Krzysztof Kieślowski - 80. rocznica urodzin

Dziś przypada 80. rocznica urodzin Krzysztofa Kieślowskiego – jednego z najwybitniejszych reżyserów europejskiego kina.

 

Karierę rozpoczął jako reżyser specjalizujący się w filmach dokumentalnych, jednak w miarę upływu czasu zaangażował się w realizację filmów fabularnych. Po studiach, aż do 1983 jest związany z warszawską Wytwórnią Filmów Dokumentalnych, gdzie realizuje większość filmów dokumentalnych.

 

Reżyser był wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, między innymi Europejską Nagrodą Filmową „Felix” oraz Złotym Lwem w Wenecji. Był także nominowany do Nagrody Akademii Filmowej (Oscara).

 

Na naszej platformie WFDiF.ONLINE w strefie VOD znajdziecie filmy tego twórcy.

„KRÓTKI FILM O ZABIJANIU” - młody chłopak bez wyraźnego powodu zabija taksówkarza. Zostaje skazany przez wymiar sprawiedliwości na karę śmierci.

„PRZYPADEK”– trzy równorzędne historie młodego człowieka, Witka Długosza. Film w wersji z przywróconymi scenami, które w czasach PRL-u usunęła cenzura.

„PRZED RAJDEM” - relacja z pełnych przeszkód i pułapek, stawianych przez rzeczywistość PRL, przygotowań do Rajdu Monte Carlo czołowego polskiego kierowcy rajdowego Krzysztofa Komornickiego.

Omówienie filmu „PRZYPADEK” przygotowane przez Andrzeja Bukowieckiego.

2_11.jpg 3_11.jpg 4_8.jpg

 

 

"KIEŚLOWSKI DOKUMENTALISTA" - to zbiór filmów dokumentalnych Krzysztofa Kieślowskiego zrealizowanych w Wytwórni Filmów Dokumentalnych. Na wydawnictwo składają się 2 płyty DVD oraz książeczka z informacjami o reżyserze i załączonych filmach w języku polskim i angielskim.

Zwiastun: https://vimeo.com/195774381

WYDAWNICTWA DVD

bez_tytulu_1.jpg

 

Zapraszamy do oglądania!