Sztuka mówiąca w mądry i ciekawy sposób o tym, jak bezsensowne i irracjonalne bywają niejednokrotnie zasady rządzące zamkniętą grupą i jak wartościowe może być otwarcie się na innych. Dążenie do prawdy, choćby niewygodnej, oraz kierowanie się tolerancją przynosi wszystkim więcej korzyści niż niedorzeczna w gruncie rzeczy, bo wyniszczająca wojna.
„Mocarna” banda podwórkowych Gołębi zamierza w imię zemsty i osobliwie pojętego „honoru” wypowiedzieć wojnę „krwiożerczej”, siejącej postrach wśród ptaków, Kotce Dolores. Gołębie oskarżają Kotkę o śmierć swojego przywódcy Janusza, choć nie mają ostatecznych dowodów jej winy. Tej, skazującej Gołębie na zagładę, wojnie przeciwstawia się mały Wróbelek Przemek, który próbuje dołączyć do bandy. Wydaje się, że jako Wróbel, więc dla Gołębi ktoś obcy, stojący w ich ptasiej hierarchii znacznie niżej – nie ma na to szans. A jednak dzięki swemu sprytowi i odwadze udaje mu się w końcu przekonać do siebie nieprzyjazne na początku Gołębie i wszyscy odnoszą z tego faktu korzyść.
Sztuka nagrodzona w 2013 roku w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.
Spektakl rekomendowany dla widzów od 10 roku życia.
Spektakl został nagrodzony za montaż (Jakub Motylewski), natomiast zespół aktorski kreujący role ptaków otrzymał Nagrodą Rektora Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, przyznawaną studentom lub absolwentom tej uczelni podczas 4. edycji festiwalu TEATROTEKA Fest w 2020 roku.