WOJCIECH KUCZOK
AUTOR
(ur. 1972) Prozaik, poeta, scenarzysta, krytyk filmowy. Ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Ma na swym koncie ponad 15 tytułów wydań książkowych swych powieści, zbiorów opowiadań, tomików poezji, zbiorów felietonów i esejów. Najbardziej utytułowanym jego dziełem jest powieść Gnój, za którą autor otrzymał Paszport „Polityki” (2003), Nagrodę Literacką NIKE (2004) i Nagrodę NIKE Czytelników. Powieść została przełożona i wydana w kilkunastu językach obcych. Scenarzysta trzech filmów fabularnych w reżyserii Magdaleny Piekorz: Pręgi, 2004 (Nagroda Główna Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni), Senność (2008) i Zbliżenia (2018). Swoje teksty o kinie publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, miesięcznikach „Kino” i „Zwierciadło”. W 2000 roku został laureatem konkursu młodych krytyków filmowych im. Krzysztofa Mętraka. Pisał także stałe felietony o tematyce sportowej w dzienniku „Rzeczpospolita”, „Przeglądzie Sportowym” i „Gazecie Wyborczej”. Jest autorem dwóch dramatów: „Ambony ludu” wystawionego w Teatrze Polskim w Poznaniu w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego (2016) i Pradziadów zrealizowanych w TEATROTECE WFDiF.
MICHAŁ ZDUNIK
REŻYSER
(ur. 1990) Dramatopisarz, reżyser, eseista, kompozytor muzyki teatralnej, historyk literatury. Jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Warszawskiem (2015) i reżyserii na Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie (2019), a także doktorantem w Instytucie Literatury Polskiej UW. Jego dramaty były wystawiane w teatrach w Polsce - m.in. w Teatrze Witkacego w Zakopanem (Lalki), Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu (Origami), Teatrze Polskiego Radia (Aż do samego końca, Gate 0, Szczegółowa teoria życia i umierania) oraz realizowane za granicą (Paryż, Tuluza) i publikowane w „Dialogu” i edycjach książkowych. Laureat Nagrody Talanton za najlepszy debiut dramaturgiczny w Teatrze Polskiego Radia w 2018 roku.
Reżyseruje spektakle dramatyczne, słuchowiska, opery i koncerty. Zrealizował m.in. Świadków… i Matka odchodzi Tadeusza Różewicza (OPT Gardzienice, 2017, 2018), Jest eseistą i krytykiem kulturalnym, pisze o literaturze, muzyce, filmie i teatrze; swoje teksty publikował m.in w „Dwutygodniku”, „Ruchu Muzycznym”, „Ekranach” i „Teatrze”.
ADAM PALENTA
AUTOR ZDJĘĆ
(ur. 1976) Operator filmowy, reżyser. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, programu dokumentalnego “DOK PRO” Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Pełnometrażowy debiut operatorski Baby Bump w reż. Kuby Czekaja zdobył prestiżowe wyróżnienie - Queer Lion Award Special Mention podczas 72. Festiwalu Filmowego w Wenecji oraz wyróżnienie specjalne podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Pełnometrażowy film Królewicz Olch nagrodzony został na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" za najlepsze zdjęcia. Filmy jego autorstwa lub z jego zdjęciami prezentowane i nagradzane były m.in. na Outfest w Los Angeles, Palm Springs International Short Fest USA, DOXA Documentary FF, Canada (Youth Jury Honourable Mention), BCN Sports Film Festival Spain, Europejskim Festiwalu Szkół Filmowych Vilnius Film czy Krakowskim Festiwalu Filmowym. Dokument Życie stylem dowolnym było debiutem reżyserskim Adama Palenty.