zdjecia video

Porwać się na życie

Streszczenie: 

To liryczna komedia utrzymana w konwencji „czeskiego” humoru. Absurdalna historia wielkiej miłości. Pięćdziesięcioletni bohater, życiowy nieudacznik i pechowiec, postanawia raz w życiu zdobyć się na odwagę i dokonać heroicznego czynu. Porywa koleżankę z pracy (w której zakochany jest od dzieciństwa), aby uwolnić ją od prymitywnego męża i rozpocząć z nią nowe życie. Kiedy wywozi ją do pustego domu swojej ciotki, uświadamia sobie, czego w istocie dokonał. I wtedy porwana koleżanka dodaje mu otuchy i podtrzymuje w przeświadczeniu, że jego czyn był słuszny i głęboko ludzki. Nie zmienia to jednak faktu, że przyjdzie zmierzyć się obojgu ze ścigającym ich mężem kobiety.

Sztuka zwyciężyła w konkursie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i WFDiF na utwór dramatyczny dla TEATROTEKI.

Występują: 

Agata Kulesza (Karolina),

Andrzej Mastalerz (Tadek),

Tomasz Sapryk (Wojtek),

Iza Kuna (Iwona),

Andrzej Konopka (Prokurator).

 

AUTOR TEKSTU: Robert Urbański,

REŻYSERIA: Michał Szcześniak,

ZDJĘCIA: Paweł Dyllus P.S.C.,

SCENORGRAFIA: Anna Wunderlich,

KOSTIUMY: Agata Culak,

MONTAŻ: Svitlana Topor,

MUZYKA: Agata Kurzyk,

DŹWIĘK: Aleksandra Pniak, Grzegorz Żaglewski, Radosław Ochnio,

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski,

KONSULTACJA PROGRAMOWA: Zenon Butkiewicz,

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik,

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko,  

PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus.

 

CZAS: 56'10" / ROK PRODUKCJI: 2017

ROBERT URBAŃSKI

AUTOR

Dramatopisarz i tłumacz. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim (doktorat 2005). Kierownik literacki Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, dla którego napisał m.in. sztuki: "Wschody i Zachody Miasta" (2003, wersja TV 2005), "Szaweł" (2004), "Łemko" (2007) – wszystkie zrealizowane w reżyserii Jacka Głomba, który wystawiał jego dramaty i adaptacje także w teatrach Łodzi, Zielonej Góry, Bielska-Białej. Urbański współpracował też z takimi reżyserami, jak Lech Raczak i Piotr Cieplak. Przełożył m.in. "Listy do rodziny, przyjaciół, wydawców Franza Kafki" (W.A.B. 2012). Jest laureatem nagrody za Zabijanie Gomułki – adaptację powieści Jerzego Pilcha "Tysiąc spokojnych miast" – w XIII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2007).

 

MICHAŁ SZCZEŚNIAK

REŻYSER

(ur. 1982) Reżyser i scenarzysta filmów:  Łódka, Sashka, Sashka, Punkt wyjścia i Spitsbergen. Laureat ponad trzydziestu nagród filmowych w Polsce i za granicą. Scenariusz Goliath  wygrał konkurs European Short Pitch, równocześnie dostając się do finału konkursu „Nakręcone teksty”. Jego film dokumentalny Punkt wyjścia znalazł się m.in. na shortliście do Oscara i zdobył ok dwudziestu nagród na festiwalach. Główną nagrodę w kategorii krótkometrażowego filmu dokumentalnego przyznały filmowi m.in. na Sheffield International Documentary Film Festival, Camerimage International Film Festiwal i Docudays IFF w Kijowie.