Zapowiedź nowej koprodukcji WFDiF „Orzeł. Ostatni patrol”

„Legenda o ich czynach przetrwa wieki”

10 czerwca 1940 roku ORP „Orzeł” nie powrócił do portu

Tajemnicę zaginięcia okrętu zgłębi film „Orzeł. Ostatni patrol” – w kinach w październiku!

 

orzel2.jpg orzel4.jpg

 

Spektakularna produkcja o legendarnym polskim okręcie podwodnym ORP „Orzeł”, który w czasie II wojny światowej wsławił się bohaterskimi czynami w starciach z niemiecką flotą. Film przedstawia trzymającą w napięciu i owianą tajemnicą historię ostatniej misji jednostki. Jego scenariusz oparto na znanych już faktach, jak i zupełnie nowych dokumentach na temat możliwych losów okrętu. Za reżyserię odpowiada Jacek Bławut, autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska.

W gwiazdorskiej obsadzie wystąpili: Mateusz Kościukiewicz, Rafał Zawierucha, Adam Woronowicz, Tomasz Ziętek, Antoni Pawlicki, Tomasz Schuchardt, Filip Pławiak, Tomasz Włosok i wielu innych.

 

 orzel3.jpg orzel6.jpg

 

Jest rok 1940. Gdy na plażach Dunkierki trwa gorączkowa ewakuacja alianckich żołnierzy, pod powierzchnią morza sunie supernowoczesny polski okręt podwodny ORP „Orzeł”. Doskonale wyszkolona załoga ma na swoim koncie spektakularne sukcesy, w tym brawurową ucieczkę z Tallina i zatopienie niemieckiego transportowca „Rio De Janeiro”. Teraz staje przed tajemniczą i niebezpieczną misją, w trakcie której będzie musiała zmierzyć się z nie tylko z zagrożeniem w postaci min podwodnych, bomb głębinowych, wrogich okrętów i patrolujących teren samolotów, ale również z coraz bardziej napiętą atmosferą na pokładzie. To co wydarzy się w kolejnych dniach przedzie do historii i napisze legendę najsłynniejszego z polskich okrętów.

 

 orzel5.jpg orzel7.jpg

fot. Dariusz Minkiewicz / Andrzej Wencel / Janusz "Julo" Sus

 

Reżyseria i scenariusz: Jacek Bławut

Producent: AURA FILMS – Anna Bławut Mazurkiewicz i Bartek Gliński

Koproducenci: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Telewizja Polska S.A., Gdyńskie Centrum Filmowe, Produkcja Filmów Jacek Bławut

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt jest realizowany w ramach obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości oraz Odbudowy Polskiej Państwowości.