TEATROTEKA MŁODEGO CZŁOWIEKA

Nowy cykl spektakli dla dzieci zainicjowany i produkowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Po sześciu latach realizacji projektu TEATROTEKA Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych rozszerza zakres projektu o twórczość dramaturgiczną dla dzieci, powstaje nowy cykl TEATROTEKI MŁODEGO CZŁOWIEKA. Są to na początek spektakle dla widzów od lat 7. W przyszłości przewidujemy także realizację spektakli dla młodzieży.

 

Nowy projekt WFDiF to śmiałe wyzwanie producenckie i artystyczne mające na celu produkcję telewizyjnych spektakli dla młodego widza na podstawie współczesnych tekstów polskich, które powstały w XXI wieku. Założenia są podobne, jak w przypadku TEATROTEKI dla dorosłych – młodzi autorzy i reżyserzy, konwencja teatralnego, oryginalnego spektaklu audiowizualnego powstałego z wykorzystaniem środków filmowych. Są to przedstawienia aktorskie, bez wykorzystania lalek i bez udziału (choć to nie jest całkiem wykluczone) wykonawców dziecięcych. Do tej pory w ramach cyklu powstały trzy spektakle.

 

Spektakl wg sztuki Marty Guśniowskiej A NIECH TO GĘŚ KOPNIE! w reżyserii Joanny Zdrady to dowcipna, momentami nostalgiczna opowieść o Gęsi, która szuka sensu życia i znajduje go zupełnie nie tam, gdzie mogłaby się tego spodziewać. Imponującą w swym rozmachu scenografię stworzyła Zofia Mazurczak-Prus, kostiumy zaprojektowały Justyna Bernadetta Banasiak i Alicja Patyniak-Rogozińska, autorem zdjęć jest Łukasz Gutt PSC, a w obsadzie znaleźli się m.in.: Agnieszka Przepiórska, Arkadiusz Janiczek, Sonia Bohosiewicz, Łukasz Lewandowski, Olga Sarzyńska, Krzysztof Dracz.

 

Spektaklu wg sztuki Marii Wojtyszko KRÓLEWNA LOGOREA I NIEDŹWIEDŹ  w reżyserii Justyny Łagowskiej to nawiązująca do tradycyjnej bajki, lecz napisana bardzo współczesnym i dowcipnym językiem, historia o dziewczynce – królewnie, która z zazdrości o swojego mającego się urodzić braciszka, wykorzystując magiczne zaklęcie, zamienia go w niedźwiadka. Widząc jednak niestosowność swojego czynu, stara się za wszelką cenę przywrócić mu ludzką postać. Przeżywa przy tym niesamowite przygody i spotyka na swej drodze przedziwne postaci. Autorkami scenografii są Justyna Łagowska i Natalia Horak, kostiumy zaprojektowała Julia Kosmynka, a twórcą zdjęć będzie Wojciech Suleżycki. W kilkunastoosobowej obsadzie zobaczymy m.in.: Monikę Frajczyk, Dorotę Landowską, Tomasza Schimscheinera, Piotra Polaka, Sonię Roszczuk, Martę Ścisłowicz i Jacka Braciaka.

 

Jako trzeci zrealizowany został spektakl wg sztuki Maliny Prześlugi DZIÓB W DZIÓB w reżyserii Magdaleny Małeckiej-Wippich. To sztuka mówiąca w mądry i ciekawy sposób o tym, jak bezsensowne i irracjonalne bywają zasady rządzące grupą i jak wartościowe może być otwarcie się na innych. Do podwórkowej bandy Gołębi próbuje dołączyć mały Wróbelek Przemek. Dzięki swemu sprytowi i odwadze udaje mu się w końcu przekonać do siebie nieprzyjazne na początku Gołębie i wszyscy odnoszą z tego faktu korzyść. Autorem zdjęć jest ponownie Wojciech Suleżycki, scenografię stworzyła Anna Adamek, a kostiumy Marta Kodeniec. W rolach Gołębi – Marcin Bubółka, Piotr Piksa, Marcin Stępniak, Paweł Paprocki. Jako Gołębicę Mariolę ujrzymy Karolinę Bacię, w postać Wróbelka Przemka wcieli się Filip Orliński, a jako diaboliczna Kotka Dolores wystąpiła Marta Malikowska.

 

Autorem fotosów ze spektakli jest Wojciech Radwański.

 

Podobnie jak TEATROTEKA dla dorosłych, również TEATROTEKA MŁODEGO CZŁOWIEKA jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.