Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych z siedzibą w Warszawie to największy państwowy producent filmowy w Polsce. To jedyny taki ośrodek, w którym produkuje się film na wszystkich jego etapach – od prac scenariuszowych do wykonania kopii kinowej. W ciągu ostatniej dekady Wytwórnia zdobyła najbardziej prestiżowe nagrody na polskich festiwalach – od Grand Prix na festiwalu debiutów w Koszalinie dla filmów „Lincz” i „Galerianki”, poprzez Złote Lwy w Gdyni dla „Różyczki” aż do dziesiątek laurów dla „Róży”.

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych to jedna z najstarszych i najlepiej rozpoznawalnych instytucji filmowych w Polsce. Została założona w 1949 roku, na początku jako ośrodek produkcji filmów dokumentalnych i Polskiej Kroniki Filmowej. Powstały tu słynne polskie dokumenty i setki odcinków PKF. Wkrótce jednak Wytwórnia stała się niezwykle ważnym ośrodkiem produkcji filmów fabularnych. Na halach, w montażowniach  i laboratoriach WFDiF powstały słynne filmy Andrzeja Wajdy, Jerzego Antczaka, Krzysztofa Zanussiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Jerzego Hoffmana.

Ze względu na pozycję WFDiF i jej znaczenie w polskim przemyśle audiowizualnym, zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wytwórnia została przekształcona w państwową Instytucję Kultury w 2013 r.

Obecnie WFDiF jest wiodącym producentem polskich filmów fabularnych i dokumentalnych. Swoje filmy kręcą tutaj reżyserzy wszystkich pokoleń: Wojciech Smarzowski („Róża”), Janusz Majewski („Mała matura 1947”, „Excentrycy”, "Czarny mercedes"), Filip Bajon („Panie Dulskie”), Marek Koterski ("7 uczuć"), Jan Kidawa-Błoński („W ukryciu”, „Różyczka”), Krzysztof Łukaszewicz („Żywie Biełaruś”, „Lincz”, „Karbala”), Ryszard Bugajski („Generał Nil”).

Od wielu lat WFDiF szczególną troską otacza młodych reżyserów, podejmując się produkcji  debiutów  (m.in. Katarzyny Rosłaniec - „Galerianki”, Agnieszki Smoczyńskiej - „Córki dancingu”, Bodo Kox'a - „Dziewczyna z szafy”, Michała Otłowskiego - „Jeziorak”, Beaty Dzianowicz - "Odnajdę cie", Adama Sikory "Autsajder"). Od początku lat 90-tych Wytwórnia jako koproducent wsparła dziesiątki produkcji filmowych, także debiutanckich, z których liczne odniosły znaczące sukcesy frekwencyjne i artystyczne.

Jedną z bardzo ciekawych inicjatyw producenckich WFDiF ostatnich lat jest projekt pn. „Teatroteka”. To cykl ekranizacji polskiej młodej dramaturgii teatralnej realizowanych przez młodych reżyserów. Powstające w ramach cyklu spektakle stanowią swoisty eksperyment artystyczny i ciekawą alternatywę wobec współczesnej produkcji telewizyjnej. Ekranizacje Teatroteki odnoszą również sukcesy na międzynarodowych festiwalach, między innymi na Międzynarodowym Festiwalu WORLDFEST w Houston w Teksasie, gdzie ekranizacje "Teatroteki" zdobyły nagrody Silver, Gold oraz Platinum Remi. Wielkim sukcesem świadczącym o zupełnie nowej jakości jaką Teatroteka wnosi we współczesne ekranizacje teatralne jest nagroda Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry 2015 dla „Walizki” w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego.

WFDiF prowadzi proces rekonstrukcji i digitalizacji swoich bezcennych filmów fabularnych, dokumentalnych i polskich kronik filmowych. Zrekonstruowane filmy dokumentalne można oglądać na stronie projektu www.dokumentcyfrowo.pl. Od 2013 roku w jej strukturach działa elitarny kurs scenariopisarski  „Wytwórnia scenariuszy”  oraz z wielkim sukcesem realizowany jest projekt edukacyjny „PLAN FILMOWY” , który z roku na rok zyskuje coraz większe grono odbiorców.

W ramach programu z zakresu edukacji filmowej na „PLANIE FILMOWYM” wykreowane zostały działania wychodzące daleko poza tradycyjnie rozumiane ramy lekcji filmowych. Edukacja połączona została tu z doświadczaniem najciekawszych elementów produkcji filmowej, w formie przyjaznej dla młodego odbiorcy. Program w założeniu oparty został  na idei edukacji przez sztukę. Od początku trwania projektu, jednym z głównych priorytetów była edukacja na najwyższym poziomie, w jak najbardziej przyjaznej i atrakcyjnej formie. Przyjęte założenia zaowocowały niezwykle entuzjastycznym przyjęciem ze strony odbiorców, do grona których w największej części należą uczniowie szkół z całej Polski, nauczyciele i pedagodzy.