Historia w ożywionych obrazach

POLSKA NIEPODLEGŁA to druga odsłona cyklu Historia w ożywionych obrazachna którą składa się dziesięć ekranizacji wybranych dzieł malarskich i grafik, przedstawiających wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości. Cykl edukacyjny wyprodukowany został przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

Dzięki pracy wybitnych twórców na ekranie ożywają m.in.: Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie Powstania Styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 roku, a także Józef Piłsudski na czele podległych mu oddziałów strzeleckich, które dały początek Legionom.

Reżyserem i scenarzystą całego cyklu jest Marek Brodzki. Autorami zdjęć są Arek Tomiak i Paweł Flis. Za scenografię odpowiada Marek Warszewski a za kostiumy Katarzyna Lewińska.

W rolach historycznych bohaterów występują znakomici polscy aktorzy, m.in: Marcin Bosak, Mateusz Damięcki, Tomasz Schimscheiner i Marcin Hycnar. Spektakularna scenografia i barwne kostiumy przenoszą widzów do przeszłości, pozwalając niejako wejść do wnętrza obrazu, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy i poznać kontekst historyczny wydarzeń uwiecznionych przez artystę. Każdej historii fabularnej towarzyszy komentarz narratora, wybitnego polskiego aktora Olgierda Łukaszewicza, który opowiada o historycznym tle wydarzeń przedstawionych w filmie. 

 

Cykl POLSKA NIEPODLEGŁA zdobył ZŁOTEGO KOPERNIKA w kategorii "Historia" w ramach VIII edycji Festiwalu filmów edukacyjnych EDUKINO, a film pt. "Wojciech Kossak. Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie 24 marca 1794r." otrzymał nagrodę Gold Remi na 51. WorldFest w Houston.

 

DLA NAUCZYCIELI i EDUKATORÓW

Do filmów z cyklu "Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach" opracowano materiały edukacyjne, na które składają się scenariusze lekcji, zestawy zadań i testów, prezentacje multimedialne, karty pracy, materiały źródłowe, a także zestawy zagadnień z edukacji filmowej oraz reportaże z planu filmowego. 

Materiały dostępne są w Bazie Materiałów Edukacyjnych WFDiF pod adresem www.edukacja.wfdif.pl.

Dostęp do materiałów jest bezpłatny, po zalogowaniu.

Materiały otrzymały Honorowy Patronat Ministra Edukacji Narodowej oraz Patronat Instytutu Historycznego.

 

  ZWIASTUN CYKLU

  POLSKA NIEPODLEGŁA

 

Jan Matejko "Rejtan - Upadek Polski"
Wojciech Kossak "Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie 24 marca 1794 r."
Horace Vernet "BITWA POD SOMOSIERRĄ"
Wojciech Kossak "OLSZYNKA GROCHOWSKA"
Wojciech Kossak "EMILIA PLATER W POTYCZCE POD SZAWLAMI"
Maksymilian Gierymski "PATROL POWSTAŃCZY"
Artur Grottger "KUCIE KOS"
Jacek Malczewski "WIGILIA NA SYBERII"
Stanisław Masłowski "WIOSNA ROKU 1905"
Stanisław Kaczor - Batowski "WEJŚCIE STRZELCÓW JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO DO KIELC"