zdjecia video

DAMA Z ŁASICZKĄ

Streszczenie: 

Sztuka inspirowana jest biografią Simony Kossak, jednak przedstawione w niej wydarzenia nie miały odzwierciedlenia w rzeczywistości i są wytworem wyobraźni autorki. Simona Kossak to postać niezwykła. Ostatnia z malarskiego rodu Kossaków, córka Jerzego, wnuczka Wojciecha, prawnuczka Juliusza – wielkich polskich pejzażystów i batalistów. Nie spełniła pokładanych w niej rodzinnych nadziei, po pierwsze nie była chłopcem, nie została też malarzem, „czwartym Kossakiem”. Wybrała własną, niezwykłą drogę. Wyjechała z Krakowa, by ponad trzydzieści lat żyć w drewnianej leśniczówce pośrodku Puszczy Białowieskiej, bez wody i prądu. Była naukowcem, ekologiem, autorką filmów i pogadanek radiowych.

Dramat Elżbiety Chowaniec nie jest sztuką biograficzną. To raczej poetycka przypowieść o szukaniu własnego miejsca w świecie, o buncie, o prawie do bycia sobą wbrew wszystkim i przeciw wszystkiemu. To przypowieść o kobiecie, która w praktyce wcielała wyznawaną przez siebie prawdę o konieczności współistnienia człowieka i przyrody. Całkowicie oddana swojej pasji, próbująca w świecie zwierząt i roślin odnaleźć swoje miejsce, którego nie umiała odnaleźć wśród ludzi.

Spektakl zdobył nagrodę Gold Remi w kategorii Biographical or Autobiographical na międzynarodowym festiwalu World Fest Houston w 2019 roku.

 

  ZWIASTUN

Występują: 

Anna Grycewicz (Simona)

Jerzy Schejbal (Ojciec)

Lidia Bogaczówna (Matka)

Sylwia Juszczak (Gloria)

Dominik Łoś (Fotograf)

Anna Korzeniecka​ (Kucharka)

 

AUTORKA TEKSTU: Elżbieta Chowaniec,

REŻYSERIA: Katarzyna Łęcka,

ZDJĘCIA: Witold Płóciennik PSC,

SCENORGRAFIA: Paweł Dobrzycki,

KOSTIUMY: Oliwia Waligóra,

MONTAŻ: Jakub Motylewski PSM,

MUZYKA: Łukasz Pieprzyk,

DŹWIĘK: Michał Robaczewski, Agata Chodyra,

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski,

KONSULTACJA PROGRAMOWA: Zenon Butkiewicz,

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik,

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko,  

PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus.

 

CZAS: 43'22'' / ROK PRODUKCJI: 2018

ELŻBIETA CHOWANIEC

AUTORKA TEKSTU

(ur. 1982) Dramatopisarz i dramaturg. Absolwentka Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego na kierunku produkcja filmowa i telewizyjna, PWSFTViT w Łodzi na kierunku scenopisarstwo, Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku dziennikarstwo oraz Szkoły Laboratorium Dramatu. Uczestniczka wielu seminariów i warsztatów dramaturgicznych, m.in. z Markiem Ravehillem, Nikolajem Koladą, Iwanem Wyrypajewem. Jej debiutem dramatopisarskim jest Gardenia (2007). Przetłumaczona na język węgierski, rosyjski, rumuński i angielski była wystawiana w teatrach na Węgrzech, Słowacji, w Rosji  oraz Rumunii. W 2017 roku sztuka została zekranizowana w ramach cyklu Teatroteka. Elżbieta Chowaniec interesuje się także dramaturgią formy, a szczególnie teatrem tańca. Wykłada dramaturgię tańca na kierunku chorografia, na Akademii Muzycznej w Łodzi.

 

KATARZYNA ŁĘCKA

REŻYSERIA 

(ur.1982) Reżyserka, scenarzystka. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie (2005) i Studia Prób Szkoły Wajdy (2016). Asystowała wielu wybitnym reżyserom. Opracowała autorski program pracy nad świadomością ciała dla studentów Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej. Finalistka prestiżowego konkursu scenariuszowego Script Pro. W ramach programu Studia Munka „30 minut” zrealizowała, jako scenarzystka i reżyserka, swój debiut fabularny Pars Pro Toto inspirowany życiem Zdzisława Beksińskiego.