TEATROTEKA

TEATROTEKA to realizowany od 2013 roku projekt Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych o charakterze artystycznym i edukacyjnym.

Ideą projektu jest wykorzystanie potencjału technologii filmowej do ekranizacji najbardziej wartościowych osiągnięć „młodej” polskiej dramaturgii teatralnej. 

TEATROTEKA to nowy etap w myśleniu o ekranizacjach teatralnych, tak w kontekście artystycznym, jak i realizacyjnym. Ekranizacje tworzone przez młodych, często debiutujących  twórców, przy wsparciu technologii i infrastruktury filmowej, pozwalają na realizację ciekawych, nowatorskich utworów. 

Sztuki współczesne, to teksty napisane często w formie „postdramatycznej”, odmienne w swej stylistyce i konwencji od klasycznego dramatu.

W ciągu ostatnich piętnastu lat zaistniało w Polsce nowe pokolenie autorów piszących dla teatru. Stworzyli oni swój oryginalny język, sposób obrazowania, formę, a także wzbogacili dramat współczesny o problematykę dotyczącą ludzi młodych i o ich sposób postrzegania otaczającej nas rzeczywistości. „Młoda” polska dramaturgia zasługuje na jej propagowanie, na zapoznanie z nią szerszego kręgu odbiorców – jest to główny cel edukacyjny projektu.

TEATROTEKA to również przestrzeń dla reżyserów młodego i średniego pokolenia, którzy pomimo znaczącego niekiedy dorobku teatralnego i wykształcenia w tym kierunku, nie mieli dotąd możliwości stworzenia własnego i oryginalnego dzieła audiowizualnego. Projekt, realizowany z udziałem specjalistów planu filmowego skupionych wokół WFDiF, ma im to umożliwić.

Ekranizacje Teatroteki odnoszą sukcesy na międzynarodowych festiwalach, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu WORLDFEST w Houston, gdzie w ciągu ostatnich trzech lat produkcje TEATROTEKI zdobyły nagrody Gold, Silver i Platinum Remi. Wielkim sukcesem świadczącym o zupełnie nowej jakości jaką Teatroteka wnosi we współczesne ekranizacje teatralne jest nagroda Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry 2015. 

W latach 2013-2019 w ramach projektu TEATROTEKA powstało 50 oryginalnych realizacji. Szczegółowe opisy oraz zwiastuny spektakli znajdują się w zakładce SPEKTAKLE.

W 2019 roku Wytwórnia postanowiła rozszerzyć pole działania projektu o twórczość dramaturgiczną dla młodszych widzów. W ramach projektu TEATROTEKA MŁODEGO CZŁOWIEKA powstają ekranizacje współczesnych sztuk dla dzieci i młodzieży.

 

Spektakle z cyklu TEATROTEKA są dostępne na DVD. Więcej informacji znajduje się w zakładce WYDAWNICTWA DVD. 

Informacje dotyczące pokazów spektakli TEATROTEKI znajdują się w zakłace POKAZY PRODUKCJI WFDIF I FESTIWALE.

Od 2017 roku odbywa się dedykowany festiwal Teatroteka FEST, który przedstawia spektakle TEATROTEKI szerokiej widowni i nagradza ich twórców. 

Więcej na stronie http://www.teatroteka.com.pl/.

 

Cykl TEATROTEKA oraz festiwal TEATROTEKA FEST są współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mkidn_2.jpg