zdjecia video

Dzielni chłopcy

Streszczenie: 

Sztuka o środowisku polskich kibiców piłki nożnej napisana przez młodą legnicką aktorkę w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jej powstaniu wspomogli autorkę autentyczni kibice kilku piłkarskich klubów. W wyniku wielu rozmów pozwalających autorce poznać osobiste historie bohaterów, ich motywacje i wyznawaną hierarchię wartości, powstał ciekawy, nie pozbawiony ironii, ale pisany z życzliwością, portret zbiorowy środowiska, niejednoznaczny i daleki od obiegowych ocen i stereotypów.

 

Spektakl otrzymał Nagrodę Publiczności 2. edycji festiwalu TEATROTEKA Fest w 2018 roku oraz został uhonorowany nagrodą Bronze Remi w kategorii Entertainment na międzynarodowym festiwalu World Fest Houston w 2019 roku.

Występują: 

Dobromir Dymecki (Krzyś),

Tomasz Schuchardt (Olaf),

Paulina Gałązka (Izaura),

Piotr Ligienza (Władek),

Mateusz Więcławek (Radek),

Małgorzata Zawadzka (Piękna Pani z Telewizji),

Katarzyna Gniewskowska (Matka Bezradna),

Oriana Soika (Żanetka),

Michał Czernecki (Policjant),

Tomasz Kocuj (Paweł),

Radomir Respondek (Jarek),

Jan Jurkowski (Kibic ustabilizowany duchowo i finansowo),

Adam Biedrzycki (Pan Kandydat),

Łukasz Borkowski (Piłkarz),

Anna Siek (Lektorka).

 

AUTORKA TEKSTU: Magdalena Drab,

REŻYSERIA: Szymon Waćkowski,

ZDJĘCIA: Janusz Szymański,

SCENOGRAFIA: Karolina Fandrejewska,

KOSTIUMY: Emilia Czartoryska,

MONTAŻ: Jakub Motylewski,

MUZYKA: Barbara Derlak, Tomasz Waldowski,

DŹWIĘK: Michał Robaczewski, Tomasz Wieczorek,

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski,

KONSULTACJA PROGRAMOWA: Zenon Butkiewicz,

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik,

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko,  

PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus.

 

CZAS: 55'32" / ROK PRODUKCJI: 2017

MAGDALENA DRAB

AUTORKA

Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTviT im. L. Schillera w Łodzi, obecnie doktorantka. Na co dzień związana z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy. Jest również jedną ze współzałożycielek Teatru Zamiast w Łodzi, gdzie reżyserowała spektakle „Targowisko, czyli dzieje rozkładu pana H.” (2014) na podstawie dramatu własnego autorstwa oraz „Miasto Ł.” na podstawie powieści Tomasza Piątka (2014) w ramach Stypendium Twórczego Prezydenta Miasta Łodzi.

Nagrodzona na 31. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę Kobiety w spektaklu „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Laureatka Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na napisanie sztuki teatralnej opowiadającej o środowisku polskich kibiców pt.: „Dzielni chłopcy” opublikowanej w kwietniu 2016 roku w miesięczniku „Dialog”. Autorka wielu sztuk teatralnych, m.in. „Trup” (sztuka znalazła się w półfinale 8. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej) czy „Dramat dwóch starych ludzi i kota, który popełnił samobójstwo”.

 

SZYMON WAĆKOWSKI

REŻYSERIA

Reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta. Absolwent kulturoznawstwa i animacji kultury na Uniwersytecie Warszawskim, scenariopisarstwa w PWSTTViT w Łodzi oraz Wydziału Reżyserii w Akademii Teatralnej w Warszawie. Był asystentem Mariusza Trelińskiego przy realizacji Jolanty / Zamku Sinobrodego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Jako asystent reżysera pracował także w Komische Oper w Berlinie przy realizacji Eugeniusza Oniegina w reżyserii Barrie'ego Kosky'ego. Wyreżyserował m.in. Paradyzję Janusza A. Zajdla oraz Cyber Zombie i Mieszkanie Kalipso według własnych scenariuszy (Grupa Teatralna Straponten w Warszawie) a także Kebab Gianiny Carbunariu (Teatr Nowy w Poznaniu). W 2016 roku wyreżyserował krótkometrażowy film fabularny Komnata Afrodyty.