TEATROTEKA „SPRAWA RITY G.” W TVP1

W poniedziałek, 14 lutego, o godz. 21:00 w TVP1 pokazana zostanie sztuka Jolanty Janiczak pt. „SPRAWA RITY G.” w reżyserii Darii Kopiec, zrealizowana przez WFDiF w ramach projektu TEATROTEKA.

 

Emisję poprzedzi rozmowa Małgorzaty Niecieckiej-Mac z reżyserką Darią Kopiec.

 

_rad0984a.jpg _rad3017a.jpg

 

Zaadaptowana dla potrzeb TEATROTEKI sztuka Jolanty Janiczak, nosząca w oryginale tytuł Sprawa Gorgonowej. Głośny proces Rity Gorgonowej z lat trzydziestych XX wieku stał się dla autorki, a potem dla reżyserki spektaklu, jedynie pretekstem dla stworzenia odrębnej, całkowicie autonomicznej wizji artystycznej. Sztuka napisana językiem dalekim od potocznego nie jest rekonstrukcją toczącego się śledztwa w poszlakowej sprawie o zabójstwo, choć występujące w niej postaci mają swoje pierwowzory w rzeczywistości. Tematem głównym nie jest popełniona zbrodnia i dochodzenie do prawdy. Długotrwały proces staje się faktem medialnym, który zaczyna funkcjonować samoistnie i służy jedynie podtrzymaniu sensacji dla potrzeb tworzonego wokół tego faktu show biznesu.

 

_rad0420a.jpg _rad2266a.jpg

fot. Wojciech Radwański

 

Spektakl otrzymał Grand Prix (nagroda podzielona między reżyserkę, autora zdjęć, autorkę muzyki, kostiumografkę i montażystkę) "za brawurę realizacyjną i konsekwencję w wyborze wyrazistych narzędzi współtworzących widowisko" oraz nagrody za kreacje aktorskie – nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą (Monika Buchowiec) i Nagrodę Rektora Akademii Teatralnej dla studenta lub absolwenta tej uczelni (Martyna Byczkowska) poczas 2. edycji festiwalu TEATROTEKA Fest w 2018 roku. Rok później spektakl uhonorowano nagrodami Gold Remi w kategorii Film&Video Art i Silver Remi w kategorii Suspense/Thriller na międzynarodowym festiwalu World Fest Houston oraz nagrodą w kategorii Formy muzyczne na Canada International Film Festival w Vancouver.    

 

Występują:

Monika Buchowiec (Rita Gorgonowa)

Martyna Byczkowska (Lusia Zarembianka)

Kacper Olszewski (Staś Zaremba)

Marcin Czarnik (Henryk Zaremba)

Izabela Dąbrowska (Elżbieta matka zamknięta)

Michał Bieliński (Detektyw)

Andrzej Blumenfeld (Sędzia)

Mirosław Zbrojewicz (Amerykański producent)

Aleksandra Bożek (Stanisława Temida P.)

 

AUTORKA TEKSTU: Jolanta Janiczak

REŻYSERIA: Daria Kopiec

ZDJĘCIA: Piotr Chodura

SCENORGRAFIA: Anna Wunderlich

KOSTIUMY: Patrycja Fitzet

MONTAŻ: Monika Sirojc P.S.M.

MUZYKA: Joanna Halszka-Sokołowska

DŹWIĘK: Aleksandra Pniak, Agata Chodyra

CHOREOGRAFIA: Aneta Jankowska

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski

KONSULTACJA PROGRAMOWA: Zenon Butkiewicz

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko

PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus

teatroteka_logo_na_bialym_tle-1_3.jpg