Znamy laureatów TEATROTEKI FEST!

W niedzielę w Teatrze Collegium Nobilium w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród lauretom 1 edycji TEATROTEKI FEST.

W I edycji festiwalu organizowanego przez Instytut Teatralny, Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Akademię Teatralną, wzięło udział  25 ekranizacji spektakli zrealizowanych w ramach projektu – TEATROTEKA.

Jury w składzie: Agnieszka Glińska (przewodnicząca), Marcin Hycnar, Robert Gliński, Grzegorz Kędzierski, Wojciech Majcherek, Włodek Pawlik i Janusz Sosnowski, zdecydowało o przyznaniu Grand Prix dla najlepszego spektaklu Walizce. Spektakl wygrał zdecydowanie także głosami dziennikarzy i krytyków.

Nagrodę za reżyserię otrzymali: Anna Wieczur-Bluszcz za spektakl Krzywy domek, Mateusz Bednarkiewicz (II nagroda ) za Feinweinblein i Wojciech Pitala (III nagroda) za Tajnego klienta.

Za najlepszy tekst dramatyczny jury uznało sztukę Zakład Doświadczalny Solidarność autorstwa Szymon Bogacza.

Nagroda za zdjęcia powędrowała do: Witolda Płóciennika (I nagroda ) za spektakle Krzywy domek oraz Walizka, Łukasza Gutta (II nagroda) za spektakl Dolce vita  i Krzysztofa  Ptaka (III nagroda) za Feinweinblein.

I nagrodę za scenografię otrzymała Ewa Gdowiok za spektakle Krzywy domek i Walizka, II nagrodę w tej kategorii otrzymała Agnieszka Zawadowska za spektakl Feinweinblein, a trzecia trafiła do Katarzyny Adamczyk za Zakład Doświadczalny Solidarność.

Laureatem nagrody za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne został Tomasz Łuc za muzykę do spektakli Wizyta  i Nad.  Nagroda za montaż  trafiła do  Jakuba Motylewskiego-  Zakład Doświadczalny Solidarność.

Nagrody za kreacje aktorskie otrzymali: Barbara Wypych  - pierwszoplanowa rola kobieca, za rolę w spektaklu Krzywy domek, Krzysztof Stroiński - pierwszoplanowa rola męska, za rolę w Nad, Ewa Dałkowska- drugoplanowa rola kobieca,  za rolę w Feinweinblein oraz Krzysztof Globisz- drugoplanowa rola męska za rolę w Walizce.

Nagrodę Rektora Akademii Teatralnej w Warszawie za reżyserię dla absolwenta Wydziału Reżyserii tej uczelni  otrzymała Agata Puszcz za spektakl „Cukier Stanik”.

Organizatorami festiwalu TEATROTEKA FEST są Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Festiwal odbywał się pod honorowym patronatem ZASP – Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Festiwal współfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patroni medialni: „Co Jest Grane – Gazeta Wyborcza”, ONET, e-teatr.pl.

O festiwalu czytaj też na: www.teatroteka.com.pl.

Pobierz werdykt