OKUPACJA 1968: Piszę do Ciebie, kochanie

20 sierpnia 1968 roku o godzinie 23:00 wojska Związku Radzieckiego, Węgier, Polski, Bułgarii i NRD dokonały inwazji na Czechosłowację w celu zatrzymania politycznych reform liberalizacji Praskiej Wiosny kierowanej przez Alexandra Dubčeka. Była to największa operacja wojskowa w historii Europy po drugiej wojnie światowej. Wzięło w niej udział od 175 tys. do 500 tys. żołnierzy.
50 lat po tym wydarzeniu, dawni uczestnicy, reprezentujący państwa Układu Warszawskiego, wracają do tamtej historii. W pięciu etiudach zrealizowanych przez reżyserów i reżyserki z Rosji, Węgier, Polski, Bułgarii i Niemiec, weterani operacji „Dunaj” opowiadają z własnej perspektywy, jak wielka historia spotkała na swojej drodze małego człowieka. W miejsce typowej dla wojska depersonalizacji, bezwarunkowego posłuchu i hierarchii mają możliwość przekazania indywidualnych narracji.

 

1968 rok. Sopocka plaża, dziewczyny w bikini, festiwal piosenki, samospalenie Siwca i czołgi na ulicach okupowanej Pragi. Dokument montażowy o okupacji Czechosłowacji, zbudowany na archiwaliach i donosach partyjnych konfidentów. Historia dziewczyny, która wychodzi za mąż za chłopaka, który w podróż poślubną jedzie na wojnę. Patchworkowy obraz przeszłości i absurd totalitarnego kraju, którego obywatele w tym samym czasie najeżdżają sąsiadów, drukują ulotki sabotujące inwazję i tańczą twista.

Reżyseria: 
Magdalena Szymków
Scenariusz: 
Magdalena Szymków
Zdjęcia: 
Zuzanna Kernbach
Muzyka: 
Katarzyna Szymków, Marcin Rokita
Montaż: 
Izabela Pająk
Dźwięk: 
Marcin Lenarczyk, EarWorks&SoundTravel
Produkcja: 
Silver Frame
Producent: 
Stanisław Zaborowski
Koprodukcja: 
Telewizja Polska, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Koproducenci: 
Włodzimierz Niderhaus
Współfinansowanie: 
Polski Instytut Sztuki Filmowej, Urząd Miasta Sopotu
Data premiery: 
10.05.2019
Rok produkcji: 
2018