Nagroda dla książki „Chełmska 21”

Fundacja Historia i Kultura przyznała prestiżową Nagrodę KLIO — w kategorii edytorskiej — książce „Chełmska 21. 70 lat Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie”.

 

Wyniki ogłoszono 26 listopada 2020 roku na stronie Fundacji i w dzienniku Rzeczpospolita.
Konkurencja była poważna — jurorzy wybierali spośród 220 książek.

 

2_6.jpg 3_8.jpg

 

Autorzy nagrodzonej publikacji to: prof. Małgorzata Hendrykowska, dr Anna Wróblewska i Marcin Zawiśliński. Inicjatorem wydawnictwa był nieżyjący, wieloletni dyrektor WFDiF Włodzimierz Niderhaus. Książka stanowi cenny przewodnik po historii polskich filmów dokumentalnych i fabularnych. Zrekonstruowane cyfrowo filmy umieszczono na — dołączonych do książki - 18 płytach DVD, które łącznie zawierają 70 filmów dokumentalnych i fabularnych. Znalazły się na nich dzieła nagradzane na ważnych światowych i krajowych festiwalach — m.in. „Robotnicy’ 80”, „Różyczka”, „Karbala”, „Róża”, „Ekscentrycy” i „Córki dancingu”. Tak bogata część multimedialna stanowi godny odnotowana precedens na rynku wydawniczym.

 

Zaletę wydawnictwa stanowi nie tylko szata edytorska, ale też bogaty zbiór unikalnych zdjęć pokazujących pracę filmowców na przestrzeni 70 lat. Na fotografiach pojawiają się znani reżyserzy, aktorzy, scenografowie. Ważny walor książki to również wypowiedzi wybitnych twórców, ich wspomnienia wzbogacone o liczne anegdoty.

 

4_6.jpg 5_4.jpg

 

Album „Chełmska 21” to jedyny w swoim rodzaju dokument, ale też hołd dla firmy, o której Andrzej Wajda powiedział: „Wytwórnia to nasza krew, pot i łzy”.

 

Wydawnictwo jest współfinansowane przez PISF, a partnerem wydawnictwa jest ZAIKS.