zdjecia video

Porwać się na życie

Streszczenie: 

To liryczna komedia utrzymana w konwencji „czeskiego” humoru. Absurdalna historia wielkiej miłości. Pięćdziesięcioletni bohater, życiowy nieudacznik i pechowiec, postanawia raz w życiu zdobyć się na odwagę i dokonać heroicznego czynu. Porywa koleżankę z pracy (w której zakochany jest od dzieciństwa), aby uwolnić ją od prymitywnego męża i rozpocząć z nią nowe życie. Kiedy wywozi ją do pustego domu swojej ciotki, uświadamia sobie, czego w istocie dokonał. I wtedy porwana koleżanka dodaje mu otuchy i podtrzymuje w przeświadczeniu, że jego czyn był słuszny i głęboko ludzki. Nie zmienia to jednak faktu, że przyjdzie zmierzyć się obojgu ze ścigającym ich mężem kobiety.

Sztuka zwyciężyła w konkursie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i WFDiF na utwór dramatyczny dla TEATROTEKI.

Występują: 

Agata Kulesza (Karolina),

Andrzej Mastalerz (Tadek),

Tomasz Sapryk (Wojtek),

Iza Kuna (Iwona),

Andrzej Konopka (Prokurator).

 

AUTOR TEKSTU: Robert Urbański,

REŻYSERIA: Michał Szcześniak,

ZDJĘCIA: Paweł Dyllus PSC,

SCENORGRAFIA: Anna Wunderlich,

KOSTIUMY: Agata Culak,

MONTAŻ: Svitlana Topor,

MUZYKA: Agata Kurzyk,

DŹWIĘK: Aleksandra Pniak, Grzegorz Żaglewski, Radosław Ochnio,

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski,

KONSULTACJA PROGRAMOWA: Zenon Butkiewicz,

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik,

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko,  

PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus.

 

CZAS: 56'10" / ROK PRODUKCJI: 2017

ROBERT URBAŃSKI

AUTOR

Dramatopisarz i tłumacz. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim (doktorat 2005). Kierownik literacki Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, dla którego napisał m.in. sztuki: „Wschody i Zachody Miasta”  (2003, wersja TV 2005), „Szaweł”  (2004), „Łemko”  (2007) – wszystkie zrealizowane w reżyserii Jacka Głomba, który wystawiał jego dramaty i adaptacje także w teatrach Łodzi, Zielonej Góry, Bielska-Białej. Urbański współpracował też z takimi reżyserami, jak Lech Raczak i Piotr Cieplak. Przełożył m.in. „Listy do rodziny, przyjaciół, wydawców Franza Kafki”  (W.A.B. 2012). Jest laureatem nagrody za „Zabijanie Gomułki” – adaptację powieści Jerzego Pilcha „Tysiąc spokojnych miast”  – w XIII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2007).

 

MICHAŁ SZCZEŚNIAK

REŻYSER

(ur. 1982) Reżyser i scenarzysta. Laureat ponad czterdziestu nagród filmowych za granicą i w Polsce i wielu nagród scenariuszowych. Jego film „Punkt wyjścia” miał premierę na festiwalu Sundance, znalazł się m.in. na shortliście do Oscara i wygrał ponad 20 festiwali. Autor filmów: „Łódka”, „Sashka, Sashka”, „Punkt wyjścia” i „Spitsbergen”. Wyreżyserowany przez niego spektakl „Porwać się na życie” zdobył 10 nagród teatralnych. W 2006 roku dramat Szcześniaka „Patrz: wolna wola" wygrał Grand Prix Konkursu Ministra Kultury „Kontest” na najlepszą współczesną polską sztukę. W 2020 roku premierę będzie miał jego pełnometrażowy debiut „Fisheye”.

 

PAWEŁ DYLLUS

AUTOR ZDJĘĆ

(ur.1981) Operator filmowy, absolwent Realizacji Obrazu na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor zdjęć do filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkometrażowych, reklam i teledysków.

Laureat festiwalu Camerimage w 2006 za etiudę filmową „Sezon na kaczki” nominowany do nagrody „Złotej Żaby” (Camerimage 2013) za film „Chce się żyć” w reż. Macieja Pieprzycy.
W 2017 otrzymał nagrodę Institute of Documentary Films za projekt filmu „Dziwor” na Doc Lab Poland odbywającym się podczas 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł” w kategorii „najlepsze zdjęcia” za film „Jestem mordercą” w reż. Macieja Pieprzycy.