zdjecia video

SŁABI

Streszczenie: 

Kim są tytułowi „słabi” ze sztuki Magdaleny Drab? To ludzie, jakich wielu dookoła nas. Banalni i udręczeni własną banalnością, nieumiejący zmierzyć się z szarą codziennością.

Popadający, a może tylko uciekający w depresję. Pragnący miłości i lepszego życia są zarażeni śmiercią, choć strach przed nią całkowicie ich paraliżuje. Główna bohaterka sztuki, to kobieta, która po urodzeniu dziecka popada w depresję. Ta depresja izoluje ją od rodziny i innych ludzi. Czy jednak na pewno macierzyństwo  staje się przyczyną jej choroby? A może już wcześniej wykazywała słabość polegającą  na byciu wrażliwym w świecie, w którym za siłę uważa się atrofię uczuć i prymitywizm zachowań?

Sztuka Magdaleny Drab zwyciężyła w prestiżowym konkursie Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2017 roku.

Spektakl został nagrodzony za reżyserię (Arkadiusz Biedrzycki), pierwszoplanową rolę kobiecą (Karolina Kominek), zdjęcia (Filip Załuska) oraz muzykę (Teoniki Rożynek) podczas 3. edycji festiwalu TEATROTEKA Fest w 2019 roku. W tym samym roku zdobył również nagrodę Silver Remi w kategorii Dramatic na międzynarodowym festiwalu World Fest Houston.

 

 ZWIASTUN

Występują: 

Karolina Kominek (Anina)

Marcin Czarnik (Mąż)

Michał Meyer (Jan)

Sonia Roszczuk (Taka Jedna)

Szymon Nowak (Taki Jeden)

Agnieszka Wosińska (Taka tam)

Marta Malikowska (Inna taka / Pani Skurczona)

Stefania Biedrzycka (Dziecko)

 

AUTORKA TEKSTU: Magdalena Drab,

REŻYSERIA: Arek Biedrzycki,

ZDJĘCIA: Filip Załuska,

SCENORGRAFIA: Justyna Elminowska,

KOSTIUMY: Elżbieta Szurpicka,

MONTAŻ: Marcin Sucharski,

MUZYKA: Teoniki Rożynek,

DŹWIĘK: Michał Robaczewski, Aleksander Musiałowski

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski,

KONSULTACJA PROGRAMOWA: Zenon Butkiewicz,

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik,

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko,  

PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus.

 

CZAS: 61'20'' / ROK PRODUKCJI: 2018

MAGDALENA DRAB

AUTORKA

Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi, obecnie doktorantka. Na co dzień związana z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy. Jest również jedną ze współzałożycielek Teatru Zamiast w Łodzi, gdzie reżyserowała spektakle „Targowisko, czyli dzieje rozkładu pana H.” (2014) na podstawie dramatu własnego autorstwa oraz „Miasto Ł.” na podstawie powieści Tomasza Piątka (2014) w ramach Stypendium Twórczego Prezydenta Miasta Łodzi.

Nagrodzona na 31. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę Kobiety w spektaklu „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Laureatka Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na napisanie sztuki teatralnej opowiadającej o środowisku polskich kibiców pt.: „Dzielni chłopcy” opublikowanej w kwietniu 2016 roku w miesięczniku „Dialog”. Autorka wielu sztuk teatralnych, m.in. „Trup” (sztuka znalazła się w półfinale 8. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej) czy „Dramat dwóch starych ludzi i kota, który popełnił samobójstwo”.

 

ARKADIUSZ BIEDRZYCKI

REŻYSER

(ur. 1980) - reżyser, absolwent WRITV UŚ w Katowicach oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Po ukończeniu studiów odbył w Londynie cykl warsztatów pracy z aktorem, prowadzonych przez Adrienne Weiss (Directing Actors, New York). Przez kilka lat praktykował w zawodzie, realizując formy telewizyjne i reklamowe. Fabularne projekty rozwijał tymczasem, biorąc udział w międzynarodowych programach dewelopmentowych, takich jak Passion to Market (La Fémis, NFTS, PWSTiF), Talent Lab (Reykjavík) czy ScriptEast (Berlinale, Festival de Cannes). Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Fundacji Nipkowa w Berlinie. Dzięki programom debiutanckim Studia Munka zrealizował dwa krótkometrażowe filmy - "Krajobraz nizinny z kołyską" oraz „Częstotliwość drgań“. Oba, podobnie jak powstałe jeszcze w szkole filmowej etiudy, uczestniczyły w wielu międzynarodowych festiwalach, zdobywając szereg wyróżnień (m.in. „Źle nam z oczu patrzy“, "Staje się”, "Żabi król"). Zwycięzca konkursu scenariuszowego Script Pro 2017 za tekst "We własnej osobie". Scenariusz ten otrzymał rok później nominację do Kieslowski ScriptEast Award, przyznawanej podczas festiwalu w Cannes.

 

FILIP ZAŁUSKA

AUTOR ZDJĘĆ

Operator filmowy. Ukończył studia operatorskie na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor zdjęć do etiud szkolnych, współpracował przy serialu fabularnym Ultraviolet (2017). Ceniony operator filmów reklamowych i teledysków.