humoru. Absurdalna historia wielkiej miłości. Pięćdziesięcioletni bohater, życiowy nieudacznik i pechowiec, postanawia raz w życiu zdobyć się na odwagę i dokonać heroicznego czynu. Porywa koleżankę z pracy (w której zakochany jest od dzieciństwa), aby uwolnić ją od prymitywnego męża i rozpocząć z nią nowe życie. Kiedy wywozi ją do pustego domu swojej ciotki, uświadamia sobie, czego w istocie dokonał. I wtedy porwana koleżanka dodaje mu otuchy i podtrzymuje w przeświadczeniu, że jego czyn był słuszny i głęboko ludzki. Nie zmienia to jednak faktu, że przyjdzie zmierzyć się obojgu ze ścigającym ich mężem kobiety.

Sztuka zwyciężyła w konkursie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i WFDiF na utwór dramatyczny dla TEATROTEKI.

Spektakl został nagrodzony za tekst dramatyczny (Robert Urbański), reżyserię (Michał Szcześniak), scenografię (Anna Wunderlich), muzykę (Agata Kurzyk), pierwszoplanową rolę męską (Andrzej Mastalerz), otrzymał także Nagrodę Dziennikarzy podczas 2. edycji festiwalu TEATROTEKA Fest w 2018 roku. Został również uznany za najlepszy konkursowy spektakl telewizyjny podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" 2018 (nagroda dla reżysera Michała Szcześniaka), a w 2019 roku otrzymał Wyróżnienie Jury Młodych Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru.

 

_rad4339_0.jpg _rad4549.jpg

fot. Wojciech Radwański

 

Występują:

Agata Kulesza (Karolina)

Andrzej Mastalerz (Tadek)

Tomasz Sapryk (Wojtek)

Iza Kuna (Iwona)

Andrzej Konopka (Prokurator)

 

AUTOR TEKSTU: Robert Urbański

REŻYSERIA: Michał Szcześniak

ZDJĘCIA: Paweł Dyllus PSC

SCENORGRAFIA: Anna Wunderlich

KOSTIUMY: Agata Culak

MONTAŻ: Svitlana Topor

MUZYKA: Agata Kurzyk

DŹWIĘK: Aleksandra Pniak, Grzegorz Żaglewski, Radosław Ochnio

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski

KONSULTACJA PROGRAMOWA: Zenon Butkiewicz

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko

PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus

teatroteka_logo_na_bialym_tle-1_1.jpg