Zwycięzcy Teatroteki FEST

W niedzielę 11 lutego 2018, uroczystością rozdania nagród zakończyła się II edycja festiwalu Teatroteka FEST 2018. 

GRAND PRIX Festiwalu otrzymał spektakl „Sprawa Rity G.” autorstwa Jolanty Janiczak w reżyserii Darii Kopiec.

Najwięcej nagród – aż sześć, łącznie z nagrodą dziennikarzy i krytyków – przyznano twórcom spektaklu „Porwać się na życie” Roberta Urbańskiego w reżyserii Michała Szcześniaka. 

 

Siedmioosobowe jury w składzie: Małgorzata Semil (przewodnicząca), Danuta Stenka, Roman Gutek, Michał Walkiewicz, Kalina Zalewska, Małgorzata Sikorska-Miszczuk i Wawrzyniec Kostrzewski, zdecydowało o przyznaniu Grand Prix dla najlepszego spektaklu „Sprawie Rity G.” – „za brawurę realizacyjną i konsekwencję w wyborze wyrazistych narzędzi współtworzących widowisko”. Nagroda trafiła do reżyserki spektaklu Darii Kopiec, autora zdjęć Piotra Chodury, twórczyni muzyki Joanny Halszki Sokołowskiej, odpowiedzialnej za kostiumy Patrycji Fitzet i montażystki Moniki Sirojc.

Monika Buchowiec została nagrodzona za pierwszoplanową rolę kobiecą, a ufundowana przez rektora Akademii Teatralnej nagroda dla studenta lub absolwenta tej uczelni, powędrowała do Martyny Byczkowskiej.

Najwięcej nagród trafiło do twórców spektaklu „Porwać się na życie”. Sztuka Roberta Urbańskiego została uznana za najlepszy tekst dramatyczny, a Michał Szcześniak otrzymał nagrodę za reżyserię. Ta „inteligentna i błyskotliwa komedia liryczna” – jak uzasadniało Jury – zdobyła główną nagrodę przyznawaną przez ponad dwudziestoosobowe grono dziennikarzy i krytyków zajmujących się zawodowo tematyką teatralną i filmową. W spektaklu doceniono także muzykę skomponowaną przez Agatę Kurzyk oraz scenografię autorstwa Anny Wunderlich (która otrzymała tę nagrodę także za scenografię do „Sprawy Rity G.”). Nagroda za pierwszoplanową kreację męską powędrowała do Andrzeja Mastalerza, odtwórcy roli Tadka w „Porwać się na życie”.

W kolejnych kategoriach indywidualnych nagród aktorskich zwyciężyli: Anna Januszewska (drugoplanowa rola kobieca) za rolę w spektaklu „Cicha noc” autorstwa Amanity Muskarii w reżyserii Pawła Paszty i Mirosław Baka (drugoplanowa rola męska) za rolę w spektaklu „Dziecko” Ingi Iwasiów w reżyserii Barbary Białowąs.

W kategorii „najlepsze zdjęcia” wyróżniony został Jakub Burakiewicz za spektakl „Cicha noc”. Nagroda w kategorii „montaż” trafiła z kolei do Jakuba Motylewskiego za montaż spektakli „Cicha noc” i „Gardenia”. To druga z rzędu nagroda dla Jakuba Motylewskiego (w ubiegłym roku otrzymał ją za montaż „Zakładu Doświadczalnego Solidarność”).

Honorowe wyróżnienie Jury otrzymali twórcy spektaklu „Gardenia” autorstwa Elżbiety Chowaniec w reżyserii Wojciecha Urbańskiego – „za prostotę środków artystycznych i  harmonijną pracę całego zespołu”.

Nagrodę publiczności festiwalowej zdobył spektakl „Dzielni chłopcy” autorstwa Magdaleny Drab w reżyserii Szymona Waćkowskiego.

Uroczystość wręczenia nagród laureatom II edycji festiwalu odbyła się w Teatrze Collegium Nobilium Akademii Teatralnej.

POBIERZ WERDYKT

OBEJRZYJ RELACJĘ Z UROCZYSTOŚCI WRĘCZENIA NAGRÓD

 

Festiwal Teatroteka FEST jest organizowany przez: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza oraz Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, a współorganizowany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Festiwal współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.