zdjecia video

KRÓLEWNA LOGOREA I NIEDŹWIEDŹ

Streszczenie: 

Sztuka nawiązuje w swej konwencji do tradycyjnej bajki, lecz napisana jest bardzo współczesnym i dowcipnym językiem. Opowiada historię dziewczynki, która uczy się przeżywać nieprzyjemne emocje, takie jak zazdrość, smutek czy lęk. Gdy nauczy się wreszcie szczerze mówić o swoich uczuciach, znajdzie w sobie siłę niezbędną do zrozumienia i naprawienia swych błędów.

Królewna Logorea, jedyna córka Króla Honorariusza i Królowej Biżuterii, jest zazdrosna o swojego mającego się urodzić braciszka, który po przyjściu na świat stanie się prawowitym następcą tronu, podczas gdy to ona czuje się na tyle mądra, by rządzić królestwem. Korzystając z pomocy podejrzanego cudotwórcy Bezkantego Dila, rzuca na swego braciszka straszliwą klątwę, zamieniając go w niedźwiadka. Kiedy jednak Logorea zorientuje się, jak bardzo skrzywdziła brata, będzie starała się za wszelką cenę przywrócić mu ludzką postać. Wyruszy w podróż, żeby odnaleźć cudotwórcę i odczarować chłopca. Przeżyje przy tym niesamowite przygody i spotka na swej drodze przedziwne postaci, które często, jak ona, próbują naprawić swoje błędy.

Spektakl adresowany do widzów od 7 roku życia.

 

  ZWIASTUN

Występują: 

Monika Frajczyk (Królewna Logorea)

Tomasz Schimscheiner (Król Honorariusz)

Dorota Landowska (Królowa Biżuteria)

Robert Roth (Bezkanty Dil)

Piotr Polak (Miś)

Michał Majnicz (Brawurian von Puś)  

Piotr Żurawski (Kwestionary von Puś)

Sonia Roszczuk (Hrabina Melancholia)

Marta Ścisłowicz (Markiza Niecnota van Fatal)

Bartek Porczyk (Szlagiery Stromby)

Jacek Braciak (Relaksy Vital)

Mateusz Łasowski (Ertefał Agiede)

Maćko Prusak (Gwiżdżący szczur)

Królewicz (Leon Antoniuk)

 

AUTORKA TEKSTU: Maria Wojtyszko,

REŻYSERIA: Justyna Łagowska,

ZDJĘCIA: Wojciech Suleżycki​,

SCENOGRAFIA: Justyna Łagowska, Natalia Horak,

KOSTIUMY: Julia Kosmynka​,

CHARAKTERYZACJA: Milena Jura, Ewa Wiączek,

MONTAŻ: Maciej Szydłowski PSM,

MUZYKA: Dawid Rudnicki​,

CHOREOGRAFIA: Maćko Prusak,

DŹWIĘK: Michał Robaczewski, Aleksander Musiałowski,

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski,

KONSULTACJA PROGRAMOWA: Zenon Butkiewicz,

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik,

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko,  

PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus.

 

CZAS: 45'25''

ROK PRODUKCJI: 2019

MARIA WOJTYSZKO

AUTORKA TEKSTU

Scenarzystka i dramatopisarka. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, scenariopisarstwo w PWSFTviT w Łodzi i reżyserię fabularną w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Ukończyła Szkołę Dramatu w Laboratorium Dramatu przy Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Scenarzystka seriali telewizyjnych, m.in. Przystań, Doręczyciel, Bez tajemnic, Miodowe lata, Egzamin z życia, Tancerze i filmów krótkometrażowych. Autorka licznych adaptacji scenicznych. Od 2012 kierowniczka literacka wrocławskiego Teatru Lalek.

Autorka sztuk teatralnych dla dorosłych i dla dzieci. Jej dramaty wystawiane były w Polsce, Niemczech, Czechach, Austrii i Finlandii. Laureatka wielu konkursów dramaturgicznych. Za sztukę Macica otrzymała III nagrodę w konkursie krakowskiego Starego Teatru i miesięcznika „Dialog” (2006), dramat Pierwszy człowiek świata zwyciężył w konkursie organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu (2010). Spektakl na podstawie jej sztuki – Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie w reżyserii Jakuba Krofty, zdobył Grand Prix 20. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2014). Dramat Piekło-Niebo uznano za najlepszy tekst dramatyczny w 23. edycji tego konkursu (2017) i jako pierwszy w historii tekst dla dzieci znalazł się on w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

 

JUSTYNA ŁAGOWSKA

REŻYSERIA

Scenografka, autorka kostiumów, reżyserka świateł. Absolwentka ASP w Warszawie (dyplom w 1998 w katedrze scenografii u prof. Andrzeja Sadowskiego). Autorka scenografii do ponad sześćdziesięciu spektakli w teatrach polskich i niemieckich, a także na scenie moskiewskiego MChAT-u. Współpracowała m.in. z Małgorzatą Bogajewską, Remigiuszem Brzykiem, Markiem Fiedorem, Janem Klatą, Michałem Kmiecikiem, Nikołajem Koladą, Piotrem Kruszczyńskim, Pawłem Łysakiem, Wiktorem Rubinem. Laureatka festiwali teatralnych, m.in. Opolskich Konfrontacji Teatralnych, Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu, Festiwalu Scenografów i Kostiumologów VizuArt w Rzeszowie. Wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2011) za koncepcję wizualną przedstawienia Utwór o Matce i Ojczyźnie (Teatr Polski we Wrocławiu). Nagrodzona za kostiumy do spektaklu Wesele (2018) na 43. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych oraz na II Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” w Lublinie. Jako reżyser debiutowała spektaklem Alicja. Pod żadnym pozorem nie idź tam M. Kmiecika w Teatrze im. A. Fredry w Gnieźnie (2015). W Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie reżyserowała Pamięć Rutki M. Kmiecika, a w Teatrze Polskim w Bydgoszczy spektakl Balladyna. Wojna wewnętrzna wg Juliusza Słowackiego.