zdjecia video

Krzywy domek

Streszczenie: 

Głównym tematem sztuki jest macierzyństwo rozpatrywane w różnych aspektach: chciane, niechciane, toksyczne, niemożliwe. Dwie siostry spotykają się w domu rodzinnym po wielu latach rozłąki w związku ze śmiercią ich matki. Żyjąca za granicą Klara, sama nie może (nie chce?) mieć dziecka. Doznała ze strony surowej i dominującej matki wiele złego. Młodsza siostra jest w ciąży i pragnie poświęcić życie wychowaniu dziecka. Kobietom towarzyszą ich partnerzy życiowi, jednak postać matki, jej wspomnienie, jest wszechobecna i rzutuje także na ich relacje z mężczyznami.

Spektakl bardzo ciekawy od strony formalnej: zrealizowany został w jednym, ponad siedemdziesięciominutowym ujęciu.

Spektakl otrzymał nagrodę za reżyserię (Anna Wieczur-Bluszcz), I nagrodę za scenografię (Ewa Gdowiok), I nagrodę za zdjęcia (Witold Półciennik) oraz nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą (Barbara Wypych) podczas 1. edycji festiwalu TEATROTEKA Fest w 2017 roku, a także nagrodę Gold Remi na międzynarodowym festiwalu World Fest Houston w 2018 roku.

Występują: 

Joanna Jeżewska (Matka),

Katarzyna Zawadzka (Klara),

Barbara Wypych (Marta),

Mariusz Bonaszewski (Franciszek),

Tomasz Ziętek (Janek),

Maria Maj (Ciotka 1),

Krystyna Tkacz (Ciotka 2).

 

REŻYSERIA: Anna Wieczur - Bluszcz,

ZDJĘCIA: Witold Płóciennik P.S.C.,

SCENOGRAFIA: Ewa Gdowiok,

KOSTIUMY: Zofia Ufnalewska,

MONTAŻ: Maciej Szydłowski,

MUZYKA: Max Kucharski,

DŹWIĘK: Michał Robaczewski, Agata Chodyra,

KIEROWNICTWO PRODUKCJI:  Paweł Mantorski,

KONSULTACJA PROGRAMOWA: Zenon Butkiewicz,

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik,

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko,

PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus.

 

CZAS: 76 min. 14 sek. ROK PRODUKCJI: 2016

ANNA WAKULIK

AUTORKA TEKSTU

Urodziła się w 1988 roku w Gdańsku, studiowała w Szkole Dramatu przy Teatrze na Woli i Instytucie Kultury Polskiej UW. W latach 2012-2014 kierownik literacki Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie. Autorka sztuk Zażynki (Teatr Polski w Poznaniu, reż. Katarzyna Kalwat; The Royal Court Theatre w Londynie, reż. Caroline Steinbeis; sztuka była nominowana do London Evening Standard Theatre Awards 2013, zdobyła Nagrodę Dziennikarzy w konkursie „Metafory Rzeczywistości”, znalazła się w finale Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej), Bohaterowie  (Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, reż. Ewelina Pietrowiak). Finalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2010 za tekst Krzywy domek  i w 2014 za Waszą wysokość oraz „Metafor Rzeczywistości” w 2009 za tekst Sans Souci. Laureatka konkursu dramaturgicznego Teatru Wybrzeże za tekst Elżbieta H. (2011).

 

 

ANNA WIECZUR-BLUSZCZ

REŻYSERIA

Reżyserka teatralna, filmowa, radiowa i telewizyjna, scenarzystka.
Absolwentka PWST w Krakowie (wydziału  zamiejscowego we Wrocławiu), Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, Podyplomowych Studiów Marketingu Kultury w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowych Studiów Coachingu w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej i Laboratorium Psychoedukacji  w Warszawie. Od 1999 do 2007 związana z Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy.  Jako reżyserka teatralna zadebiutowała w 2001 roku sztuką O stale obecnych na podstawie wierszy ks. J. Twardowskiego dla Teatru Małych Form w Londynie. Z sukcesem realizuje słuchowiska w Teatrze Polskiego Radia. Trzykrotna laureatka, w tym dwa razy zdobywczyni Grand Prix w 2015 i 2016 roku, Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „Dwa Teatry” w Sopocie. Jej pełnometrażowy debiut filmowy Być jak Kazimierz Deyna zdobył m.in. Nagrodę Wielkiego Jantara  na festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie (2012), Nagrodę Dla Najlepszego Profesjonalnego Filmu Fabularnego na 11. Festiwalu Filmów Optymistycznych  „Multimedia Happy End” w Rzeszowie (2013), „Złotą Rybkę” za Najlepszy Polski Film na Ińskim Lecie Filmowym (2012).