TEATROTEKA „ŻONA ŁYSEGO” W TVP KULTURA

We wtorek, 14 marca, o godz. 22:15 w TVP Kultura zostanie pokazana sztuka Waldemara Pasińskiego „ŻONA ŁYSEGO” w reżyserii Tomasza Jeziorskiego, zrealizowana przez WFDiF w ramach projektu TEATROTEKA.

 

Emisję poprzedzi rozmowa Małgorzaty Niecieckiej-Mac z aktorką Tomirą Kowalik.

 

_rad1447a.jpg _rad2291_0a.jpg

 

Kameralny dramat psychologiczny. Studium udręki, jaką niesie codzienne życie dwojgu bohaterom, małżeństwu dzielącemu przez wiele lat małe mieszkanie ze starą, zniedołężniałą i uciążliwą dla otoczenia sublokatorką. Wnikliwa charakterystyka małej społeczności, mieszkańców jednej kamienicy, pozornie zżytej i życzliwej, w rzeczywistości nie będącej w stanie dostrzec tragicznego losu sąsiadów zza ściany. Determinacja i bezsilność, z jaką główna bohaterka, znana mieszkańcom jako „żona Łysego”, toczy samotną walkę z  przygniatającą ją codziennością, zyskuje w sztuce głęboko ludzki, tragiczny wymiar. Jednak narastające przez lata poczucie bezradności i niezawinionej krzywdy staje się w końcu nie do zniesienia.

 

_rad2088a.jpg _rad1727a.jpg
fot. Wojciech Radwański

 

Występują: Aleksandra Konieczna, Sławomir Orzechowski, Barbara Zielińska, Agata Pruchniewska, Lech Dyblik, Arkadiusz Janiczek, Marianna Olszewska, Tomira Kowalik.

 

AUTOR TEKSTU: Waldemar Pasiński

REŻYSERIA: Tomasz Jeziorski

ZDJĘCIA: Łukasz Gutt PSC

SCENOGRAFIA: Anna Wunderlich

KOSTIUMY: Dominika Gebel

MONTAŻ: Maciej Szydłowski PSM

MUZYKA: Jan Komar

DŹWIĘK: Michał Robaczewski, Tomasz Wieczorek

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski

KONSULTACJA PROGRAMOWA: Zenon Butkiewicz

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko

PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus

teatroteka_logo_na_bialym_tle-1_5.jpg