zdjecia video

DZIÓB W DZIÓB

Streszczenie: 

Sztuka mówiąca w mądry i ciekawy sposób o tym, jak bezsensowne i irracjonalne bywają niejednokrotnie zasady rządzące zamkniętą grupą i jak wartościowe może być otwarcie się na innych. Dążenie do prawdy, choćby niewygodnej, oraz kierowanie się tolerancją przynosi wszystkim więcej korzyści niż niedorzeczna w gruncie rzeczy, bo wyniszczająca wojna.

„Mocarna” banda podwórkowych Gołębi zamierza w imię zemsty i osobliwie pojętego „honoru” wypowiedzieć wojnę „krwiożerczej”, siejącej postrach wśród ptaków, Kotce Dolores. Gołębie oskarżają Kotkę o śmierć swojego przywódcy Janusza, choć nie mają ostatecznych dowodów jej winy. Tej, skazującej Gołębie na zagładę, wojnie przeciwstawia się mały Wróbelek Przemek, który próbuje dołączyć do bandy. Wydaje się, że jako Wróbel, więc dla Gołębi ktoś obcy, stojący w ich ptasiej hierarchii znacznie niżej – nie ma na to szans. A jednak dzięki swemu sprytowi i odwadze udaje mu się w końcu przekonać do siebie nieprzyjazne na początku Gołębie i wszyscy odnoszą z tego faktu korzyść.

Sztuka nagrodzona w 2013 roku w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Spektakl rekomendowany dla widzów od 10 roku życia.

Spektakl został nagrodzony za montaż (Jakub Motylewski), natomiast zespół aktorski kreujący role ptaków otrzymał Nagrodą Rektora Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, przyznawaną studentom lub absolwentom tej uczelni podczas 4. edycji festiwalu TEATROTEKA Fest w 2020 roku.

 

  ZWIASTUN

Występują: 

Marcin Bubółka (Gołąb Zbigniew)

Piotr Piksa (Gołąb Heniek)

Marcin Stępniak (Gołąb Stefan)

Karolina Bacia (Gołębica Mariola)

Filip Orliński (Wróbel Przemek)

Marta Malikowska (Kotka Dolores)

Paweł Paprocki (Gołąb Janusz)

 

AUTOR TEKSTU: Malina Prześluga,

REŻYSERIA: Magdalena Małecka-Wippich,

ZDJĘCIA: Wojciech Suleżycki,

SCENOGRAFIA: Anna Adamek,

KOSTIUMY: Marta Kodeniec​,

CHARAKTERYZACJA: Milena Jura, Ewa Wiączek,

MONTAŻ: Jakub Motylewski PSM,

MUZYKA: Marcin Albert Steczkowski, Marcin Wippich,

CHOREOGRAFIA: Alisa Makarenko​,

DŹWIĘK: Mateusz Irisik​,

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski,

KONSULTACJA PROGRAMOWA: Zenon Butkiewicz,

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik,

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko,  

PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus.

 

CZAS: 46'55''

ROK PRODUKCJI: 2019

MALINA PRZEŚLUGA

AUTORKA TEKSTU

Pisarka i dramatopisarka. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Szkoły Dramatu przy Laboratorium Dramatu w Warszawie. Dramaturg Teatru Animacji w Poznaniu. Autorka sześciu książek dla dzieci oraz licznych sztuk wystawianych w teatrach dramatycznych i lalkowych w Polsce. Wielokrotna laureatka w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Pisze także sztuki i słuchowiska dla dorosłych. W roku 2013 zdobyła nagrodę główną, publiczności i dziennikarzy w konkursie „Metafory Rzeczywistości" za dramat Kwaśne mleko. Za dramat Garnitur Prezydenta otrzymała II nagrodę w konkursie dramaturgicznym Strefa Kontaktu, organizowanym przez Teatr Współczesny we Wrocławiu (2015). Laureatka Nagrody Ministra Kultury za dokonania w dziedzinie literatury i dramaturgii dla dzieci (2015). Autorka dramatów Nie ma oraz Pustostan, zekranizowanych w ramach cyklu Teatroteka.

 

MAGDALENA MAŁECKA-WIPPICH

REŻYSERIA

Reżyserka, pisarka, kameralistka. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (2005) i Podyplomowych Studiów Literacko-Artystycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim (2008). Założycielka kwartetu smyczkowego POLONIKA (dawniej Opium String Quartet), nominowanego do nagrody Fryderyk za debiut płytowy (2010) oraz nagrodzonego statuetką Fryderyk w kategorii Muzyka Współczesna za album Chagall for Strings (2014). Koncertowała w większości krajów europejskich, a także w Chinach, Kanadzie i USA. W 2016 roku zadebiutowała książką Nietypowa baba jestem, wydaną nakładem wydawnictwa ZNAK. Jest autorką opery dla dzieci Językowo-operowy zawrót głowy (2017). Uczestniczyła w licznych warsztatach dramaturgicznych i literackich, prowadzonych m.in. przez takich artystów, jak: Janusz Głowacki, Marek Koterski, Nikołaj Kolada, Hanna Krall, Mark Ravenhill, Olga Tokarczuk, Agata Tuszyńska, Iwan Wyrypajew czy Adam Zagajewski. Jako reżyserka zadebiutowała w 2018 roku inscenizacją opery Awantura w Recco na deskach Opery Nova w Bydgoszczy oraz filmem o wierszu Tadeusza Różewicza, zrealizowanym dla TVP Kultura. Od 2019 roku współpracuje z Warszawską Operą Kameralną jako asystentka produkcji musicalowych. Studiuje na Wydziale Reżyserii w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.