FILMY WFDiF W KONKURSIE NA EnergaCAMERIMAGE

Filmy „ZIEJA” i „POLOT” w Konkursie Filmów Polskich 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE.

 

W ramach tego konkursu nagrodzeni zostają zarówno autor zdjęć, jak i reżyser zwycięskiego filmu.

https://camerimage.pl/sklad-konkursu-filmow-polskich-2020/

zieja_poster.jpg  polot_plakat-scaled_0.jpg

 

ZIEJA

Druga połowa lat 70. XX wieku. Ksiądz Jan Zieja, legendarny warszawski kapelan i polski patriota, jest przesłuchiwany przez funkcjonariusza służb specjalnych. Władza komunistyczna prześladuje księdza za działalność w rodzącej się opozycji demokratycznej. Przesłuchanie staje się kanwą wspomnień duchownego, z których poznajemy jego życie na tle dramatycznych dziejów kraju. Postawa kapelana stawia go wobec wyzwań. Jak ma pogodzić czynny udział w wojnie z przykazaniem „Nie zabijaj”? Przywiązanie księdza Ziei do wyznawanych wartości, z prawdą na czele, robi wrażenie na przesłuchującym.

ZWIASTUN

Tytuł angielski: Truth Makes Free

Reżyseria: Robert Gliński

Zdjęcia: Witold Płóciennik

Produkcja: WFDiF

Polski dystrybutor: Telewizja Polska S.A.

Kraj i rok: Polska, 2020

 

POLOT

Tragedia rodzinna usuwa grunt pod nogami 25-letniego Karola, który musi teraz zdobyć środki na utrzymanie matki, domu i siebie. Przedsiębiorczy chłopak postanawia porwać się na budowę sterowca według projektu nieżyjącego ojca. W ryzykowny interes wciąga dwóch przyjaciół i poznanego w dramatycznych okolicznościach, bezwzględnego, ale majętnego biznesmena. W życiu Karola pojawia się też dziewczyna.

Opowieść o marzeniach i przeszkodach piętrzących się na drodze do ich spełnienia. O przyjaźni, miłości, ale przede wszystkim o ludziach owładniętych pasją lotnictwa.

ZWIASTUN 

Tytuł angielski: Overclockers

Reżyseria: Michał Wnuk

Zdjęcia: Michał Popiel-Machnicki

Produkcja: WFDiF

Polski dystrybutor: Next Film

Kraj i rok: Polska, 2020