zdjecia video

Feinweinblein

Streszczenie: 

Dramat Feinweinblein skonstruowany jest jak nowoczesny poemat. Akcja rozgrywa się zaraz po wojnie w małym miasteczku na Górnym Śląsku. Jego mieszkańcy są zawieszeni i rozdarci między traumą wojny i niepewnym jutrem, miedzy Polską a Niemcami. Żyją w codziennym marazmie, są ofiarami propagandy sowieckiej, tak jak wcześniej byli poddani działaniu propagandy niemieckiej. Narzędziem tej propagandy jest radio, którego słuchają, bo daje im ono namiastkę normalności i poczucie kontaktu ze światem, który istnieje gdzieś daleko, ale nie wokół nich. I właśnie z odbiornikiem radiowym związana jest w dramacie wstrząsająca historia rodziny Knauerów z czasów wojny: oddanie władzom niemieckim własnego upośledzonego dziecka w zamian za radio.

 

Spektakl otrzymał II nagrodę za reżyserię (Mateusz Bednarkiewicz), II nagrodę za scenografię (Agata Zawadowska), III nagrodę za zdjęcia (Krzysztof Ptak) i nagrodę za drugoplanową rolę kobiecą (Ewa Dałkowska) podczas 1. edycji festiwalu TEATROTEKA Fest w 2017 roku.

Występują: 

 

Ewa Dałkowska (Knauerowa),

Zygmunt Malanowicz (Knauer),

Katarzyna Herman (Świetlicowa),

Łukasz Simlat (Świetlicowy),

Jacek Braciak (Petent),

Michał Kaleta (Sadownik 1),

Artur Steranko (Sadownik 2),

Magdalena Różańska (Nauczycielka),

Lech Mackiewicz (Mężczyzna 1),

Paweł Tomaszewski (Mężczyzna 2),

Agnieszka Przepiórska (Ilona),

Franek Słomiński (Dziecko),

Anna Kostrzewska (Tancerka),

Jan Hussakowski (Tancerz).

 

AUTORKA TEKSTU: Weronika Murek,

REŻYSERIA: Mateusz Bednarkiewicz,

ZDJĘCIA: Krzysztof Ptak P.S.C.,

SCENOGRAFIA/KOSTIUMY: Agnieszka Zawadowska,

MONTAŻ: Kuba Motylewski,

MUZYKA: Hanna Kulenty,

DŹWIĘK: Michał Robaczewski, Tomasz Wieczorek,

CHOREOGRAFIA: Aneta Jankowska,

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski,

KONSULTACJA PROGRAMOWA: Zenon Butkiewicz,

RADAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik,

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko,                                         

PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus.

CZAS: 67’45’’    ROK PRODUKCJI: 2016

WERONIKA MUREK

AUTORKA TEKSTU

Urodzona w 1989 w Bytomiu, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, aplikant adwokacki, laureatka konkursu na najlepszą europejską flash fiction (opowiadanie o długości do 500 słów). Za swój debiut prozatorski, zbiór opowiadań Uprawa roślin południowych metodą Miczurina została nominowana do Paszportów Polityki, a także do Nagrody Literackiej Gdynia. W 2016 roku otrzymała za nią Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza  oraz znalazła się w finale Nagrody Literackiej NIKE. W 2015 roku za sztukę Feinweinblein otrzymała prestiżową Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.

 

MATEUSZ BEDNARKIEWICZ

REŻYSER

Reżyser i scenarzysta, absolwent filozofii na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserii w Akademii Teatralnej w Warszawie, wykładowca na Wydziale Reżyserii tej uczelni.

Jako reżyser współpracował m.in. z teatrami: Studio w Warszawie, Polskim w Poznaniu, Dramatycznym w Warszawie. Reżyserował spektakle na podstawie sztuk Büchnera, Czechowa, Conrada i innych. Laureat nagrody za scenariusz filmu fabularnego Warszawa na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2003). Członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej.