zdjecia video

Cukier Stanik

Streszczenie: 

Tytułowy „Cukier Stanik" to nazwa rodzinnej pracowni gorseciarskiej. Do Dawida Cukiera po ręcznie robione staniki przez wiele lat w PRL przychodziły zarówno żony towarzyszy, jak i gwiazdy estrady. Ale dziś w warsztacie na Lesznie brak klientek, bo wszystkie wolą tanie, choć tandetne wyroby chińskie. Starzejący się mistrz krawiecki i jego siostra, właściciele pracowni gorseciarskiej „Cukier Stanik” dywersyjnymi metodami podejmują walkę z konkurencją chińskich biustonoszy. „Don Kiszoci młodego kapitalizmu” zetrą się z Supermarketem reprezentowanym przez szefową ochrony – Babę Kapo.

Sztuka Zyty Rudzkiej to zabawna, ciepła i nostalgiczna opowieść o ludziach, którzy rzucają wyzwanie światu tandety i tanich, bo tanio produkowanych, produktów. Pracownia staników Dawida Cukiera to, w dobie tanich produktów sprowadzanych z Azji, wydawałoby się - przeżytek. Jednak ludzie, którzy z różnych powodów postanawiają wesprzeć starego rzemieślnika, potrafią stworzyć autentyczną wspólnotę, która walczy o zachowanie starego, zapomnianego świata.

Spektakl otrzymał nagrodę Gold Remi w kategorii Comedy na międzynarodowym festiwalu World Fest Houston w 2016 roku oraz Nagrodę Rektora Akademii Teatralnej w Warszawie dla studenta lub absolwenta tej uczelni za reżyserię (Agata Puszcz) podczas 1. edycji festiwalu TEATROTEKA Fest w 2017 roku.

 
Występują: 

Krzysztof Stroiński (Dawid Cukier),

Maria Maj (Mira),

Agnieszka Pawełkiewicz (Ślepa),

Piotr Głowacki (Uliczny),

Agnieszka Podsiadlik (Baba Kapo),

Hai Nam Bui Ngoc (Chiński harmonista),

Ewa Bonecka (Miss),

Filip Tłokiński (Uchodźca).

 

 

AUTORKA TEKSTU: Zyta Rudzka,

REŻYSERIA: Agata Puszcz,

PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus,     

ZDJĘCIA: Arek Tomiak PSC,

SCENOGRAFIA: Paulina Czernek-Banecka,

KOSTIUMY: Aleksandra Staszko,

MUZYKA: Marcin Macuk,

MONTAŻ: Maciej Szydłowski PSM,

DŹWIĘK: Michał Robaczewski, Tomasz Wieczorek,

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski,

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik,

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko.

 

CZAS: 51' 54" / ROK PRODUKCJI: 2014

ZYTA RUDZKA

AUTORKA TEKSTU

 

Zyta Rudzka dramatopisarka, pisarka, scenarzystka słuchowisk oraz filmów o sztuce, z wykształcenia psycholożka. Autorka wielu nagradzanych dramatów: Cukier Stanik, Fastryga, Eskimos w podróży służbowej, Ten się śmieje, kto ma zęby,Nawigacja nocą, opublikowanych w książce Zimny bufet. Laureatka wielu nagród literackich w tym Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, Europejskiej Nagrody Radia Deutsche Welle, Nagrody im. Jarosława Iwaszkiewicza oraz Nagrody im. Stanisława Piętaka. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki.Jej twórczośćtłumaczono na język niemiecki, rosyjski, chorwacki, japoński, włoski, czeski i francuski. Mieszka na warszawskich Bielanach.

 

AGATA PUSZCZ

REŻYSERIA

 

Agata Puszcz (ur. 1986 w Lublinie) - w latach 2005-2010 studiowała na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Ważniejsze spektakle teatralne:

• Cukier Stanik Z. Rudzkiej ( Teatr TV, premiera 2014);

• Przez długi czas kładłem się spać wcześnie ( Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, premiera: kwiecień 2013);

• Freddie reż. Irmina Kant (Teatr Studio w Warszawie, premiera: maj 2012);

• Born to die (33. PPAnurt Off, 2012);

• Pułapka T. Różewicza (Teatr Studio w Warszawie, Studio in Progress, 2011);

• Gwiazda/ Koniec półświni H. Kajzara (Teatr Miejski w Gdyni, Festiwal Raport, 2009).

 

Jako reżyserka filmowa zadebiutowała serialem Akademia realizowanym dla TVP Kultura (2010): odcinek 1 Wszystko co chcielibyście wiedzieć o reżyserii, ale baliście się zapytać i odcinek 5 Babel. Absolwentka kursu fabularnego Studio Prób w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (2010 - 2011).