zdjecia video

Zgaga

Streszczenie: 

Akcja Zgagi rozgrywa się w małym miasteczku. Oś fabularną sztuki stanowi odbywająca się w czasie teraźniejszym, interwencyjna rozmowa Kuratorki z Heleną i Tadeuszem – rodzicami niedostosowanej społecznie, udającej psa, niespełna szesnastoletniej Zuzanny. W retrospekcjach rozgrywających się w pamięci bohaterów poznajemy traumatyczne wydarzenia z ich przeszłość. Błędy rodziców stają się przyczyną niedostosowania i osamotnienia córki. Losy rodziny – matki, ojca i dziecka - pokazane są w krzywym zwierciadle sięgając niejednokrotnie granic absurdu. Relacje rodzinne są zaburzone od pokoleń. Życie Zuzanny, która nosi imię po ukochanym psie swojego ojca, jest naznaczone tragedią od momentu narodzin, a nawet wcześniej, za sprawą rodzinnych korzeni. Dziewczyna, będąca niechcianym owocem wynaturzonej miłości, dziedziczy po psie nie tylko imię ale i smutny los. Zuzanna staje się karykaturalnym odbiciem natury swoich rodziców, ich zgagą.

Sztuka znalazła się w finale Gdyńskiej nagrody Dramaturgicznej w 2012 roku.

Występują: 

Krzysztof Dracz (Mąż)

Ewa Skibińska (Żona)

Maria Kania (Zuzanna)

Marta Ojrzyńska (Kuratorka)

Jolanta Olszewska (Matka Męża)

 

AUTOR TEKSTU: Ewa Madeyska,

REŻYSERIA: Katarzyna Szyngiera,

PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus,

ZDJĘCIA: Michał Stajniak,

MUZYKA: Marcin Lenarczyk, Wojtek Zrałek-Kossakowski

SCENOGRAFIA, KOSTIUMY I ANIMACJE: Agata Baumgart,

MONTAŻ: Ireneusz Grzyb,

DŹWIĘK: Michał Robaczewski, Leszek Freund, Tomasz Wieczorek,

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski,

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik,

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko.       

 

CZAS: 50 min. / ROK PRODUKCJI: 2015

 

KATARZYNA SZYNGIERA

Reżyser

Absolwentka Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Laureatka nagrody głównej festiwalu Koszalińskie Konfrontacje Młodych „m-teatr" 2015 za spektakl  „Świadkowie albo nasza mała stabilizacja” na podstawie dramatu Tadeusza Różewicza zrealizowanego w Teatrze Współczesnym w Szczecinie w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa. Reżyserka spektaklu „Swarka" w Teatrze Polskim w Bydgoszczy i współautorka (z Mirosławem Wlekłym) reportażu o tym samym tytule publikowanego w magazynie „Duży Format". Jej spektakle wystawiane były m.in. we wrocławskim Teatrze Współczesnym („Tajemniczy ogród"), Teatrze Polskim w Bielsku-Białej („Sferia"), w ramach Malta Festival  („Autobus jedzie"), w Muzeum Powstania Warszawskiego („Przypisy do Powstania"). Współautorka performansu Ignacego Karpowicza „To wszystko nie moje” zrealizowanego w ramach festiwalu Odnalezione w tłumaczeniu. Reżyserka czytania dramatu „Feinweinblein” Weroniki Murek, laureatki Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w roku 2015.

 

EWA MADEYSKA

Autorka tekstu

Literaturoznawczyni, pisarka, dramatopisarka, scenarzystka, redaktorka, autorka warsztatów twórczego pisania. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego (filologia polska) oraz Szkoły Filmowej w Łodzi (scenariopisarstwo). Absolwentka Podyplomowego Kursu Arteterapii w Polskim Instytucie Ericksonowskim w Łodzi.

Autorka powieści "Katoniela" (Wydawnicwto Literackie 2007, nominacja do literackiej nagrody NIKE, 2008), a także dramatów: "Zgaga" (finał V edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, 2012 ), "Pętla" (finał VI edycji  Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, 2013), "Herstoria" (półfinał VII edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, 2014), "Fruwający śmiałek, albo historia pewnego spaceru" (druga nagroda w 25. Konkursie na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży, 2014).

Tekstem "Okularki" zadebiutowała jako autorka książek dla dzieci (Dwie Siostry, 2015).

Wykładała scenariopisarstwo na Kursie Kreatywnego Pisania w IBL PAN w Warszawie oraz twórcze pisanie na Gender Studies UW. Aktualnie kierowniczka Szkoły Mistrzów Pióra, czyli podyplomowego studium twórczego pisania w Collegium Civitas w Warszawie.