Historia w ożywionych obrazach

POLSKA NIEPODLEGŁA to druga odsłona cyklu Historia w ożywionych obrazachna którą składa się dziesięć ekranizacji wybranych dzieł malarskich i grafik, przedstawiających wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości. Cykl edukacyjny wyprodukowany został przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

Dzięki pracy wybitnych twórców na ekranie ożywają m.in.: Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie Powstania Styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 roku, a także Józef Piłsudski na czele podległych mu oddziałów strzeleckich, które dały początek Legionom.

Reżyserem i scenarzystą całego cyklu jest Marek Brodzki. Autorami zdjęć są Arek Tomiak i Paweł Flis. Za scenografię odpowiada Marek Warszewski, a za kostiumy Katarzyna Lewińska.

W rolach historycznych bohaterów występują znakomici polscy aktorzy, m.in: Marcin Bosak, Mateusz Damięcki, Tomasz Schimscheiner i Marcin Hycnar. Spektakularna scenografia i barwne kostiumy przenoszą widzów do przeszłości, pozwalając niejako wejść do wnętrza obrazu, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy i poznać kontekst historyczny wydarzeń uwiecznionych przez artystę. Każdej historii fabularnej towarzyszy komentarz narratora, wybitnego polskiego aktora Olgierda Łukaszewicza, który opowiada o historycznym tle wydarzeń przedstawionych w filmie. 

 

Cykl POLSKA NIEPODLEGŁA zdobył ZŁOTEGO KOPERNIKA w kategorii "Historia" w ramach VIII edycji Festiwalu filmów edukacyjnych EDUKINO, a film pt. "Wojciech Kossak. Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie 24 marca 1794r." otrzymał nagrodę Gold Remi na 51. WorldFest w Houston.

 

DLA NAUCZYCIELI i EDUKATORÓW

Do filmów z cyklu "Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach" dostępne są materiały edukacyjne dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wśród materiałów znajdują się: scenariusze lekcji, zestawy zadań i testów, prezentacje multimedialne, karty pracy, materiały źródłowe, a także zestawy zagadnień z edukacji filmowej i reportaże z planu filmowego. 

Materiały dostępne są w na platformie wfdif.online w strefie EDUKACJA.

Dostęp do materiałów jest bezpłatny po założeniu konta. Nauczyciele, którzy założą konto na platformie będą mogli wybrać różnorodne materiały dostępne na wfdif.online, utworzyć własny zestaw do lekcji i udostępnić go swoim uczniom.

Materiały otrzymały Honorowy Patronat Ministra Edukacji Narodowej oraz Patronat Instytutu Historycznego.

 

  Obejrzyj zwiastun cyklu

  Profil projektu Historia w ożywionych obrazach

 

Jan Matejko "Rejtan - Upadek Polski"
Wojciech Kossak "Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie 24 marca 1794 r."
Horace Vernet "BITWA POD SOMOSIERRĄ"
Wojciech Kossak "OLSZYNKA GROCHOWSKA"
Wojciech Kossak "EMILIA PLATER W POTYCZCE POD SZAWLAMI"
Maksymilian Gierymski "PATROL POWSTAŃCZY"
Artur Grottger "KUCIE KOS"
Jacek Malczewski "WIGILIA NA SYBERII"
Stanisław Masłowski "WIOSNA ROKU 1905"
Stanisław Kaczor - Batowski "WEJŚCIE STRZELCÓW JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO DO KIELC"