zdjecia video

Porwać się na życie

Streszczenie: 

To liryczna komedia utrzymana w konwencji „czeskiego” humoru. Absurdalna historia wielkiej miłości. Pięćdziesięcioletni bohater, życiowy nieudacznik i pechowiec, postanawia raz w życiu zdobyć się na odwagę i dokonać heroicznego czynu. Porywa koleżankę z pracy (w której zakochany jest od dzieciństwa), aby uwolnić ją od prymitywnego męża i rozpocząć z nią nowe życie. Kiedy wywozi ją do pustego domu swojej ciotki, uświadamia sobie, czego w istocie dokonał. I wtedy porwana koleżanka dodaje mu otuchy i podtrzymuje w przeświadczeniu, że jego czyn był słuszny i głęboko ludzki. Nie zmienia to jednak faktu, że przyjdzie zmierzyć się obojgu ze ścigającym ich mężem kobiety.

Sztuka zwyciężyła w konkursie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i WFDiF na utwór dramatyczny dla TEATROTEKI.

Spektakl został nagrodzony za tekst dramatyczny (Robert Urbański), reżyserię (Michał Szcześniak), scenografię (Anna Wunderlich), muzykę (Agata Kurzyk), pierwszoplanową rolę męską (Andrzej Mastalerz), otrzymał także Nagrodę Dziennikarzy podczas 2. edycji festiwalu TEATROTEKA Fest w 2018 roku. Został również uznany za najlepszy konkursowy spektakl telewizyjny podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" 2018 (nagroda dla reżysera Michała Szcześniaka), a w 2019 roku otrzymał Wyróżnienie Jury Młodych Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru.

Występują: 

Agata Kulesza (Karolina),

Andrzej Mastalerz (Tadek),

Tomasz Sapryk (Wojtek),

Iza Kuna (Iwona),

Andrzej Konopka (Prokurator).

 

AUTOR TEKSTU: Robert Urbański,

REŻYSERIA: Michał Szcześniak,

ZDJĘCIA: Paweł Dyllus PSC,

SCENORGRAFIA: Anna Wunderlich,

KOSTIUMY: Agata Culak,

MONTAŻ: Svitlana Topor,

MUZYKA: Agata Kurzyk,

DŹWIĘK: Aleksandra Pniak, Grzegorz Żaglewski, Radosław Ochnio,

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski,

KONSULTACJA PROGRAMOWA: Zenon Butkiewicz,

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik,

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko,  

PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus.

 

CZAS: 56'10" / ROK PRODUKCJI: 2017

ROBERT URBAŃSKI

AUTOR

Dramatopisarz i tłumacz. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim (doktorat 2005). Kierownik literacki Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, dla którego napisał m.in. sztuki: „Wschody i Zachody Miasta”  (2003, wersja TV 2005), „Szaweł”  (2004), „Łemko”  (2007) – wszystkie zrealizowane w reżyserii Jacka Głomba, który wystawiał jego dramaty i adaptacje także w teatrach Łodzi, Zielonej Góry, Bielska-Białej. Urbański współpracował też z takimi reżyserami, jak Lech Raczak i Piotr Cieplak. Przełożył m.in. „Listy do rodziny, przyjaciół, wydawców Franza Kafki”  (W.A.B. 2012). Jest laureatem nagrody za „Zabijanie Gomułki” – adaptację powieści Jerzego Pilcha „Tysiąc spokojnych miast”  – w XIII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2007).

 

MICHAŁ SZCZEŚNIAK

REŻYSER

(ur. 1982) Reżyser i scenarzysta. Laureat ponad czterdziestu nagród filmowych za granicą i w Polsce i wielu nagród scenariuszowych. Jego film „Punkt wyjścia” miał premierę na festiwalu Sundance, znalazł się m.in. na shortliście do Oscara i wygrał ponad 20 festiwali. Autor filmów: „Łódka”, „Sashka, Sashka”, „Punkt wyjścia” i „Spitsbergen”. Wyreżyserowany przez niego spektakl „Porwać się na życie” zdobył 10 nagród teatralnych. W 2006 roku dramat Szcześniaka „Patrz: wolna wola" wygrał Grand Prix Konkursu Ministra Kultury „Kontest” na najlepszą współczesną polską sztukę. W 2020 roku premierę będzie miał jego pełnometrażowy debiut „Fisheye”.

 

PAWEŁ DYLLUS

AUTOR ZDJĘĆ

(ur.1981) Operator filmowy, absolwent Realizacji Obrazu na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor zdjęć do filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkometrażowych, reklam i teledysków.

Laureat festiwalu Camerimage w 2006 za etiudę filmową „Sezon na kaczki” nominowany do nagrody „Złotej Żaby” (Camerimage 2013) za film „Chce się żyć” w reż. Macieja Pieprzycy.
W 2017 otrzymał nagrodę Institute of Documentary Films za projekt filmu „Dziwor” na Doc Lab Poland odbywającym się podczas 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł” w kategorii „najlepsze zdjęcia” za film „Jestem mordercą” w reż. Macieja Pieprzycy.