TEATROTEKA "NIESAMOWICI BRACIA LIMBOURG" W TVP KULTURA

We wtorek, 8 listopada, o godz. 20:00 w TVP KULTURA zostanie pokazana sztuka autorstwa i reżyserii Beniamina M. Bukowskiego pt. "NIESAMOWICI BRACIA LIMBOURG", zrealizowana przez WFDiF w ramach projektu TEATROTEKA.

 

Przed pokazem Teatroteki "Niesamowici bracia Limbourg" odbędzie się rozmowa z autorem tekstu i reżyserem Beniaminem M. Bukowskim rozmawia Małgorzata Nieciecka - Mac.

 

Występują: Adam Ferency, Bartosz Buława, Mariusz Galilejczyk, Sebastian Grygo.

 

_rad2895_0.jpg _rad6267_0.jpg

 

Tytułowi bracia Limbourg to postaci historyczne. Urodzeni w Niderlandach, a działający we Francji, przeszli do historii jako twórcy Bardzo Bogatych Godzinek księcia de Berry, wielkiego miłośnika sztuki, zdobionych przepięknymi miniaturami przedstawiającymi alegorie dwunastu miesięcy. W roku 1416 zarówno artyści, jak i ich mecenas zmarli na dżumę.

 

Jednak sztuka nie jest „obrazkiem historycznym”.  Pararela między średniowieczem a czasami współczesnymi jest oczywista. Podkreśla ją zarówno język dramatu, jak i zauważalne w tekście, całkiem współczesne poczucie humoru autora, który w średniowiecznych iluminatorach dostrzeże protoplastów współczesnej kultury obrazkowej. Ten niezwykle erudycyjny, bogaty w konteksty filozoficzne dramat jest właściwie rozpisanym na głosy traktatem mówiącym o kondycji artysty, niezmiennej i niezależnej od epoki, w której przyszło mu żyć i tworzyć.

 

 _rad4924.jpg nbl3_easy-resize.com_0.jpg
fot. Wojciech Radwański

 

Spektakl otrzymał Nagrodę Publiczności 3. edycji festiwalu TEATROTEKA Fest oraz zdobył nagrodę Silver Remi w kategorii Arts / Cultural na międzynarodowym festiwalu World Fest Houston w 2019 roku.

 

AUTOR TEKSTU: Beniamin M. Bukowski

REŻYSERIA: Beniamin M. Bukowski

ZDJĘCIA: Łukasz Gutt PSC

MUZYKA: Piotr Łabonarski

SCENOGRAFIA: Katarzyna Stochalska

KOSTIUMY: Katarzyna Stochalska

MONTAŻ: Jakub Motylewski PSM

DŹWIĘK: Aleksandra Pniak, Marcin Jachyra

KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Paweł Mantorski

REDAKTOR PROWADZĄCY: Krzysztof Domagalik

OPIEKA ARTYSTYCZNA: Maciej Wojtyszko

PRODUCENT: Włodzimierz Niderhaus

teatroteka_logo_na_bialym_tle-1_3.jpg