zdjecia video

Zakład karny - o stówę

Streszczenie: 

Przewrotna groteska o zakładzie karnym, który staje się azylem wolności. Bohater odwiedzający w więzieniu swego brata, stopniowo odkrywa tajemnicę tego dziwnego miejsca. Okazuje się, że przebywający tam skazani, to ludzie, którzy dobrowolnie wybrali pobyt w odosobnieniu. Obowiązujący regulamin i organizowane zajęcia resocjalizacyjne, dają im poczucie sensu i porządku, których na próżno szukać w rzeczywistości poza murami. Zaś izolacja od trudów życia codziennego z jego aspektami ekonomicznymi i politycznymi pozwala odzyskać wewnętrzny spokój i poczucie wolności. Czy jednak ta utopijna wizja zaprogramowanej i narzuconej „wolności” nie staje się w rzeczywistości jeszcze jedną formą społecznego ucisku? Sztuka zdobyła III Nagrodę w konkursie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i WFDiF na utwór dramatyczny dla TEATROTEKI.

Spektakl otrzymał Nagrodę Specjalną Jury w kategorii Comedy - Black / Dark na międzynarodowym festiwalu World Fest Houston w 2019 roku.

Występują: 

Bartłomiej Firlet (Narrator)

Aldona Jankowska (Matka)

Philippe Tłokiński (Brat)

Antoni Ostrouch (Naczelnik)

Adam Biedrzycki (Strażnik)

Włodzimierz Press (Staruszek 1)

Krzysztof Strużycki (Staruszek 2)

Michał Breitenwald (Staruszek 3)

Andrzej Glazer (Bibliotekarz)

Krzysztof Krupiński (Kaowiec)

Tomira Kowalik (Sąsiadka)

Elżbieta Romanowska (Pielęgniarka)

 

AUTORKA TEKSTU: Marta Guśniowska,

REŻYSERIA: Piotr Kurzawa,

ZDJĘCIA: Łukasz Gutt PSC,

SCENORGRAFIA: Ewa Gdowiok,

KOSTIUMY: Zofia Ufnalewska,

MONTAŻ: Jakub Motylewski,

MUZYKA: Paweł Szamburski,

DŹWIĘK: Aleksandra Pniak, Michał Robaczewski, Tomasz Wieczorek,

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski,

KONSULTACJA PROGRAMOWA: Zenon Butkiewicz,

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik,

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko,  

PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus.

 

CZAS: 53'42" / ROK PRODUKCJI: 2017

MARTA GUŚNIOWSKA

AUTORKA TEKSTU

(ur. 1979) Dramatopisarka, reżyserka teatralna. Absolwentka filozofii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracowała w poznańskim Teatrze Animacji i Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Od 2007 roku związana z Białostockim Teatrem Lalek jako dramaturg i kierownik literacki. Autorka kilkudziesięciu sztuk teatralnych dla dzieci, wystawianych w większości teatrów lalkowych w Polsce, a także w Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Wielokrotna laureatka Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Nagrodzona kilkakrotnie w Konkursie Na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

 

PIOTR KURZAWA 

REŻYSER

(ur.1990) Reżyser teatralny. Absolwent Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie, przedstawienie dyplomowe – Natan Mędrzec G.E.Lessinga w Teatrze im. Horzycy w Toruniu (2018). Ukończył także wydział wokalno-aktorski Studium Musicalowego przy Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Jego spektakl The tragedy off... na podstawie Hamleta Szekspira prezentowany był na Festiwal SZEM (Węgry, 2015) i Spoleto Festival dei Due Mondi (2016).

 

ŁUKASZ GUTT

AUTOR ZDJĘĆ

(ur. 1980) Operator filmowy, artysta sztuk wizualnych. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Swoje prace z dziedziny sztuk wizualnych prezentował m.in. w Kunsthalle Basel, Fundacji Galerii Foksal i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Autor zdjęć do blisko 30 filmów dokumentalnych, fabularnych, seriali i spektakli telewizyjnych.  W 2010 roku razem z Pawłem Ferdkiem wyreżyserował dokument Odyseja złomowa. Jako operator debiutował w nagrodzonym filmie fabularnym Ki Leszka Dawida (2011). Współpracował z takimi reżyserami, jak m.in. Jan Kidawa Błoński W ukryciu, Michał Otłowski Jeziorak, Flip Bajon Pani Dulskie, Kamerdyner, Łukasz Ronduda Serce miłości (Nagroda za zdjęcia na Festiwalu „Młodzi i film” w Koszalinie, 2018), Robert Gliński Czuwaj, Leszek Dawid Broak Peak (w produkcji) oraz spektakl Teatru TV Skutki uboczne (Grand Prix na Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2014”. Autor zdjęć do 6 spektakli z projektu TEATROTEKA: Miss HIV, Chłopiec malowany, Dolce Vita (II nagroda za zdjęcia na Festiwalu Teatroteka Fest, 2017), Zakład karny o stówę, Niesamowici bracia Limbourg i Żona Łysego.