zdjecia video

Gardenia

Streszczenie: 

Portret czterech kobiet z jednej krakowskiej rodziny. Historia matki, córki, wnuczki i prawnuczki, które oprócz więzów krwi łączy coś jeszcze – alkoholowy nałóg. Temat przekazywanych w sztafecie pokoleń uzależnień posłużył autorce do stworzenia obrazu społeczeństwa od lat trzydziestych do dnia dzisiejszego. To sztuka nie tylko o społecznej pladze alkoholizmu. To okrutne w swym realizmie zaprzeczenie romantycznej wizji kobiety, jako bogini ogniska domowego i strażniczki narodowych wartości.

W realizacji Wojciecha Urbańskiego autorka, Elżbieta Chowaniec, występuje jako jedna z postaci dramatu.

Spektakl otrzymał nagrodę za montaż (Jakub Motylewski) oraz Wyróżnienie Honorowe (nagroda dla autorki tekstu i reżysera) "za prostotę środków artystycznych i harmonijną pracę całego zespołu” podczas 2. edycji festiwalu TEATROTEKA Fest w 2018 roku. Z kolei w 2019 roku został wyróżniony nagrodą Bronze Remi w kategorii Family/Children na międzynarodowym festiwalu World Fest Houston.

Występują: 

Aneta Todorczuk-Perchuć (Kobieta I)

Agnieszka Przepiórska (Kobieta II)

Magdalena Górska (Kobieta III)

Hanna Konarowska (Kobieta IV)

Elżbieta Chowaniec (Autorka)

 

AUTORKA TEKSTU: Elżbieta Chowaniec,

REŻYSERIA: Wojciech Urbański,

ZDJĘCIA: Michał Gościk,

SCENORGRAFIA I KOSTIUMY: Ewa Gdowiok,

MONTAŻ: Jakub Motylewski PSM,

MUZYKA: Natalia Babińska,

DŹWIĘK: Aleksandra Pniak, Michał Robaczewski, Aleksander Musiałowski,

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski,

KONSULTACJA PROGRAMOWA: Zenon Butkiewicz,

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik,

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko,  

PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus.

 

CZAS: 47'12" / ROK PRODUKCJI: 2017

ELŻBIETA CHOWANIEC

AUTORKA TEKSTU

(ur. 1982) Dramatopisarz i dramaturg. Absolwentka Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego na kierunku produkcja filmowa i telewizyjna, PWSFTViT w Łodzi na kierunku scenopisarstwo, Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku dziennikarstwo oraz Szkoły Laboratorium Dramatu. Uczestniczka wielu seminariów i warsztatów dramaturgicznych, m.in. z Markiem Ravehillem, Nikolajem Koladą, Iwanem Wyrypajewem. Gardenia (2007) jest jej debiutem dramatopisarskim. Przetłumaczona na język węgierski, rosyjski, rumuński i angielski była wystawiana w teatrach na Węgrzech, Słowacji, w Rosji oraz Rumunii. Elżbieta Chowaniec interesuje się także dramaturgią formy, a szczególnie teatrem tańca. Wykłada dramaturgię tańca na kierunku chorografia, na Akademii Muzycznej w Łodzi.

 

WOJCIECH URBAŃSKI

REŻYSERIA

(ur. 1982) Aktor i reżyser teatralny. Ukończył aktorstwo w warszawskiej Akademii Teatralnej, a następnie reżyserię w Państwowej Akademii Sztuki Teatralnej w Sankt Petersburgu. Od 2011 roku wyreżyserował ponad 15 spektakli w teatrach w Polsce i w Rosji.

Współpracował m.in. z warszawskimi teatrami: Powszechnym, Współczesnym, Dramatycznym, Ateneum oraz rosyjskimi: Praktiką w Moskwie oraz z Etiud Teatrem w Sankt Petersburgu. Jako pedagog prowadził zajęcia w Teatrze Baza w Warszawie oraz warsztaty w Akademii Teatralnej w Warszawie i PWST w Krakowie.