zdjecia

DOROSŁO

Streszczenie: 

Dorosło to „detektywistyczna” opowieść dla dzieci o przemijaniu. Rodzeństwo – Julka, Asia i Adaś, znajduje w domu tajemniczą, czarno-białą fotografię, z której uśmiecha się do nich zagadkowo półtoraroczne dziecko. Kim ono jest, jak ma na imię, czy może to ktoś z nich? Rodzeństwo rozpoczyna wspaniałą zabawę w śledztwo, próbując rozwikłać zagadkę: kim jest dziecko ze zdjęcia, jaka była jego historia i co się z nim stało, kiedy dorosło?

Ta pełna humoru sztuka jest w swej istocie mini-traktatem filozoficznym, który podąża za myślą kilkuletniego dziecka, próbującego zrozumieć, co to właściwie oznacza „dorosnąć”, co dzieje się z dzieckiem w czasie dorastania, czy kiedy dziecko dorośnie, to nadal jest, czy już go nie ma? Jaką rolę w naszym życiu odgrywa czas i co to może znaczyć, że czas „ucieka”? A może można go dogonić, albo zatrzymać?

Spektakl rekomendowany dla widzów od lat 5.

Występują: 

Alicja Czerniewicz (Asia)

Weronika Humaj (Julka)

Marcin Bubółka (Adaś)

Piotr Machalica (Dziadek)

Marta Król-Gajko (Mama)

 

AUTOR TEKSTU: Beniamin M. Bukowski,

REŻYSERIA: Julia Szmyt,

ZDJĘCIA: Maciej Domagalski,

SCENOGRAFIA: Diana Marszałek,

KOSTIUMY: Joanna Załęska,

CHARAKTERYZACJA: Milena Jura, Ewa Wiączek,

MONTAŻ: Jakub Motylewski PSM,

MUZYKA: Paweł Szamburski, Patryk Zakrocki,

DŹWIĘK: Marcin Jachyra, Marcin Lenarczyk,

GRAFIKA I ANIMACJE KOMPUTEROWE: Karolina Witowska-Ćirlić, Wacław Marat,

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski,

KONSULTACJA PROGRAMOWA: Zenon Butkiewicz,

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik,

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko,  

PRODUCENT: Maciej Stanecki.

 

CZAS: 43'17''

ROK PRODUKCJI: 2020

BENIAMIN M. BUKOWSKI

AUTOR TEKSTU

(ur. 1991) Dramatopisarz, reżyser. Absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UJ (filozofia, historia sztuki) i Wydziału Reżyserii Dramatu PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie, doktorant w Instytucie Filozofii UJ. Stypendysta m.in. Nowego Teatru w Warszawie, Residenztheater w Monachium, Stypendium MKiDN Młoda Polska, Stypendium Twórczego Miasta Krakowa. Laureat polskich i zagranicznych konkursów dramaturgicznych, m.in. III nagroda w międzynarodowym konkursie dramaturgicznym Talking About Borders organizowanym przez Staatstheatre Nürnberg za tekst Mazagan. Miasto (2016), dwukrotnie II nagroda w Konkursie na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży organizowany przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu za tekst Sztuka bez babci (2016) i Miasto (2020). Za tekst Niesamowici Bracia Limbourg otrzymał Gdyńską Alternatywną Nagrodę Dramaturgiczną (2015), a spektakl wyreżyserowany przez autora zdobył Nagrodę Publiczności na festiwalu TEATROTEKA FEST 2019. Za sztukę Odkrycie Europy otrzymał II nagrodą w konkursie zamkniętym na utwór dramatyczny dla TEATROTEKI ogłoszonym w 2016 roku przez WFDiF oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Sztuki Beniamina Bukowskiego przełożono na język angielski, niemiecki, francuski, białoruski i gruziński. 

 

JULIA SZMYT

REŻYSERIA

(ur. 1985) Reżyserka, aktorka, coach. Absolwentka Wydziału Reżyserii w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, oraz podyplomowego studium coachingu w Laboratorium Psychoedukacji w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie. Trzykrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Jako aktorka i reżyserka realizuje przedsięwzięcia artystyczne z dziedziny teatru, happeningu i filmu skierowane do widzów dorosłych i dzieci. Wykłada na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i w Studiu Aktorskim STA w Poznaniu. Laureatka licznych nagród i wyróżnień, m.in. nominacja do nagrody Offeusza dla spektaklu Piaskownica wg Michała Walczaka na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Malta 2003 w Poznaniu  Reżyserowany przez nią w Teatrze Guliwer w Warszawie spektakl Bromba i inni wg Macieja Wojtyszki otrzymał certyfikat ASSITEJ - atest świadectwa wysokiej jakości i poziomu artystycznego na 23 Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak w Warszawie. Za adaptację i reżyserię tekstu Åsy Lind Piaskowy Wilk w Teatrze Lalka w Warszawie zdobyła Słoneczniki 2019, nagrodę przyznawaną przez portal Czas Dzieci za najciekawsze inicjatywy artystyczne dla dzieci minionego roku.