Krzysztof Zanussi z nagrodą na Festiwalu Black Nights w Tallinnie

Podczas tegorocznego prestiżowego 26. Międzynarodowego Festiwalu Black Nights w Tallinnie, reżyser Krzysztof Zanussi otrzymał nagrodę za całokształt osiągnięć artystycznych. Na festiwalu pokazany został również najnowszy film w reżyserii Krzysztofa Zanussiego „Liczba doskonała”.

 

„To klasyczny monumentalny czysty Zanussi, który dowcipnie posługuje się filozofią literatury, nauki, medycyny, ekonomii, wiary, kina (nawet „Dekalogu” Kieślowskiego), by prowokować do refleksji nad moralnością i śmiertelnością”.

https://poff.ee/en/film/perfect-number/

Nagrodę dla reżysera wręczała Minister Kultury Estonii – Pani Piret Hartman.

52492671132_3012eba6fb_o.jpg

 

PÖFF | Tallinn Black Nights Film Festival to jeden z najważniejszych festiwali poświęconych sztuce filmowej w Europie Północnej.

Zobacz wiecej zdjęć:

https://www.flickr.com/photos/poffihunt/52492671132/in/album-72177720303620383/

https://www.flickr.com/photos/poffihunt/albums/72177720303641231

52492784312_2c0a348d70_o1.jpg
Wilk jest symbolem Estonii oraz festiwalu.

52495890307_7394cff980_o.png
Od lewej: Ambasador Włoch w Tallinnie - Daniele Rampazzo, Ambasador RP w Tallinnie - Grzegorz Kozłowski (wraz z małżonką), reżyser Krzysztof Zanussi oraz Tiina Lokk - dyrektor festiwalu.

 

Krzysztof Zanussi o swoim filmie

„Liczba doskonała” to film o matematyce i o Panu Bogu. To opowieść o tym, jak człowiek wyrzeka się bogactwa na rzecz pasji, która okazuje się więcej warta. To także film o pustce w życiu i o pełni życia, o egoizmie i radości dzielenia się z innymi. Wracam w tym filmie do moich pierwszych filmów: “Struktury kryształu” i “Iluminacji” ukazując relacje nauki, życia i wiary.

krzysztof_zanussi_by_mikolaj_rutkowski.jpg

 

Opis filmu

Joachim (Andrzej Seweryn) to dojrzały mężczyzna, który już nic nikomu nie musi udowadniać. Jest zamożny, a jego życie było pasmem sukcesów. Kaprys losu stawia na jego drodze trzydziestoletniego Davida (Jan Marczewski), geniusza matematycznego, który porzuca obiecującą karierę biznesową zagranicą i szuka właściwego pola dla swoich talentów w Polsce. Sprawy komplikują się, kiedy w życie Davida wkracza Ola (Julia Latosińska).

Joachim i David to dwaj mężczyźni na zupełnie innych etapach życia. Czego każdy z nich może nauczyć się od drugiego? Jak wybrać pomiędzy intelektem, wiarą i miłością?

W „Liczbie doskonałej” Krzysztof Zanussi powraca do najważniejszych tematów swojej twórczości i prezentuje je w nieoczekiwanej formie intelektualnego thrillera.

1a_8.jpg
Fot. Paulina Pawłowska ©WFDiF