zdjecia video

Dziecko

Streszczenie: 

Sztuka napisana na konkurs „Strefy Kontaktu 2016” organizowany przez Teatr Współczesny we Wrocławiu, to dramaturgiczny debiut szczecińskiej pisarki nominowanej do nagrody Nike. Opisuje kwestie dotychczas niepodejmowane przez najnowszą dramaturgię w Polsce. Bohaterami tej oryginalnej sztuki jest młode małżeństwo. Marta i Marek, nie mogąc zostać rodzicami biologicznymi, rozpoczynają procedurę adopcyjną. A jednak nie jest to tekst publicystyczno – interwencyjny obnażający działanie opiekuńczych i prawnych instytucji oraz ludzi pośredniczących w procesie uzyskania praw rodzicielskich. To przede wszystkim sztuka o uczuciach dwojga kochających się ludzi, których przerasta sytuacja, w jakiej się znaleźli. To dramat o miłości wystawionej na ciężką próbę.

 

Spektakl wyróżniono nagrodą za drugoplanową rolę męską (Mirosław Baka) podczas 2. edycji festiwalu TEATROTEKA Fest w 2018 roku. Został też uhonorowany nagrodą Silver Remi w kategorii Family/Children na międzynarodowym festiwalu World Fest Houston w 2019 roku.

Występują: 

Magdalena Czerwińska (Marta)

Marcin Bosak (Marek)

Ewa Skibińska (Urzędniczka)

Aleksandra Justa (Pielęgniarka)

Mirosław Baka (Pijak)

Małgorzata Klara (Koleżanka terapeutka)

Michał Majnicz (Kolega)

Mariusz Ostrowski (Misiek)

Grażyna Rogowska (Urzędniczka II)

Piotr Tołoczko (Mężczyzna)

Agata Pruchniewska (Kobieta)

Wiktoria Raczyńska, Idalia Krzysztofek, Krzysztof Dąbrowski, Franciszek Szymański (Dzieci)

 

AUTOR TEKSTU: Inga Iwasiów,

REŻYSER: Barbara Białowąs,

ZDJĘCIA: Adam Palenta PSC,

SCENOGRAFIA: Anna Wunderlich,

KOSTIUMY: Agata Culak,

MONTAŻ: Bartosz Pietras,

MUZYKA: Marcin Lenarczyk, Karol Tyciński,

DŹWIĘK: Michał Robaczewski, Agata Chodyra,

KIEROWNIK PRODUKCJI: Paweł Mantorski,

KONSULTACJA PROGRAMOWA: Zenon Butkiewicz,

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik,

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko,  

PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus

 

CZAS: 44'53" / ROK PRODUKCJI: 2017

INGA IWASIÓW

AUTORKA TEKSTU

(ur. 1963) prozaiczka, poetka, krytyczka literacka, profesor literaturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Autorka licznych rozpraw i esejów, w których zajmuje się literaturą polską XX i XXI wieku. Wydała tomiki poezji, opowiadań i powieści, z których największy sukces przyniosła jej powieść Bambino nominowana i nagradzana w najważniejszych polskich konkursach literackich (Nike, Nagroda Miasta Gdynia, Cogito, Angelus). Sztuka Dziecko jest jej debiutem dramatopisarskim. Prapremiera miała miejsce na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie w 2017 roku

 

BARBARA BIAŁOWĄS 

REŻYSERIA

(ur. 1978) Reżyserka filmowa, scenarzystka, absolwentka kulturoznawstwa oraz reżyserii filmowej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na swym koncie artystycznym ma filmy dokumentalne, krótkometrażowy film fabularny Moja nowa droga nagrodzony m.in. na festiwalach w Toruniu (Short Film Festival, 2009), w Koszalinie („Młodzi i film”, 2009), w Jeleniej Górze („Zoom-zbliżenia”) oraz wyróżniony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, 2009. Jej pełnometrażowy debiut fabularny (także autorka scenariusza) Big Love zdobył Nagrodę Młodego Kina na Festiwalu Filmu Polskiego w Chcago, 2012. W 2015 roku zdobyła Nagrodę HBO AWARD za projekt filmu Boskie! na Doc Lab Poland odbywającego się podczas 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.