POLSKA NIEPODLEGŁA - WYSTAWA

Wystawa o kulisach powstawania cyklu Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach - PROJEKT ZAKOŃCZONY.

 

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w Galerii Narodowego Centrum Kultury Kordegarda Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przygotowała wystawę "Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach” o kulisach powstawania cuklu.

Wystawa była dostępna dla zwiedzających od 7 do 30 listopada 2017 roku, a jej uroczyste otwarcie zainaugurowało program obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.  

Wystawa przedstawiała proces produkcji filmów z cyklu, od momentu powstawania scenariusza, poprzez zdjęcia filmowe, po efekty specjalne. Widzowie mogli zobaczyć kostiumy filmowych bohaterów, obejrzeć fotosy i werki z planu filmowego, a także materiały archiwalne i szkice wykorzystane przy realizacji. Wystawie towarzyszyły pokazy VR (ang. virtual reality), podczas których przy użyciu specjalnych gogli widzowie mogli wirtualnie przenieść się na plan jednego z filmów z cyklu, z bliska przyjrzeć się pracy ekipy filmowej i poczuć niezwykłą atmosferę pracy na planie. W czasie trwania ekspozycji w przestrzeni Galerii odbywały się również spotkania i pokazy filmów z cyklu "Polska Niepodległa".

Projekt wystawy wraz z albumowym wydawnictwem DVD dostał sie do finału plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2017 w kategorii Wydarzenie historycznePlebiscyt organizuje Muzeum Historii Polski.

 

Organizatorami wystawy była Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Narodowe Centrum Kultury i Biuro Programu  „Niepodległa”.

 

                        

Otwarcie wystawy o kulisach powstawania cyklu „Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach” w Galerii Kordegarda, fot. Wojciech Radwański                    

 

 

Ekspozycję można było oglądać również od 12 do 28 kwietnia 2018 roku w Tarnowskim Centrum Kultury w ramach 32. edycji festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa. 

 

                            

Wystawa w Tarnowskim Centrum Kultury, fot. TCK         

 

 

Od 1 października 2018 roku do końca kwietnia 2019 roku ekspozycja była dostępna dla zwiedzających w siedzibie WFDiF przy ul. Chełmskiej 21. W setną rocznicę odzyskania niepodległości 11 listopada 2018 roku, w przestrzeni ekspozycji odbyło się wydarzenie „11 listopada z Historią w ożywionych obrazach”. Program wydarzenia obejmował pokazy filmów z cyklu oraz quizy historyczne i konkursy.

 

                  

 

 

Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.