WFDiF świętuje Dzień Solidarności i Wolności

Z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” WFDiF udostępnia na swojej nowej platformie wfdif.online BLOK FILMÓW SIERPIEŃ 80 - filmy dokumentalne i fabularne związane z historycznymi wydarzeniami i ich konsekwencjami.

31 sierpnia to dzień, w którym obchodzimy rocznicę porozumień sierpniowych, święto ustanowione w celu upamiętnienia jednego z najważniejszych wydarzeń we współczesnej historii Polski. Historyczny zryw Polaków do wolności i niepodległości z 1980 zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.

W tym wyjątkowym dniu i przez cały wrzesień w programie platformy filmowo edukacyjnej wfdif.online w strefie VOD oraz streamingu przypomniane i udostępnione są produkcje związane z Solidarnością, oraz z okresem porozumień sierpniowych.

- Nasze archiwa kryją prawdziwe skarby - podkreśla Maciej Stanecki, dyrektor WFDiF. - W związku z 40 rocznicą powstania „Solidarności” postanowiliśmy zdigitalizować materiały z tego okresu, zaczynając od kilkudziesięciu godzin oryginalnych nagrań ze Stoczni Gdańskiej. Pokażemy je na wfdif.online.

Jednym z najważniejszych dokumentów, w którym zarejestrowane zostały negocjacje Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z przedstawicielami Komisji Rządowej, jest film pt. „ROBOTNICY '80” zrealizowany przez Andrzeja Chodakowskiego i Andrzeja Zajączkowskiego ze zdjęciami Michała Bukojemskiego oraz Jacka Petryckiego. Mikrofon i kamera na sali obrad pozwoliły zarejestrować najbardziej dramatyczne chwile wydarzeń, pokazując determinację strajkujących.

Zwiastun dokumentu  ROBOTNICY ‘80

„MOJE ZAPISKI Z PODZIEMIA" zrealizowane przez Jacka Petryckiego, to dokument składający się z nagrań gromadzonych w latach 1982-1987 przez nieformalną grupę, do której należeli: Jacek Petrycki, Bohdan Kosiński i Marcel Łoziński. Film odsłania kulisy działalności antykomunistycznego podziemia, pokazuje codzienność ukrywających się opozycjonistów oraz polską rzeczywistość lat 80. Znalazły się w nim m.in. sceny z pierwszej podziemnej konferencji prasowej z udziałem Zbigniewa Bujaka oraz Kondrata Bielińskiego, dotyczącej fałszowania przez władze wyborów do Sejmu w 1986 roku i sposobów, w jaki „Solidarność" je monitorowała.

„NARODZINY SOLIDARNOŚCI” Bohdana Kosińskiego to film ukazujący nastroje społeczne i napięcia w okresie między zakończeniem strajków w sierpniu 1980 roku a rejestracją NSZZ „Solidarność" w listopadzie 1980 roku.

Na platformie udostępniane będą wcześniej nieznane filmy propagandowe dotyczące Solidarności, odnalezione w archiwum Wytwórni „Czołówka”, a także filmy fabularne jak np. „CZŁOWIEK Z ŻELAZA" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Wśród filmów fabularnych polskiego kina poświęconych fenomenowi „Solidarności”, film Andrzeja Wajdy pełni niewątpliwie rolę kamienia węgielnego. „CZŁOWIEK Z ŻELAZA” stanowiący fabularnie ciąg dalszy losów rodziny Birkutów, opowiada o wydarzeniach Grudnia 1970 i Sierpnia 1980. Ta część opowieści, która poświęcona jest wydarzeniom w gdańskiej stoczni, opowiedziana jest niejako z perspektywy reżimowego dziennikarza o nazwisku Winkel (pamiętna rola Mariana Opani) - co pozwoliło nadać narracji urozmaicony znaczeniowo i fabularnie charakter. Scenariusz, napisany przez Aleksandra Ścibora- Rylskiego, oparty został oczywiście na relacjach świadków wydarzeń i dokumentów. Film został nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu filmowym w Cannes.

„STAN WEWNĘTRZNY" w reżyserii Krzysztofa Tchórzewskiego - pod koniec 1981 roku grupa działaczy Solidarności żegna na przyjęciu w Gdańsku kapitan Ewę Jaskólską (Krystyna Janda), która wkrótce wypływa w rejs dookoła świata. Po wprowadzeniu stanu wojennego urywa się kontakt z żeglarką, a jej bliscy i przyjaciele zostają internowani lub tracą pracę. Kiedy udaje się odnaleźć żeglarkę i nawiązać z nią kontakt, okazuje się, że przerwała rejs.

„CHOINKA STRACHU” w reżyserii Tomasza Lengrena – film ten można by nazwać psychologicznym studium oportunizmu, a zarazem potrzeby uczciwości wobec samego siebie. Dziejąca się w czasach narodzin „ Solidarności” historia opowiada o kilku dniach z życia uznanego pisarza, którego rozgrywające się na jego oczach wydarzenia, zmuszają do wewnętrznego rozrachunku ze swoich wyborów i decyzji życiowych. Scenariusz Janusza Głowackiego, jak przystało na twórczość tego pisarza, pozbawiony jest taniej moralistyki i opisuje przypadek bohatera filmu z perspektywy, rozumiejącego meandry ludzkiego losu, stoika.

„WIGILIA’81” w reżyserii Leszka Wosiewicza - zrealizowana w 1982 roku nie mogła być przedstawiona publiczności przez wiele lat. Premiera filmu odbyła się dopiero w 1988 roku, na festiwalu w Gdyni. Kameralna opowieść rozgrywa się w czasie Wigilii roku 1981 – a więc dziesięć dni po rozpoczęciu stanu wojennego. Trzy kobiety – babcia, matka i żona - postawione są przez historię przed dramatycznymi pytaniem i niepokojem o los ich ukochanego mężczyzny – wnuka, syna i męża – który jest internowany. Film Leszka Wosiewicza jest w istocie przejmującym dokumentem, wręcz świadectwem, bezgranicznej miłości, bólu i poświęcenia, jakie były udziałem wielu polskich kobiet, nie tylko tamtej pamiętnej zimy, ale na przestrzeni całego dwudziestego stulecia.

 

Kadr z filmu Robotnicy '80