zdjecia

SMUTNA KRÓLEWNA

Streszczenie: 

Współczesna bajka, której narratorem jest doktor Alfred Chandra, baśnioterapeuta – twórca Baśniowego Teatru Faktu - ingerujący w treść znanych baśni i bajek w taki sposób, aby ich bohaterowie czuli się szczęśliwi.

Dawno temu, nieopodal Szarego Królestwa Codzienności zamieszkanego przez zwykłych ludzi, istniało Królestwo Śmiechu – Błazennia. W stolicy Błazenni, Euforii, położonej nad rzeką Głupawką – mieszkał Król Spontan i jego żona Radocha. Do pełni szczęścia parze królewskiej brakowało tylko dziecka. Kiedy Radocha urodziła córeczkę - Igraszkę, Król Spontan nie posiadał się ze szczęścia. Nie wiedział, że mała dziewczynka, kiedy nieco dorośnie, spowoduje zagładę Królestwa Śmiechu, ponieważ od trwającej wiecznie zabawy, od tysięcy przedstawień, koncertów i pokazów fajerwerków – będzie wolała spokój i ciszę pałacowego ogrodu. Na nic zdadzą się starania Króla Spontana, który z Królestwa Śmiechu utworzy imperium medialne i zaproponuje Królewnie, aby ta stała się Gwiazdą telewizyjnego show. Na szczęście zjawi się ktoś, kto uwolni Igraszkę od opresyjnego świata telewizyjnej, taniej rozrywki i wszechobecnej reklamy.

Spektakl wykorzystujący najróżniejsze konwencje - od cyrkowej błazenady, po znane formaty telewizyjne, takie jak teatr faktu, sitcom, program publicystyczny, festiwal piosenki, talent show – adresowany jest do wszystkich widzów od lat 10.

Występują: 

Artur Barciś (Stary Błazen)

Michał Meyer (Król Spontan)

Matylda Damięcka (Królowa Radocha)

Tomasz Nosinski (Doktor Chandra)

Paulina Pytlak (Smutna Królewna / Igraszka)

Rafał Derkacz (Łezka / Smutny Klaun)

Maciej Czarski (Król Disco 1)

Antoni Borodziuk (Król Disco 2) 

Krzysztof Kostera (Król Atari)

Michał Szałucho (Król Fejm)

Jagoda Stanasiuk (Cyrkówka)

Barbara Łyczak (Cyrkówka 2)

 

AUTOR TEKSTU / REŻYSER: Michał Walczak,

ZDJĘCIA: Łukasz Gutt PSC,

SCENOGRAFIA: Anna Wunderlich,

KOSTIUMY: Patrycja Fitzet,

CHARAKTERYZACJA: Milena Jura, Monika Mirowska,

CHOREOGRAFIA: Aneta Jankowska,

MONTAŻ: Jakub Motylewski PSM,

MUZYKA: Andrzej Izdebski,

DŹWIĘK: Michał Robaczewski, Agata Chodyra,

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski,

KONSULTACJA PROGRAMOWA: Zenon Butkiewicz,

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik,

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko,  

PRODUCENT: Maciej Stanecki.

 

CZAS: 51'20''

ROK PRODUKCJI: 2020

MICHAŁ WALCZAK

AUTOR TEKSTU / REŻYSER

(ur. 1979) Dramatopisarz, reżyser, scenarzysta. Studiował w  warszawskiej Szkole Głównej Handlowej. Absolwent Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie i Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Autor kilkudziesięciu  sztuk dla dorosłych i dla dzieci wystawianych w teatrach w Polsce i przetłumaczonych na wiele języków (powstało ponad 70 przedstawień w 12 krajach świata oraz w radiu i telewizji). Do najbardziej znanych utworów należą: debiutancka, wystawiona wielokrotnie Piaskownica, Podróż do wnętrza pokoju (nagroda na 9. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie, 2003), KopalniaNocny autobus, Polowanie na łosia, Pierwszy raz, Depresja komika, Amazonia. Osobne miejsce w twórczości Walczaka zajmuje teatr dla dzieci, a w nim m.in. takie jego sztuki, jak: Ostatni tatuś, Janosik. Naprawdę prawdziwa historia, Smutna królewna, Noc żywych zabawek. Jest także autorem tekstów kabaretowych i współtwórcą cyklu teatralno-kabaretowego Pożar w burdelu. Jako reżyser Michał Walczak pracuje w teatrze muzycznym, dramatycznym i lalkowym. Ostatnio zainteresowało go nowe medium i jest w trakcie produkcji autorskiego serialu internetowego Brama Cafe.