Plan Filmowy wystawa

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przedstawia unikatową przestrzeń edukacyjną, stworzoną w magicznym świecie planu filmowego. 

Wystawa „PLAN FILMOWY” to pierwszy plan filmowy udostępniony do celów edukacyjnych.

Wizyta na Wystawie „PLAN FILMOWY” to niepowtarzalna okazja by zetknąć się ze światem filmu  i zobaczyć go z perspektywy filmowców pracujących w dobrze zorganizowanym zespole na planie filmowym. To także wprowadzenie każdego wielbiciela kina w fascynujący świat tajników realizacji dzieła filmowego.

Ścieżka oprowadzania stworzona została z myślą o wspieraniu realizacji programów szkolnych w zakresie elementów dotyczących edukacji filmowej, posiada także cechy ponadprzedmiotowe m.in. z zakresu edukacji historycznej, obywatelskiej, medialnej, kulturalnej i artystycznej. Program Wystawy skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także studentów, grup rodzinnych i seniorów.

Wycieczka po Wystawie odbywa się zawsze pod kierunkiem osoby oprowadzającej.

 

III edycja Wystawy "PLAN FILMOWY" - w przygotowaniu. Szczegółowe informacje już wkrótce !

 

II edycja wystawy ze scenografią z filmu "Karbala" została zakończona.

Tematem filmowym drugiej edycji Wystawy była wyprodukowana przez WFDiF "Karbala" w reż. Krzysztofa Łukaszewicza - film przywracający pamięć o najnowszych polskich bohaterach. W czasie realizacji zdjęć filmowcy musieli sprostać wielu wyzwaniom organizacyjnym, technicznym i inscenizacyjnym, które podczas oprowadzania po Wystawie stają się pretekstem do opowieści o niełatwej sztuce produkcji filmów.

Dzięki współpracy z autorem scenografii Markiem Warszewskim w hali zdjęciowej Wytwórni powstała fascynująca ekspozycja, na którą składają się m.in. fragmenty oryginalnej scenografii, rekwizyty i kostiumy z filmu "Karbala" oraz najważniejsze elementy planu filmowego i część edukacyjno - multimedialna.

Oprowadzanie rozpoczynało się na zapleczu hali zdjęciowej wizytą w garderobie i specjalnie przygotowanej pracowni charakteryzacji, gdzie zwiedzający mogli obejrzeć kostiumy i rekwizyty filmowe oraz przyjrzeć się pracy zawodowego charakteryzatora, a wszyscy chętni nieznacznie odmienić swój wizerunek.

Wejście do hali zdjęciowej to wprowadzenie w atmosferę fascynującego świata planu filmowego - przeniesienie o tysiące kilometrów w miejscu i w czasie do Karbali, w której rozgrywa się akcja filmu. W program ścieżki wytyczonej pośród dekoracji filmowej włączone zostały projekcje materiałów making of z planu filmu, efekty dźwiękowe oraz multimedialne zadania edukacyjne. Zwiedzający mogli zobaczyć kolejne etapy powstawania scenografii i m.in. dowiedzieć się: jacy twórcy i specjaliści pracują na planie filmowym i na czym polega ich praca, czym jest "kontynuacja" i "patynowanie", dlaczego na planie filmowym tak ważna jest cisza i do czego potrzebny jest klaps,  jak filmowo wykreować świat, by widz mógł bez trudu przenieść się w sam środek akcji oraz jak stworzyć Irak na warszawskim Żeraniu i w realistyczny sposób opowiedzieć historię, która wydarzyła się ponad dekadę temu.

W 2016 r. II edycja Wystawy "PLAN FILMOWY" została nominowana do 9 edycji prestiżowych nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w kategorii edukacja filmowa.

Wystawa "PLAN FILMOWY" została finalistą  Plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2015 organizowanego przez Muzeum Historii Polski. Komisja Konkursowa w składzie: Maciej Chmiel (Dyrektor TVP 2), Lena Dąbkowska-Cichocka (przedstawiciel Muzeum Historii Polski), Wojciech Duch (Redaktor naczelny portalu historia.org.pl), prof. UKSW dr hab. Piotr Majewski (Dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów), prof. Andrzej Nowak (Kierownik Zakładu Historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Jagiellońskim), wyłoniła w finale Plebiscytu Wystawę PLAN FILMOWY jako jeden z 5 projektów w kategorii Wystawa.

W 2015 r. za pierwszą edycję Wystawy "PLAN FILMOWY - Miasto 44" Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych została nominowana do 8 edycji  nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w kategorii edukacja młodego widza. Od września 2013 r. do czerwca 2015 r. Wystawa prezentowała elementy scenografii, kostiumy i rekwizyty z filmu "Miasto 44" w reż. Jana Komasy.