zdjecia video

Cicha noc

Streszczenie: 

To nie pierwsza sztuka, którą napisały pod pseudonimem siostry – Monika Muskała (tłumaczka) i Gabriela Muskała (aktorka). Podobnie, jak w poprzednich dramatach tej spółki autorskiej, w centrum zainteresowania mamy wielopokoleniową polską rodzinę z matką w roli głównej i pamięcią oraz pamiętaniem w tle. Akcja sztuki rozgrywa się dzień przed oraz w Wigilię Bożego Narodzenia. I choć wszyscy bohaterowie oczekują nadchodzących Świąt, wiedzą, że jak co roku, ich rodzinne spotkanie wywoła serię niechcianych, często bolesnych wspomnień związanych z miejscem pochodzenia rodziny, z tragedią, jaka przed laty spotkała rodzinę ze strony Ukraińców.

 

Spektakl otrzymał nagrodę za zdjęcia (Jakub Burakiewicz), montaż (Jakub Motylewski) oraz drugoplanową rolę kobiecą (Anna Januszewska) podczas 2. edycji festiwalu TEATROTEKA Fest w 2018 roku. W 2019 roku został uhonorowany nagrodą Gold Remi w kategorii Dramatig Original na międzynarodowym festiwalu World Fest Houston. 

 

Występują: 

Sławomira Łozińska (Marylka)

Dariusz Siastacz (Józek)

Anna Januszewska (Magda)

Zygmunt Malanowicz (Roman)

Tomira Kowalik (Mama)

Karina Krzywicka (Ciocia)

Zdzisław Wardejn (Wujek)

 

AUTOR TEKSTU: Amanita Muskaria,

REŻYSERIA: Paweł Paszta,

ZDJĘCIA: Jakub Burakiewicz,

SCENORGRAFIA I KOSTIUMY: Aleksadra Szempruch,

MONTAŻ: Jakub Motylewski PSM,

MUZYKA: Tomasz Opałka,

DŹWIĘK: Joanna Napieralska,

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski,

KONSULTACJA PROGRAMOWA: Zenon Butkiewicz,

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik,

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko,  

PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus.

 

CZAS: 44'53" / ROK PRODUKCJI: 2017

AMANITA MUSKARIA

AUTOR

Amanita Muskaria to pseudonim literacki dwóch sióstr: Gabrieli Muskały (ur. 1969), aktorki filmowej i teatralnej oraz Moniki Muskały (ur.1966), cenionej tłumaczki literatury niemieckojęzycznej. Pod tym pseudonimem stworzyły one kilka sztuk teatralnych, których tematem były skomplikowane relacje w kilkupokoleniowej rodzinie, a centralną postacią - matka. Debiutowały monodramem Podróż do Buenos Aires (2001) wystawionym w Teatrze im. Jaracza w Łodzi, w którym wystąpiła jedna z autorek, Gabriela, i uzyskała za nią szereg nagród: m.in. na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych 2002, na I Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy (2002), na XXXVI Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu (2002, Grand Prix). Spektakl uzyskał Nagrodę Ministra Kultury w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Pokazywano go za granicą, m.in. w Brukseli, Egerze i Edynburgu. Kolejną sztukę sióstr była Daily Soup (2007) wystawiona w Teatrze Narodowym w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej i pokazana w Teatrze Telewizji. Cicha noc kontynuuje temat rodziny i pamięci widoczny wyraźnie w dwóch pierwszych dramatach. Ostatnia ze sztuk tego niezwykłego duetu autorskiego, Tożsamość Wila, znalazła się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (2018).

 

PAWEŁ PASZTA

REŻYSERIA

(ur. 1984) Reżyser teatralny i filmowy, pedagog. Studiował na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej oraz na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem, 2012). Ukończył mistrzowski kurs reżyserii filmowej w Szkole Wajdy (2016). Uczestniczył w sześciotygodniowym  międzynarodowym kursie Teatru i Kultury Japońskiej organizowanym przez UNESCO Chair w Bukareszcie pod okiem japońskich mistrzów noh, butoh i kabuki. W marcu 2012 roku brał udział w międzynarodowych warsztatach nowej dramaturgii i sztuki teatralnej "FIND plus" w teatrze Schaubühne w Berlinie pod kierunkiem Thomasa Ostermeiera.

Zrealizował spektakle w teatrach w Warszawie, Gdańsku, Bydgoszczy, Krakowie, Jeleniej Górze, Chorzowie. Są wśród nich także spektakle muzyczne. Jako pedagog pracuje na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie przy zajęciach z seminarium reżyserskiego i w ramach tzw. Instytutu Opery, prowadzi też autorskie zajęcia teatralne na Wydziale Wokalnym w Szkole Muzycznej im. Józefa Elsnera w Warszawie. Od września 2017 roku pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. artystycznych w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu, a także zastępcy dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt.

 

JAKUB BURAKIEWICZ

AUTOR ZDJĘĆ

(ur. 1987) Operator filmowy, reżyser, scenarzysta, producent. Absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Telewizyjnej i Filmowej w Łodzi. Autor zdjęć do krótkometrażowego filmu fabularnego Stwór, dokumentu Ślady i licznych etiud szkolnych (także scenariusz i reżyseria).  Współproducent wielokrotnie nagrodzonego filmu fabularnego Małe stłuczki, za który otrzymał nagrodę Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych (KIPA) za debiut producencki.

Na II festiwalu Teatroteka Fest 2018 zdobył nagrodę za zdjęcia do spektaklu Cicha noc.