MONIKA MILEWSKA
AUTORKA TEKSTU
(ur. 1972) Dramatopisarka, poetka, eseistka i tłumaczka. Ukończyła historię na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie doktoryzowała się w 2000 roku. Jest także absolwentką Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz École des Hautes Études en Sciences Sociales w Paryżu. W latach 2002-2008 adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Pracuje jako adiunkt w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka eseistycznych książek: Ocet i łzy. Terror Wielkiej Rewolucji Francuskiej jako doświadczenie traumatyczne (nominacja do Nagrody Nike i stypendium „Polityki”) oraz Bogowie u władzy. Od Aleksandra Wielkiego do Kim Dzong Ila. Wydała realistyczno-magiczną powieść o najnowszej historii Polski Latawiec z betonu. Jej debiutem dramaturgicznym była napisana w liceum sztuka Savanarola, którą wydrukował „Dialog”, a wystawił Teatr Polskiego Radia. Pisze sztuki teatralne dla dzieci oraz dla dorosłych. Ma na swym koncie także trzy tomiki poetyckie. Jest wielokrotną laureatką ponad dwudziestu konkursów poetyckich i dramaturgicznych, między innymi Czerwonej Róży, Warszawskich Dni Literatury oraz Konkursu na Sztuki dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. W 2015 roku zdobyła Grand Prix XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji „DWA TEATRY” w Sopocie za tekst słuchowiska Podróż na Księżyc. Na festiwalu TEATROTEKA FEST 2019 jej sztuka Falowiec została uznana za najlepszy tekst dramatyczny.
JAKUB PĄCZEK
REŻYSER
(ur. 1984) Reżyser filmowy, absolwent reżyserii filmowej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Historii Kościoła na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, studiował również Historię Sztuki.
Zrealizował szereg filmów krótkometrażowych według własnych scenariuszy, m.in. Pralka (zwycięstwo w konkursie krótkometrażowym Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu 2009 i nagroda dla najlepszej etiudy studenckiej festiwalu KULT OFF KINO w TVP Kultura), Najlepsze kąski na wagonach (nagroda na festiwalu RailFilm w Austrii), Strona A (m.in. nagroda dla najlepszej etiudy - festiwal KAMERA AKCJA Łódź) oraz Rolls of Identity jednominutowy dokument o kulturotwórczej roli papieru toaletowego (nagrodzony m.in. w Brazylii, Chorwacji, Kanadzie, Słowacji i USA). Za reżyserię trzydziestominutowego debiutu fabularnego 128. Szczur otrzymał m.in. nagrodę TVP S.A. na 53. Krakowskim Festiwalu Filmowym. W 2017 roku miał premierę jego pierwszy pełnometrażowy film kinowy Reakcja łańcuchowa. Dla Teatru TV wyreżyserował spektakl Reytan. Druga strona drzwi, którego był także współautorem. Spektakl Falowiec zrealizowany w ramach projektu Teatroteka WFDiF otrzymał Nagrodę Krytyków i Dziennikarzy na festiwalu Teatroteka Fest 2019.
JACEK KĘDZIERSKI
AUTOR ZDJĘĆ
(ur. 1987) Studia operatorskie ukończył w 2011 roku na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Z etiudą Afterparty reprezentował swoją szkołę na Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles w 2010 roku. Realizował krótkometrażowe filmy fabularne i dokumentalne, telewizyjne mini-seriale i filmy promocyjne. Jest autorem zdjęć do wielokrotnie nagradzanych filmów: krótkometrażowego 128. Szczur autorstwa Jakuba Pączka, oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego Jurek w reżyserii Pawła Wysoczańskiego.