zdjecia video

MATKA BOSKA NIESPODZIEWANA

Streszczenie: 

Komediodramat, w którym autor nie stroni od absurdalnego, często językowego humoru, nie pozbawiony jednak refleksji serio, czy nuty melodramatycznej. Bohaterem sztuki jest czterdziestoletni, samotny po śmierci żony, nauczyciel matematyki z Sanoka. Spotykamy go na cmentarzu, dokąd – jak zwykle – przyszedł „porozmawiać” z żoną. Najwyraźniej nie daje sobie rady ze sobą i swymi uczuciami, od kiedy został sam. Pewnego wieczoru, kiedy jak zwykle poprawia szkolne klasówki, w jego sanockim mieszkaniu zjawia się kobieta podająca się za Matkę Boską i deklarująca chęć rozmowy. W pierwszej chwili bohater jest przekonany, że ma do czynienia z narzucająca się oszustką. Nie mogąc jednak pozbyć się jej (kobieta w niezrozumiały sposób wciąż pojawia się w jego domu), bohater dochodzi do wniosku, że ulega powracającej wciąż halucynacji,  co skłania go do udania się do psychiatry. Tajemnicza postać, poprzez kolejne „wizyty” i rozmowy  z bohaterem, stara się mu pomóc w ukojeniu bólu po stracie żony. Wie o nim samym bardzo wiele, ma dar przewidywania zdarzeń i sytuacji. Kim zatem jest?

Spektakl otrzymał Nagrodę Dziennikarzy i Krytyków dla najlepszego spektaklu podczas 4. edycji festiwalu TEATROTEKA Fest w 2020 roku.

  ZWIASTUN

Występują: 

Agnieszka Podsiadlik (Maria)

Cezary Kosiński (Grzegorz)

 

AUTOR TEKSTU: Szymon Jachimek,

REŻYSERIA: Maciej Buchwald,

ZDJĘCIA: Tomasz Gajewski,

SCENOGRAFIA: Anna Wunderlich,

KOSTIUMY: Hanka Podraza,

MONTAŻ: Anna Łuka,

MUZYKA: Paweł Szamburski,

DŹWIĘK: Michał Robaczewski, Aleksander Musiałowski,

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski,

KONSULTACJA PROGRAMOWA: Zenon Butkiewicz,

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik,

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko,  

PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus.

 

CZAS TRWANIA: 42'02''

ROK PRODUKCJI: 2019

SZYMON JACHIMEK

AUTOR TEKSTU

(ur. 1982) Aktor, dramatopisarz, artysta kabaretowy. Z wykształcenia socjolog, w przeszłości związany  z kabaretem Limo, grupami teatralnymi Muflasz i Pracownia Prowincja oraz teatrem Wybrzeżak w Gdańsku. Współzałożyciel i członek grupy improwizacji teatralno-kabaretowych W Gorącej Wodzie Kompani. Pisze sztuki dla dzieci i dorosłych. W 2016 roku zdobył I Nagrodę w 27. Ogólnopolskim Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży za tekst Jeremi się ogarnia. LOL. Dwa jego dramaty: Znaczył kapitan (2018) i Poranny spektakl dla młodzieży (2019) znalazły się w półfinale prestiżowego konkursu Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Za sztukę Matka Boska Niespodziewana autor otrzymał III Nagrodę w konkursie otwartym na utwór dla TEATROTEKI ogłoszonym w 2018 roku przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i WFDiF.

 

MACIEJ BUCHWALD

REŻYSER  

(ur. 1986) Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (dziennikarstwo),  Akademii Teatralnej (WOT) oraz Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej w PWSFTviT w Łodzi. Autor nagradzanych na polskich i międzynarodowych festiwalach filmów i teledysków. Komik, członek teatru improwizowanego Klancyk. Zrealizował spektakl teatralny Powrót do Maa w domkach fińskich na warszawskim Jazdowie oraz zagrał w sztuce Nieznośnie długie objęcia w reżyserii Iwana Wyrypajewa w Teatrze Powszechnym w Warszawie.