zdjecia

INNE KACZĄTKO

Streszczenie: 

Na podwórku zamieszkiwanym przez zwierzęta rządzi Kogut. Jest przekonany o swojej wyższości i wymaga od innych całkowitego posłuszeństwa. Każdy z mieszkańców podwórka posiada swój wyjątkowy dar, który składa w podzięce władcy – Kogutowi.  Zwierzęta wierzą bowiem, że Kogut ma dar codziennego budzenia Słońca, dzięki czemu mieszkańcy podwórka nie muszą żyć w wiecznych ciemnościach. Ta pozorna harmonia zostanie zburzona, kiedy na podwórku niespodziewanie pojawi się obce, małe Kaczątko, które wciąż szuka swojego daru… Kogut nakazuje zwierzętom wypędzić odmieńca zagrażającego jego uprzywilejowanej pozycji. W obronie Kaczątka staje Kaczka, która traktuje je, jak swoje dziecko. Po wielu przygodach sprytne Kaczątko udowodni zwierzętom, że padły ofiarą oszustwa, a słońce wschodzi codziennie bez pomocy i udziału Koguta.

Ten kolorowy, w dużej mierze muzyczny spektakl i opowiedziana w nim historia „innego” Kaczątka pokazuje, że odmienność nie oznacza wcale bycia gorszym, bo każdy nosi w sobie swój własny, wyjątkowy dar, który kiedyś z pewnością wyjdzie na jaw.

Spektakl dedykowany wszystkim widzom od lat 7.

 

Występują: 

Bartosz Porczyk (Kogut)

Danuta Stenka (Pani Kaczka)

Marcel Borowiec (Kaczątko)

Mikołaj Chroboczek (Szczeniak)

Marek Siudym (Osioł)

Katarzyna Zielińska-Jaworska (Pani Koza)

Jacek Mikołajczak (Pan Kot)

Marta Wiśniewska (Kura 1)

Emilia Piech (Kura 2)

Jakub Szlachetka (Kogucik)

 

AUTORZY TEKSTU: Iwona Kusiak, Cezary Żołyński,

REŻYSERIA: Aga Błaszczak,

ZDJĘCIA: Adam Palenta PSC,

SCENOGRAFIA: Paulina Czernek-Banecka,

KOSTIUMY: Ilona Binarsch,

CHARAKTERYZACJA: Milena Jura, Ewa Wiączek,

CHOREOGRAFIA: Mikołaj Wnęt,

MONTAŻ: Maciej Szydłowski PSM,

MUZYKA: Ignacy Zalewski,

DŹWIĘK: Michał Robaczewski, Aleksander Musiałowski,

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski,

KONSULTACJA PROGRAMOWA: Zenon Butkiewicz,

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik,

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko,  

PRODUCENT: Maciej Stanecki.

 

CZAS: 46'15''

ROK PRODUKCJI: 2020

AUTORZY TEKSTU

IWONA KUSIAK

(ur. 1980) Dramatopisarka, autorka sztuk teatralnych dla dorosłych i dla dzieci, a także licznych adaptacji teatralnych i tekstów piosenek. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie (2004). Pracowała  jako kierownik literacki w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim oraz w Teatrze Polskim w Warszawie. Jej sztuki Czekaj, Żegnaj książę i Zapach żużla (pierwszą w Polsce sztuka o „czarnym sporcie”) wystawiono w Teatrze im. Osterwy w Gorzowie, a komediodramat Beauty 3.0  w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku i (pod tytułem Piękność dnia) na Scenie Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Cieszynie. W 2010 roku tekst Beauty znalazł się w półfinale prestiżowego konkursu Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, a w 2018 sztuka została zrealizowana w WFDiF w cyklu TEATROTEKA w reżyserii Justyny Nowak. Współautorka bajek dla dzieci: Przebudzenie, Kopciuszek, Baju, baju mój naj-naju (premiery w Teatrze im. Juliusza Osterwy) oraz Inne Kaczątko (wyróżnienie na XXI. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży). Na gorzowskiej scenie wystawiono także jej sztuki dla najmłodszych: Gniewko i Lubinka (2017) oraz Gniewko i Lubinka w krainie liter (2019).

 

CEZARY ŻOŁYŃSKI

(ur. 1964) Aktor, reżyser teatralny, pisarz, scenograf. Absolwent Wydziału Lalkarskiego PWST w Krakowie – Filia we Wrocławiu. Aktor Teatru Dramatycznego w Legnicy (1989-1992) i Teatru Dramatycznego w Elblągu (1992-1993). Od 1994 roku związany z  Teatrem im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie stworzył kilkadziesiąt ról i zdobył uznanie jako reżyser przedstawień dla dzieci, w których też grał, a do wielu przygotował także scenografię. Autor i współautor sztuk dla dzieci, adaptacji teatralnych, tekstów piosenek.

 

REŻYSERIA

AGA BŁASZCZAK

 

(ur. 1994) Reżyserka teatralna i filmowa. Absolwentka Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu oraz Studia Prób w Wajda School. Jako asystent reżysera współpracowała m.in. z Neville’m Tranterem, Janni Younge i Markiem Downem. Debiutowała w 2017 spektaklem Dzień Osiemdziesiąty Piąty (Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu) nagrodzonym m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu, czy Festiwalu Maskarada w Rzeszowie. Współpracuje z teatrami lalkowymi w Polsce (m.in. Olsztyńskim Teatrem Lalek, Teatrem Lalek Banialuka w Bielsku-Białej czy Teatrem Animacji w Poznaniu) oraz za granicą (Blind Summit Theatre w Londynie). Laureatka Nagrody Specjalnej im. Sławomira Świontka dla najlepszej pracy magisterskiej z zakresu teorii teatru w konkursie Instytutu Teatralnego (2020).