zdjecia

GACEK

Streszczenie: 

Tytułowy bohater to nietoperz, którego cechą charakterystyczną są duże odstające uszy. Gacek wraz z liczną rodziną, składającą się z 375 osobników, zamieszkuje teatralny strych. Wszystkie nietoperze pogrążone są w głębokim zimowym śnie, tylko Gacek budzi się niespodziewanie. Na strychu planowany jest remont, co stanowi śmiertelne zagrożenie dla rodziny śpiących nietoperzy. Gacek podejmuje akcję ratunkową. Szukając pomocy wędruje przez mroczne zakamarki strychu. Na swej drodze spotyka przedziwne postacie, tak jak on pogrążone w ciemności, żyjące w wiecznym mroku i stroniące od światła. To Ciemny Typ, Mr. Moon, Wilk, Wilkołak i Upiór. Aby uratować rodzinę Gacek będzie musiał pokonać strach przed jasnością, odnaleźć swój własny cień (co w ciemności, nie jest zadaniem łatwym!) oraz zaakceptować siebie takim, jakim jest. Liczne przygody pozwolą mu w końcu zrozumieć, jak radzić sobie z własnymi, często tylko wyobrażonymi lękami i kompleksami.

Spektakl dla widzów od lat 7.

Występują: 

Mateusz Łapka (Gacek)

Mateusz Łasowski (Ciemny Typ)

Mateusz Rusin (Mr. Moon)

Łukasz Chmielowski (Wisiek)

Dobromir Dymecki (Wilk)

Ksawery Szlenkier (Wilkołak)

Angelika Olszewska (Upiór)

 

AUTORKA TEKSTU: Elżbieta Chowaniec,

REŻYSERIA: Mateusz Olszewski,

ZDJĘCIA: Łukasz Gutt PSC,

SCENOGRAFIA: Anna Wunderlich,

KOSTIUMY: Joanna Walisiak-Jankowska,

CHARAKTERYZACJA: Milena Jura, Ewa Wiączek

CHOREOGRAFIA: Liwia Bargieł,

MONTAŻ: Maciej Szydłowski PSM,

MUZYKA: Karol Nepelski,

DŹWIĘK: Michał Robaczewski, Aleksander Musiałowski,

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski,

KONSULTACJA PROGRAMOWA: Zenon Butkiewicz,

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik,

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko,  

PRODUCENT: Maciej Stanecki.

 

CZAS: 45'31''

ROK PRODUKCJI: 2020

ELŻBIETA CHOWANIEC

AUTORKA

(ur. 1982) Dramatopisarz i dramaturg. Autorka sztuk dla dzieci i dorosłych. Absolwentka Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego na kierunku produkcja filmowa i telewizyjna, PWSFTViT w Łodzi na kierunku scenopisarstwo, Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku dziennikarstwo oraz Szkoły Laboratorium Dramatu w Warszawie. Uczestniczka wielu seminariów i warsztatów dramaturgicznych, m.in. z Markiem Ravehillem, Nikolajem Koladą, Iwanem Wyrypajewem. Od debiutu (Gardenia, 2007) jej teksty wystawiane są w kraju i za granicą. Gardenia została przetłumaczona na język węgierski, rosyjski, rumuński, angielski, niemiecki; Nie umiera się w maju na język węgierski. Współpracowała z takimi reżyserami, jak: Aldona Figura, Joanna Grabowiecka, Daria Kopiec, Wojtek Urbański, Robert Drobniuch, Marek Zakostelecky, Jiri Havelka. Realizowała spektakle w Teatrze na Woli w Warszawie, Laboratorium Dramatu, Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, w Teatrze Powszechnym w Radomiu, w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, we Wrocławskim Teatrze Lalek, w Teatrze Lalka w Warszawie, Teatrze Baj w Warszawie, w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, oraz w Polskim Radiu. W cyklu TEATROTEKA WFDiF pojawiły się do tej pory dwie sztuki Elżbiety Chowaniec: Gardenia w reż. Wojtka Urbańskiego (2017) i Dama z łasiczką w reż. Katarzyny Łęckiej (2018).

 

MATEUSZ OLSZEWSKI

REŻYSER

(ur. 1988) Aktor i reżyser teatralny. Ukończył Wydział Aktorski w PWSTiF w Łodzi (2012), kończy studia na Wydziale Reżyserskim w Akademii Teatralnej w Warszawie. Jako aktor współpracował z łódzkimi teatrami: Powszechnym, Nowym, Logos i Szwalnia, a także grupą twórczą Republika Warszawa. Za monodram Novecento został wielokrotnie nagrodzony na ogólnopolskich festiwalach, m.in. I Nagroda na 41. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora (Wrocław, 2012), Nagroda ZASPu na Toruńskich Spotkaniach Teatru Jednego Aktora (2013), Grand Prix na Koszalińskich Dniach Monodramu (2014). Reżyserował spektakle w Warszawie, Płocku, Gdyni, Lublinie i Łodzi, m.in. w warszawskiej Szkole Aktorskiej Machulskich, gdzie prowadzi zajęcia dydaktyczne.