zdjecia video

NIESAMOWICI BRACIA LIMBOURG

Streszczenie: 

Tytułowi bracia Limbourg to postaci historyczne. Urodzeni w Niderlandach, a działający we Francji, przeszli do historii jako twórcy Bardzo Bogatych Godzinek księcia de Berry, wielkiego miłośnika sztuki, zdobionych przepięknymi miniaturami przedstawiającymi alegorie dwunastu miesięcy. W roku 1416 zarówno artyści, jak i ich mecenas zmarli na dżumę.

Jednak sztuka nie jest „obrazkiem historycznym”.  Pararela między średniowieczem a czasami współczesnymi jest oczywista. Podkreśla ją zarówno język dramatu, jak i zauważalne w tekście, całkiem współczesne poczucie humoru autora, który w średniowiecznych iluminatorach dostrzeże protoplastów współczesnej kultury obrazkowej. Ten niezwykle erudycyjny, bogaty w konteksty filozoficzne dramat jest właściwie rozpisanym na głosy traktatem mówiącym o kondycji artysty, niezmiennej i niezależnej od epoki, w której przyszło mu żyć i tworzyć.

Spektakl otrzymał Nagrodę Publiczności 3. edycji festiwalu TEATROTEKA Fest oraz zdobył nagrodę Silver Remi w kategorii Arts / Cultural na międzynarodowym festiwalu World Fest Houston w 2019 roku.

 

 ZWIASTUN

 

Występują: 

Adam Ferency (Książe De Berry)

Bartosz Buława (Jean)

Mariusz Galilejczyk (Paul)

Sebastian Grygo (Herman)

 

 

AUTOR TEKSTU: Beniamin M. Bukowski,

REŻYSERIA: Beniamin M. Bukowski,

PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus,

ZDJĘCIA: Łukasz Gutt PSC,

MUZYKA: Piotr Łabonarski,

SCENOGRAFIA: Katarzyna Stochalska,

KOSTIUMY: Katarzyna Stochalska,

MONTAŻ: Jakub Motylewski PSM,

DŹWIĘK: Aleksandra Pniak, Marcin Jachyra,

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski,

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik,

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko.       

 

CZAS: 55' 20" / ROK PRODUKCJI: 2018

BENIAMIN M. BUKOWSKI

AUTOR TEKSTU / REŻYSER

(ur. 1991) Dramatopisarz, reżyser. Absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UJ (filozofia, historia sztuki) i Wydziału Reżyserii Dramatu PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie, doktorant w Instytucie Filozofii UJ. Laureat polskich i zagranicznych konkursów dramaturgicznych, m.in. III nagroda w międzynarodowym konkursie dramaturgicznym Talking About Borders organizowanym przez Staatstheatre Nürnberg za tekst Mazagan. Miasto (2016), II nagroda w 27. Konkursie na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży organizowany przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu za tekst Sztuka bez babci (2016), Gdyńska Alternatywna Nagroda Dramaturgiczna za tekst Niesamowici Bracia Limbourg (2015). Za sztukę Odkrycie Europy otrzymał II nagrodą w konkursie zamkniętym na utwór dramatyczny dla TEATROTEKI rozpisanym w 2016 roku przez WFDiF oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

 

ŁUKASZ GUTT

AUTOR ZDJĘĆ

(ur. 1980) Operator filmowy, artysta sztuk wizualnych. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Swoje prace z dziedziny sztuk wizualnych prezentował m.in. w Kunsthalle Basel, Fundacji Galerii Foksal i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Autor zdjęć do blisko 30 filmów dokumentalnych, fabularnych, seriali i spektakli telewizyjnych.  W 2010 roku razem z Pawłem Ferdkiem wyreżyserował dokument Odyseja złomowa. Jako operator debiutował w nagrodzonym filmie fabularnym Ki Leszka Dawida (2011). Współpracował z takimi reżyserami, jak m.in. Jan Kidawa Błoński W ukryciu, Michał Otłowski Jeziorak, Flip Bajon Pani Dulskie, Kamerdyner, Łukasz Ronduda Serce miłości (Nagroda za zdjęcia na Festiwalu „Młodzi i film” w Koszalinie, 2018), Robert Gliński Czuwaj, Leszek Dawid Broak Peak (w produkcji) oraz spektakl Teatru TV Skutki uboczne (Grand Prix na Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2014”. Autor zdjęć do 6 spektakli z projektu TEATROTEKA WFDiF: Miss HIV, Chłopiec malowany, Dolce Vita (II nagroda za zdjęcia na Festiwalu Teatroteka Fest, 2017), Zakład karny o stówę, Niesamowici bracia Limbourg i Żona Łysego.