Znamy laureatów Teatroteka FEST 2019

Znamy laureatów III edycji Teatroteka FEST. Jury w składzie: Borys Szyc (przewodniczący), Barbara Hanicka, Daria Kopiec, Michał Komar, Tomasz Raczek, Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Michał Sobociński przyznało 10 nagród. Najwięcej trafiło do twórców "Słabych" na podstawie tekstu Magdaleny Drab w reżyserii Arkadiusza Biedrzyckiego.

 

 
Nagrodę za reżyserię zdobył Arkadiusz Biedrzycki za spektakl „Słabi”. Jury wyróżniło reżysera za „wrażliwość i wyobraźnię przy łączeniu środków teatralnych i filmowych”. Nagrodę za najlepszy tekst dramatyczny otrzymała Monika Milewska, autorka „Falowca” w reżyserii Jakuba Pączka. Jury nagrodziło autorkę „za pełne poczucia humoru spojrzenie na historię”. „Falowiec” został również uznany za najlepszy spektakl Teatroteka FEST według dziennikarzy i krytyków. 
 
Za najciekawszą pierwszoplanową rolą żeńską uznano kreację Karoliny Kominek w „Słabych”, natomiast nagroda za pierwszoplanową rolę męską trafiła do Piotra Cyrwusa za rolę w spektaklu „Pradziady” Wojciecha Kuczoka w reżyserii Michała Zdunika. Laureatką nagrody za drugoplanową rolę kobiecą została Agnieszka Skrzypczak za rolę w spektaklu „Beauty” autorstwa Iwony Kusiak w reżyserii Justyny Nowak, natomiast nagrodę za drugoplanową rolę męską zdobył Filip Pławiak za rolę w spektaklu „Alicja w krainie koszmarów” autorstwa i w reżyserii Piotra Domalewskiego.
 
Nagroda za scenografię trafiła do Ewy Gdowiok, a za montaż do Macieja Szydłowskiego, twórców spektaklu „Holzwege” autorstwa Marty Sokołowskiej w reżyserii Tomasza Cyza. Nagrodę za zdjęcia do spektaklu „Słabi” otrzymał Filip Załuska - „za klimatyczne zdjęcia opowiadające historię i ukazujące stan emocjonalny bohaterów obrazem”. Jury doceniło również autorkę muzyki do tego spektaklu Teoniki Rożynek przyznając jej nagrodę „za potraktowanie muzyki jako spójnego elementu dramaturgii spektaklu”.
 
Najlepszym studentem lub absolwentem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza (specjalna nagroda rektora tej uczelni) pracującym przy ekranizacjach Teatroteki wybrano Ewę Małecki za reżyserię spektaklu „Widok z mojego balkonu” autorstwa Moniki Siary. Rektor nagrodził studentkę Wydziału Reżyserii Akademii za „zbudowanie hipnotyzującego świata pełnego tajemnic i niedomówień”.
 
Nagrodę Publiczności zdobył spektakl „Niesamowici Bracia Limbourg” autorstwa i reżyserii Beniamina M. Bukowskiego.
 
Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i zaangażowanym w powstawanie spektakli Teatroteki.
 
_____
 
Uroczystość wręczenia nagród III edycji Festiwalu odbyła się w Teatrze Collegium Nobilium Akademii Teatralnej.
Organizatorami festiwalu Teatroteka FEST są: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Współorganizatorzy: Muzeum Warszawy. Festiwal współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.