HISTORIE MAŁYCH OJCZYZN

HISTORIE MAŁYCH OJCZYZN

 „HISTORIE MAŁYCH OJCZYZN” - CYKL WARSZTATÓW FILMOWYCH

 

„Historie Małych Ojczyzn” to warsztaty historyczno – filmowe, które Studio Miniatur Filmowych oraz po połaczeniu Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych realizuje w ramach programu dotacyjnego „Niepodległa” w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Warsztaty „Historie małych ojczyzn” są przypomnieniem wydarzeń związanych z drogą do niepodległości wielu regionów kraju – województwa podkarpackiego, podlaskiego, małopolskiego, warmińsko-mazurskiego czy śląskiego. Projekt zakładał organizację warsztatów historyczno-filmowych w 8 placówkach edukacyjnych i społecznych, w szkołach podstawowych, w Gminnych i Miejskich Ośrodkach Kultury oraz w Domach Dziecka. Dzieci i młodzież szkolna wraz ze swoimi nauczycielami czy opiekunami historii wyruszyli na tematyczne szlaki historyczne swoich okolic i zapoznali się z najważniejszymi wydarzeniami regionalnymi powiązanymi z niepodległością. Następnie pod okiem znanych twórców filmowych zrealizowali na podstawie inspiracji i wiedzy z terenu oraz na podstawie stworzonych przez siebie scenariuszy i rysunków własne filmy – animowane i dokumentalne – na temat wydarzeń związanych z ich „małymi ojczyznami”.

Warsztaty obejmowały także pracę z dźwiękiem – podczas prac nad filmami dzieciom i twórcom towarzyszyły przesłuchania znanych pieśni patriotycznych (m.in. „Przybyli ułani”, „Pierwsza kadrowa”, „My pierwsza brygada”). Dzieci pod opieką nauczycieli muzyki i specjalistów z zakresu filmu wybrali utwory muzyczne, które są podkładem pod ich filmy, a także poznali tajniki realizacji dźwięku i postprodukcji filmowej. W trakcie warsztatów organizowane były konkurs na plakat z okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Najlepsze prace zostały nagrodzone i zaprezentowane na specjalnych wystawach w poszczególnych placówkach i opublikowane w lokalnych czasopismach.

Celem warsztatów było zainteresowanie dzieci historią w sposób odmienny i ciekawszy od utartych wzorów, poprzez łączenie różnych technik – muzyki, plastyki, filmu, aktywności na świeżym powietrzu oraz wiedzy historycznej. Projekt skłonił do edukacyjnego i radosnego, ale także wspólnego, rodzinnego świętowania odzyskania niepodległości.

Na zakończenie poszczególnych edycji zorganizowane zostały okolicznościowe uroczystości z udziałem młodzieży, ich rodziców oraz społeczności lokalnej i lokalnych władz. Podczas tych wydarzeń publiczność zobaczyła premiery filmów zrealizowanych przez dzieci oraz koncerty pieśni patriotycznych, recytacje poetyckie oraz inne wydarzenia artystyczne. Zrealizowane filmy są impulsem do wymiany wiedzy wśród polskiej młodzieży na temat dróg i sposobu odzyskania niepodległości przez różne regiony naszego kraju. Regionalne premiery filmów warsztatowych w każdej z wybranych miejscowości stały się wydarzeniem artystycznym i doskonałym pretekstem do przypomnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Informacje o wydarzeniu zostały umieszczone na stronie internetowej Studia Miniatur Filmowych, na stronie Wytwórni Filmów Dokumentlnych i Fabularnych oraz na stronach placówek biorących udział w zadaniu, a także w mediach lokalnych i społecznościowych. Zrealizowane na warsztatach filmy udostępnione zostały na kanale internetowym Youtube Studia Miniatur Filmowych, który ma ponad 30 milionów wyświetleń i cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci i ich rodziców w całym kraju.

Warsztaty odbyły się w: Elblągu, Pasymiu, Wejherowie, Sanoku, Besku, Rajbrocie, Nowym Sączu, Kętrzynie.